Seyfe'de yağma var...

AS-ÇED (Aqua Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bağ, Seyfe Gölü ile ilgili önemli açıklamalarda bulurdu. 

Seyfe'de yağma var...

Seyfe'de yağma var...

AS-ÇED (Aqua Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bağ, Seyfe Gölü ile ilgili önemli açıklamalarda bulurdu. 

Başkan Mustafa Bağ, yaptığı açıklamasında, " Geçtiğimiz yıllarda (2005 tamamen) yılı hariç kısmen kuruyan SEYFE GÖLÜ 2016 yıl yazında tamamen kurudu. Bu yıl Seyfe köyü ve Eski Doğanlı kaynaklarının kurumasıyla göl sadece malya kaynağıyla beslendi. Bu kaynak Temmuz ayı içinde tamamen kurudu. Bölgede bulunan birkaç kuş türü de bölgeyi terk etti.
Her geçen gün; Seyfe Gölü Sulak alanına oldukça zarar verdiği gerçeği ile göle yönelik önemli ve radikal kararlar alınamadığı gibi alınan kararlarında bir türlü uygulamaya sokulmadığı gerçeği 4 ay içinde tamamen kuruyan göl yapısı içinde durmaktadır...
Dünya mirası olan Seyfe Gölü Sulak Alanı göz göre, göre kuruyor ve biz doğaseverler üzüntü içinde seyrediyoruz. 15 Ağustos tarihli yazımızla Kırşehir valiliği Mahalli Sulak Alanlar Komisyon Başkanlığına Seyfe Gölü içerikli (5) sayfa içerikli bir rapor sunduk. Sanırım incelemede.
27.08.2016 günü Çiftçi TV Doğa programları yapımcısı Atmaca (Eyüp Hacıoğlu) ile yapmış olduğumuz gözlemde sadece bir adet ‘Bozkır şahini’ ve bir adet ‘Kızılkuyruk Sallayan’ kuşuna rastladık. Bölgede başka bir canlı türüne rastlamadık. Zira gölde su yoktu. Seyfe Gölü Tuzul bir alan olarak önümüzde duruyordu. Kısaca Seyfe Gölünün Ölümünü seyrettik. Yağışlara umut bağlamak, kuyudan su çekmekle eş değer. Küresel ısınma ve Mevsimsel değişimler yağış rejimini açıkça etkilediği kesinken. Bilinirken. Neden alınması gereken önlem ve tedbirler bu denli savsaklanır ve geciktirilir?
2015 yılında Seyfe Gölü Sulak Alan içinde Çekim yapan Çiftçi TV Program yapımcısı Atmaca (Eyüp Hacıoğlu) ve program yönetmeni davetimiz üzerine bugün Kırşehir’e geldiler. (27.08.2016) günü bölgeye giderek göl üzerinde ve çevresinde bir kısım incelemeler yaptılar. Doğa programları yapımcısı Atmaca Yazık Olmuş sözleriyle üzüldüğünü dile getirmiş, Nisan Mayıs ayında sadece Seyfe Gölü için özel bir program yapmak amacıyla geleceğini konunun kamuoyu oluşturmak amacıyla gündeme alacaklarını ifade etmişler bir dizi fotoğraf ve video kaydı yapıp ayrılmışlardır.
AS-ÇED olarak biz bu yıl 8 aylık süre içinde 39 kez göl ve çevresini ziyaret ettik. Göl aynasında su yok iken kanallarda su var. Bu su varlığı da gösteriyor ki; gölün kurumasına sadece “Küresel Isınma “etkin değil. Hatalı su yönetimi, öncelikli tedbirlerin alınmasında gecikmeler Seyfe Gölünü geri dönüşümü olmayan bir yola sokmuştur.
Bu yıl (2016-2017) Kırşehir Valiliği Seyfe Gölü için bir plan yapıp hızla ağaçlandırma seferberliği yapmalıdır. Seyfe Gölü Yönetim planı yapılalı aradan geçen süre 7 yıl. Bu plan içeriğinde olmasına rağmen bu çalışma bir türlü yapılmadı.
Göl aynasına sıfır noktasına kadar alanın bölge insanlarınca sürülerek ekim yapıldığı bu hareketle, bölgede bulunan Turan ve İran kökenli tuzul biteylerin (Endemik) yok edildiğini gözlemledik. Bölgenin kontrol edilmediği açıkça bu yağmacılığın varlığıyla ortaya çıkmaktadır. Sunduğumuz raporda fotoğraflı olarak bu talanda valiliğe sunulmuştur. Bu alanlar Kanatlı türlerin hem beslenme hem de kuluçka alanları. Maalesef talan edilmiş.
AS-ÇED olarak konuya yönelik Kırşehir Mahalli Sulak Alanlar Komisyonunun acilen toplanarak bölge ziyareti dâhil çalışmalarına başlaması gerekliliğine inanıyoruz. Bölgeden hangi kurumlar sorumluysa görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Görevlerini yapmayan şube müdürlerinin yasalar hükmünce suç işlediğini kamuoyuna duyuruyorum.
Onların çaresizlik içinde olmalarına bir anlam vermek mümkün değildir. STK olarak bizler üzerimize düşeni fazlasıyla yaparken. Konuya yönelik ilgili müdürlüklerin parmaklarını oynatmaması ilginç. Oysa devlet kanun ve yasalarla bu müdürlüklere verdiği görevler var. Üretmek, düzeltmek ve önlem almak STK’lardan önce onların işi. Toplantılarda öncelikli olarak gerçekleri görmek dinlemek yerine geçmişin fotoğrafları ile hamaset içinde bilgilendirme sunumları yapanlar ne hikmetse gerçekleri dinlemeye, görmeye tahammülleri yok. Kamuoyunun masal dinlemeye tahammülü kalmamıştır.
Seyfe Gölü için yazılıp çizilmesinin ötesinde radikal önlemlerin ivedilikle alınması gerekliliğine inanıyor ve son olarak, Sayın Kırşehir Valimize;  ‘Bu iş Uçurtma uçurmakla, STK’ları ciddiye almayan bir şube müdürü mantığıyla çözülecek boyutu çoktan aşmıştır. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur " dedi. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.