banner245

Sümeyye Erdoğan, Ahilik Haftası'na katıldı

32. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kırşehir İl Temsilciliği tarafından Kadın Girişimciler ve Kooperatifçilik Paneli düzenlendi.

Sümeyye Erdoğan, Ahilik Haftası'na katıldı

Sümeyye Erdoğan, Ahilik Haftası'na katıldı

32. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kırşehir İl Temsilciliği tarafından Kadın Girişimciler ve Kooperatifçilik Paneli düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen panele Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın, Milletvekili Mustafa Kendirli, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Esnaf-Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, KADEM İl Temsilcisi Seher Ünsal, STK başkanları ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, panelin hayatın her alanında sevgisi, emeği ve fedakârlıklarıyla en büyük destekçilerimiz olan kadınlarımızı kooperatifçilik alanında da daha aktif kılmak amacıyla düzenlendiğini söyledi.
Güçlü bir toplum ve devlet olmanın temelinde kadınlarımızın bulunduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Bir ülke ancak kadınlarının eğitimine gereken önemi verir, onları üretime teşvik eder ve toplumda layık olduğu saygıyı gösterirse daha ileri bir medeniyet seviyesine ulaşabilir. Bu amaçla devlet olarak her kadının, hangi alanda olursa olsun aklı, bilgisi ve becerisi nispetinde ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmasını istiyoruz. Bildiğiniz üzere kadın kooperatifleri, kadınlarımızın iş gücü katılımına büyük katkı sağladığı gibi kadın girişimcilerimizin ürettikleri mal ve hizmetlerin daha kolay bir şekilde pazarlanmasına da aracılık etmektedir. İlimizde bu amaçla kurulmuş iki adet kadın kooperatifimiz bulunmaktadır. Amacımız bu sayıyı daha da arttırmaktır. Kadın kooperatifçiliği ile kadınlarımız, hem aile içindeki görev ve sorumluluklarını yerine getirebilecek hem de üretime ve aile ekonomisine katkı sağlayabilecektir. Kadın kooperatifçiliğini yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen bu panelde, ülkemiz genelinde başarılı olmuş, girişimci ruha sahip kadın kooperatifçilerimiz bizlerle deneyimlerini paylaşacak, onların yaşadıkları tecrübeler, diğer kadınlarımıza örnek olacak, yol gösterecek ve onların motive olmalarına katkıda bulunacaktır. Bu duygularla, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, başta Sayın Sümeyye Erdoğan Bayraktar olmak üzere tüm misafirlerimize saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.
 
KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da yaptığı konuşmada, içinde bulunduğumuz çağın ruhunu iyi analiz etmek zorunda olduğumuzu vurgulayarak, “Ahlaki ve moral değerleri yüksek toplumların etrafında adeta koruma kalkanları oluşur. Şimdi bu kalkanları yeniden ayağa kaldırmanın vaktidir. Ahilik ve Bacıyan-ı Rum da bunlardan biridir” dedi.
Siyaset, eğitim ve ticaret gibi hayatın ana damarlarından akan Anadolu kadını modelinin belleklerden silinmesinin günümüzde kadınların yaşadığı birçok sorunun temelini oluşturduğunu belirten Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Başkalarının yararı için fedakarlıkta bulunmak bir düsturdu, ana prensipti. Kendimizi nereye ve nasıl konumlayacağımızı bilmiyor, vaktiyle sahip olduğumuz her şeyi yeniden kazanmaya çalışıyoruz. Ahilik teşkilatını, özellikle de Bacıyan-ı Rum’u hem kendi insanımıza hem de dünyaya iyi anlatabilmeliyiz. Yüzyıllardır kadın haklarıyla ilgili verilen mücadelede varılmak istenen noktaya Anadolu’da yüzyıllar önce varılmış olduğunu anlatmalıyız. Bizlerin de toplumun kendi özünde mevcut değerlerle yeniden mayalanması gerekliliğinin altını çizmemizin nedeni budur. KADEM olarak bu tarihi mirası iyi okuma derdindeyiz. Bugün burada çok güzel bir örneğini gördüğümüz kooperatifçilik ruhu da bu mirastan esinlenmektedir. El emeği ürünlerini piyasayla buluşturamayan kadınlarımıza 47 il temsilciliğimizde kooperatifçilik ve girişimcilik eğitimleri verip, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile istihdama katılabilmelerini sağladık. Şimdi bu kadınlarımız hem ailelerine hem topluma fayda katar durumdalar.” dedi.
KADEM Kırşehir Temsilcisi Seher Ünsal da konuşmasında, dünyanın ilk sivil toplum kuruluşu tecrübesi olarak değerlendirilen Bâcıyân-ı Rum’un önemine değindi. Seher Ünsal temsilcilik olarak; aileye ve insanlığın faydasına hizmet etmenin heyecanı ile çalışmalarını sürdürdüklerini de ifade etti.
 
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Emine Şener, Isparta Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nden Dilek Gündüz ve Konya Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi’nden Hatice Mendi’nin konferansı ile devam eden panel, Anadolu Fotoğraf Sergisinin gezilmesi ile sona erdi. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.