banner245

Tarihe bir not daha düşüldü...

Kırşehir Belediyesi'nin hazırladığı Ahi Külliyesi Projesi'nde, yapılan toplantılar ve görüşmeler meyvelerini vermeye başladı.

Tarihe bir not daha düşüldü...

Tarihe bir not daha düşüldü...
Ahi Külliyesi için tek vücut olundu
TOBB, TESK, TESKOMB, 13 trilyon destek verildi
İmzalar Ahi Külliyesi için atıldı

Kırşehir Belediyesi'nin hazırladığı Ahi Külliyesi Projesi'nde, yapılan toplantılar ve görüşmeler meyvelerini vermeye başladı.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin projeleri arasında yer alan Ahi Külliyesi Projesi, başta Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ile Kırşehir Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan'ın üstün gayretleri, TSO Başkanı Müfit Göçen ve KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk'ün desteğiyle hayat buluyor. Ahi Külliyesi Projesi'nin mimari projeleri hazırlanıp, görselleri önemli kurumu ve kuruluşlarla paylaşılırken, Ankara'da yapılan Bakan ziyaretleri, TOBB, TESK ve TESKOMB ziyaretleri ile sonucunda, destekler çığ gibi büyümeye başladı.

' BAKANLAR'DAN TAM DESTEK VAR '

Ahiliğin Başkenti Kırşehir'de, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin yoğun bir gayretle ilgilenip projelendirdiği Ahi Külliyesi Projesi ile ilgili Ankara'da yapılan Bakan ziyaretlerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oluları ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde külliye projesine destek noktasında sözler alınırken, ilk somut adım Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın katılımları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde ilk imza töreni yapıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun geçtiğimiz günlerde külliye projesi'ne 7 milyon lira destek vereceklerini açıklaması ile başlayan destek akışı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Bendevi Palandöken'in 2 milyon, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Başkanı Aldülkadir Akgül'ün 3 milyon lira destek vermesi ile devam etti. TOBB, TESK ve TESKOMB tarafından Ahi Külliyesi Projesine toplam 12 milyon (12 trilyon) lira destek verilirken, yapılan imzala töreni ile protokol yapıldı. TOBB Toplantı Salonunda gerçekleşen imza törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Vali Özdemir Çakacak, Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, TSO Meclis Başkanı zafer Çam, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Müfit Göçen, TSO Başkan Vekili Selahattin Ekicioğlu, KAHİAD Başkanı Murat Baran, TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Kırşehir24 Genel Yayın Yönetmeni Alparslan Demirbaş, Kırşehir TV Yönetim Kurulu Başkanı Adem Akkuş, Ahi TV, Arena Gazetesi Sahibi Sait Yanık, ulusal ve yerel televizyonların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

' KONUŞMALARDA, AHİ KÜLLİYESİ'NE NEDEN DESTEK VERİLDİĞİ AÇIKLANDI '

Toplantının açış konuşmasını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaparken; Kırşehir'in kültürümüzde önemli yeri olduğunu kaydetti ve " Kırşehir'in bizim kültürümüzde önemli bir yeri var. Türk iş aleminin örgütlenmesini başlatmış, bu aleme yol göstermiş, yön göstermiş olan Ahiliğin kurucusu Ahi Evran'ın yaşadığı, hayatını sonlandırdığı topraklardır Kırşehir. Benim ticari hayatımda Ahi Evran'dan çıkardığım büyük dersler vardır. Şahsıma, ticari hayatıma ışık tutmuştur Ahi Evran'ın ilkeleri... Yapılacak külliyenin bu değerlerin sahiplenilmesi noktasında önemi büyüktür. Bakınız, Kırşehir'in tarihinde çok güçlü bir şekilde ticaret vardır. Üretim vardır, zenginlik vardır. Ama bunlardan önemlisi ekonomik ilişkilerin temelinde ahlakın olması vardır. Ahlaklı bir tüccar uzun vadede her zaman ayakta kalır. Bu noktanın altını çizmek istiyorum. İlimizin Ahilik kültürünün öne çıkartarak, tarihine daha fazla sahip çıkarak, tekrardan Anadolu'nun en fazla üreten şehirlerinden bir tanesi haline gelmesi için çalışmak lazım. Kırşehirliler olarak hep birlikte çalışmalısınız. İliniz için bir olmalısınız. Bu anlamda Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Projemize değerli katkılarda bulunan Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu hayırlı hizmete öncülük ettikleri için Kırşehir'de iş alemi için müthiş çabalar gösteren oda ve borsa başkanlarıma özellikle tekrar teşekkür ediyorum. Onlar bir kuruş para almadan Kırşehir'in zenginleşmesi için çalışıyorlar. Kendilerini gönülden tebrik ediyorum. Kırşehir Ahi Evran Külliyesi'nin ilimize hayırlı olmasını diliyorum " dedi.

' BAKAN YAZICI: GURUR VERİCİ BİR İŞİN ALTINA İMZA ATIYORUZ '

Toplantıda konuşan Bakan Hayati Yazıcı da, gurur verici bir işin altına imza attıklarını belirterek, " Ahilik, ulusal sınırları aşmış önemli bir değerdir. Ticari hayattaki aktörlein yetişmesi ve tüketici hukuku alanını kapsayan Ahilik felsefesi, Dünya'da hep ilkleri ortaya koşmuştur. Böylesine önemli bir felsefenin önderliğini yapan Kırşehir'e külliye yapılması son derece önemlidir. Destek veriyoruz, vereceğiz. Hayırlı olsun " dedi.

' TESKOMB BAŞKANI AKGÜL: PROJEYİ ÖNEMSİYORUZ '

TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül de, Ahilik Külliyesi için ne gerekiyorsa destek vermeye hazır olduklarını belirterek, 3 milyon lira destek verdikleri ve desteğin devam edeceğini sözlerine ekledi.

' VALİ ÇAKACAK: AHİ KÜLLİYESİ, BİR TÜRKİYE PROJESEDİR '

Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Ahi Külliyesi Projesi'nin Kırşehir değil aslında bir Türkiye Projesi olduğunu söyleyerek, son derece önemli bir mesaj verdi. Vali Çakacak, külliye'ye destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, " Bir Türkiye projesinin altına imza atılıyor. Bu son derece önemli ve gurur verici. Hayırlı uğurlu olsun " dedi.

' BAHÇECİ, AHİ KÜLLİYESİ İLE İLGİLİ SUNUM YAPTI '

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin Ahi Külliyesi ile ilgili yaptığı sunum ilgi ile ilenirken, projenin detaylarına ilişkin bilgiler veren Bahçeci, yaklaşık 20 dakika süren sunumun ardından emeği geçen ve desteğini esirgemeyen Bakan, Milletvekili ve Oda Başkanlarına teşekkür etti.

' 12 MİLYON'UN İMZASI ATILDI '

Bahçeci'nin yaptığı sunum sonrasında imza törenine geçilirken, karşılıklı imzaların atılması ile Ahi Külliyesi'nin bir anlamda düğmesine basıldı. 12 milyon liranın imza töreni sonrasında Bakan Yazıcı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tarafından Vali çakacak, Milletvekilleri Çalışkan ve Aslan, Başkan Bahçeci, TSO Başkanı Göçen tebrik edildi.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.