banner245

Takvim yaprakları...

Tarihte Dün, Bugün, Yarın. Öyle günler var ki! Acılarla dolu. Kara cübbeli kara düşünceli katiller var. inatla 90 bin askerin bir tek kurşun atmadan Sarıkamış şehit olması var. birde umut meşalesi için yola çıkmış Mustafa Kemal var. Yarın Kırşehir'e gelecek.

Takvim yaprakları...

Takvim yaprakları...

Tarihte Dün, Bugün, Yarın. Öyle günler var ki! Acılarla dolu. Kara cübbeli kara düşünceli katiller var. inatla 90 bin askerin bir tek kurşun atmadan Sarıkamış şehit olması var. birde umut meşalesi için yola çıkmış Mustafa Kemal var. Yarın Kırşehir'e gelecek.

23 Aralık 1930 Menemen olayları ve Asteğmen Mustafa Kemal Kubilay'ın ve bekçi Hasan ve Şevki'de katlediliş, Kubilay'ın başı kesilerek sancağın tepesine takılarak cadde ve sokaklarda tekbir getirilerek gezdirilmiştir.
Kısaca o alçak olayın özet.
Şeyh Esat... Manisa’da Nakşibendi tarikatını yaymakla görevli. Laz İbrahim tarafından yönlendirilen, Manisa tarafından gelen çember sakallı, sarıklı ve cüppeli dördü silahlı 6 kişi, 23 Aralık 1930'da sabah namazından sonra camiden aldıkları Yeşil Sancağı yola dikerek silah zoruyla etraflarına adam toplamaya çalışırlar. Elebaşılar arasında, Giritli Derviş Mehmet, Şamdan Mehmet, Sütçü Mehmet Emin, Nalıncı Hasan, Küçük Hasan vardı. Derviş Mehmet camide namaz kılanlara kendini "Mehdi" olarak tanıttı ve dini korumaya geldiklerini söyledi.
22-23 Aralık 1914 Enver Paşa bir inat uğruna sadece kişisel kaprisleriyle kış teçhizatı olmayan, üzerinde yazlık kırk yamalıklı elbiselerle Sarıkamış dağlarına sürülen Mehmetçik ve bir tek kurşun atamadan soğukta donarak şehit olan bu milletin 90 bin evladı.
"Bizi yanlış yola sevk eden habisler, biliniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşlerdir. Saf ve nezih halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz, görürsünüz ki, hep din kisvesi altındaki küfür ve alçaklıktan gelmiştir. Onlar her hayırlı hareketi dinle karşılarlar, halbuki hamdolsun hepimiz dindarız, artık bizim dinin icaplarını, dinin yasaklarını öğrenmek için şundan bundan derse ve akıl hocalığına ihtiyacımız yoktur". Mustafa Kemal Atatürk
Tarihi belleklerinden silen milletlerin geleceği nasıl olur? Ben tahmin edemiyorum.
Fırat kalkanı operasyonunda 16 asker şehit... iki tank imha edilmiş, 6 asker İşid elinde rehin, iki tank ve buldozer İşid eline geçmiş. Üç gün önce Rus Büyük elçisi öldürülüyor. bir hafta önce içinde sivillerinde bulunduğu 44 polisimiz şehit ediliyor. ülke bir terör sarmalına girmiş. 15 Temmuz kalkışmasının uzantılarının kalmadığını söylemek en açık tanımla safilik olur.
Rize'de Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli bulunduğu meydandan sökülüyor. Meydanın adı 15 Temmuz Şehitler alanı yapılacağı için sökülmüş.
"Türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat,medeniyet tarikatıdır"...Mustafa Kemal Atatürk...
Yarın Mustafa Kemal Atatürk Kırşehir'e geliyor.
Hava hafif yağmurlu ve soğuk. Kırşehir halkı genci yaşlısı, çoluk çocuğu Kılıççı Köprüsü üzerindeki tepede toplanmış bekleşiyor. Mutasarrıf Kırşehir'i terk etmiş yerine vekili vekalet ediyor. Kalabalık birbirlerine bakışıyor. endişeliler. Bu endişeli bekleyişin ardından Gölhisar mevkiinden bir atlı bağırarak atını koşturuyor. "Geliyor, Geliyor"... Kalabalıkta kıpırdaşmalar başlıyor. herkes Mustafa Kemal'i merak ediyor. Kalabalık ikiye ayrılıyor. Gürültüyle çalışan üzeri bez tente ile kaplı bir otomobil kalabalığın ortasında  duruyor. İçinden Mustafa Kemal iniyor. alkışlar; 'hoş geldiniz, kurtarıcı, kurtar bizi' nidaları arasında halkın önünde yağmura soğuğa aldırmadan Gazi İlkokulunun, şimdi yerinde gazi parkı olan alana yürüyor. Burada bir taşın üzerine çıkarak kısa bir konuşma yapıyor. yoksulluğun göstergesi olan halkın perişan hali ve çocuklar soğukta morarmış el ve ayakları kendisini çok üzüyor. "Bu milletin makus talihini yeneceğiz". diyerek kent merkezine Kapucu Camii bölgesinde bulunan Kırşehir Gençlik derneğine geliyor. Dernek başkanı çıktığı sandalye üzerinden Namık Kemal'in şiirini okur. " Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini/Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini... Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini/Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini... Mustafa Kemal bu şiire cevap verir. " Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini"... der.
Kırşehir'de Yenice Mahalle’de adı verilen bir okul çürük bahanesiyle yerle bir edildi. Valisi söz verdi. Milli Eğitim Müdürü söz verdi. Yıkılan okulun yerine Mustafa Kemal'in adını taşıyacak mutlaka yeni bir okul yapacağız dediler. Yapmadılar. Kaman'da Atatürk ismini taşıyan caddeden ismini sildiler. Yerine Japon Prensin adını fosforlu tabelalara yazdılar. Atatürk ismine paslı tenekeyi çok görenler asla utanmadılar. Adı verilen Bir milletin tarihini silmek isterseniz önce mekteplerini yıkarsınız. yazıtları ortadan kaldırırsınız. Mezarlıklarını yok edersiniz. Yerine düzmece uyduruk tarih metinleri yazarsınız olur biter. Bugün olduğu gibi iki dünya arasında gidip gelirsiniz. Bir oraya, bir oraya... Bir yanda yaşadığınız yer, diğer yanda ait olduğu, köklerinizin bulunduğu yer... 
Ben bu satırları 2008 yılında Çağdaş gazetesinde yazmıştım.
Bu yazılarıma sadece Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci kayıtsız kalmadı. Bir Kırşehirli olarak. bu şehrin bir evladı olarak kendilerine bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunmak istiyorum.
Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtının birisi izbe hale gelmiş eski valilik binası arsasında duruyor. biracıların çiş yeri. diğeri döner kavşakta çamur deryası içinde kaidesinde saat çakılı. Yerinin değiştirilmesine karşı çıkanlar. 
Sizler Atatürk'ü değil. rezilliği ve rüsvalığı seviyor boş politikalar üretiyorsunuz.
Yarın Mustafa Kemal Atatürk Kırşehir'de 97 yıldır bu şehrin misafirisin. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi için attığın adımların hala izlerini koruyanlar var. Mustafa Kemal Atatürk 57 yaşında vefat etti. Üzerinden geçen süre 78 yıl. Bu sevgiyi anlamak için takvim yaprakları, yaşadığımız olaylar ve müthiş bir dünya görüşü. Sinerji bu olsa gerek.
Hoş geldiniz Büyük insan. Hoş geldiniz Mustafa Kemal Atatürk'üm.

MUSTAFA BAĞ
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.