TMO, lisanslı depoculuk sistemini anlattı

Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda Lisanslı Depoculuk Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

TMO, lisanslı depoculuk sistemini anlattı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
19 Nisan 2018 Perşembe 11:00

TMO, lisanslı depoculuk sistemini anlattı

Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda Lisanslı Depoculuk Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.
TMO Kırşehir Şube Müdürlüğünün organize ettiği toplantı TMO ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Kırşehir Ticaret Borsası Genel Sekreteri,  üreticiler, il ve ilçe ziraat odaları temsilcileri,tüccarlar ve sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.
TMO Genel Müdürlüğü Lisanslı Depoculuk Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Mevlüt Akan, "Lisanslı Depoculuk" ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı.
Tarımda lisanslı depoculuğun hem arz-talep dengesini hem de fiyat istikrarını sağlaması bakımından önemini vurgulayan Mevlüt Akan, " Lisanslı depoculuk sistemi; tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, depolanması için yaygın sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak, ürünlerin sınıf ve derecesini yetkili sınıflandırıcılar tarafından saptanmasını sağlamaktır. Ayrıca tarım ürünleri lisanslı depo işletmecilerinin kişiler arasında ayrım yapmaksızın tarım ürünlerini kabul etmelerini temin etmek, ürünlerin mülkiyetini temsil eden ve finansmanını, satışını ve teslimini sağlayan ürün senedi çıkartmak ve standartları belirlenmiş tarım ürünlerinin ticaretini geliştirmek üzere oluşturulmuş bir sistemdir.
Türkiye’de her yıl ortalama 25 milyon ton hububat (Buğday, arpa, mısır, çavdar, .. gibi) piyasaya sunulmaktadır. 25 milyon ton ürünün bir anda hasat döneminde Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında piyasaya sürülmesi neticesinde arz talep dengesizliği oluşmakta ve fiyatlar düşmektedir.Üretici arzu ettiği fiyatı bulamamaktadır.Onun için dünyanın her yerinde hasat edilen ürünlerin belli bir kısmının ötelenmesi gerekir.Lisanslı depoculuk tam da bu sorunu çözüyor. Çiftçimize depolama, finansman, pazarlama imkanı sağlıyor. Ayrıca kira desteği, nakliye desteği, analiz ücreti desteği,faiz muafiyeti (zirai stopaj %2, KDV) gibi teşvik edici unsurlarda mevcuttur. Bu manada lisanslı depoculuk her açıdan; üretici, sanayici, tüketici gibi bütün aktörler için son derece yararlı bir mekanizmadır.”dedi.
Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanması ile tamamlandı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.