Türkü Baba'yı rahmet ve minnetle andık

Saz ve Söz Ustası Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılında düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

Türkü Baba'yı rahmet ve minnetle andık
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
04 Ekim 2019 Cuma 09:51

Türkü Baba'yı rahmet ve minnetle andık

Saz ve Söz Ustası Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılında düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümü nedeniyle Vali İbrahim Akın, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, daire müdürleri, akrabaları ve sevenleri merhumun kabrini ziyaret ettiler.

Yapılan duanın ardından, Neşet Ertaş’ın babası, Halk Ozanı Muharrem Ertaş’ın ve kısa süre önce vefat eden kardeşi Ayşe Garip’in de kabrinin ziyaret edildiği programda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali İbrahim Akın, Neşet Ertaş'ın Abdal kültürünün yetiştirdiği ve Türkiye'ye mal olan en önemli ozanlardan bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Yetiştirdiği şairleriyle, ozanlarıyla bilinen Kırşehir’imiz 25 Eylül 2012 yılında önemli bir değerini kaybetti. Merhumun ölüm yıldönümü vesilesiyle, mezarı başında dua ederek rahmet diledik. Neşet Ertaş hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu vesileyle kendisine tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum.” sözlerine yer verdi.

Mezarlık ziyaretinin ardından Neşet Ertaş'ın babası Muharrem Ertaş'ın Bağbaşı Mahallesi'ndeki evinin önünde düzenlenen 'Sazımın Emaneti' programına geçildi.

Programda Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile birlikte Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Haydar Yasin Ertaş'a Neşet Ertaş'ın sembolik sazını hediye etti.

Sazı eline alan Haydar Yasin Ertaş, yaptığı konuşmada, Neşet Ertaş’a layık olmak ve kültürümüzü geleceğe taşımak için çaba sarf edeceklerinin bilincinde olduklarını söyledi.

Aynı gün öğleden sonra, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ı Anma Etkinlikleri kapsamında “Geleneği İçinde Neşet Ertaş ve Sanatı” adlı panel düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen panelde konuşan Vali İbrahim Akın, “Orta Asya’dan başlayarak günümüze kadar ulaşan bozlak kültürünün ve abdallık geleneğinin yaşatıldığı önemli merkezlerden biri olan Kırşehir, sazıyla, sözüyle gönül telimizi titreten birçok sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Bu değerli sanatçılarımızdan birisi de şüphesiz Neşet Ertaş’tır.” dedi.

 Sesiyle, sazıyla, kişiliği ve şairliğiyle ülkemizin en hoş sedalarından biri olarak gönüllerde yaşayacak olan Neşet Ertaş’ı bir kez daha rahmet ve minnetle andıklarını belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Ülkemizin hangi köşesine gidersek gidelim her yörenin kendisine has bir müzik kültürü ve bu kültürü zirveye taşıyan kıymetli halk ozanlarının olduğunu görürüz.

Babası Muharrem Ertaş’tan aldığı kültürü devam ettiren Neşet Ertaş, kendine has üslubuyla Türk Halk Müziği’ne yeni bir soluk getirmiştir. Geçimini sağlamak amacıyla doğup büyüdüğü bu topraklardan ayrılmak zorunda kalan ancak ömrü boyunca özünden ayrılmadan sanatıyla ve mütevazı kişiliğiyle adından söz ettirmeyi başaran Neşet Ertaş, havalandırdığı türkü ve bozlaklarla sazın ve sözün ustası olduğunu ortaya koymuştur.

Yaşadığı acılar, sevdalar, hayal kırıklıkları, vefasızlıklar, memleketine duyduğu hasret onun hayat boyu zor bir hayat sürmesine neden olsa da sayısız eserin ortaya çıkmasına da ilham kaynağı olmuştur. O, yaşamadığı, yüreğinde hissetmediği, acısını gönlünde duymadığı hiçbir duyguyu yazıya dökmemiş, dile getirmemiş, çalıp söylememiştir. Belki de yazdığı ve seslendirdiği eserlerinin bu derece tesirli olmasında yatan en önemli neden budur.

Derin irfani birikimi ve sanatına olan bağlığı O’nun ülke sınırlarını aşan bir üne kavuşmasını sağlarken, diğer taraftan da yüzyıllardır ilimizde süregelen abdallık geleneğinin daha geniş kitleler tarafından bilinmesine imkan tanımıştır. İlimiz kültürünün tanıtılmasına bu denli büyük katkılar sağlayan ve memleketi Kırşehir ile hiçbir zaman gönül bağını koparmayan sanatçımızı ne kadar övsek azdır diye düşünüyorum.

Küçük yaşlarda aldığı sazını hiçbir zaman elinden bırakmayan, hastalığına rağmen müziğe olan tutkusundan vazgeçmeyen Neşet Ertaş, yoksullukla ve acılarla geçen ömrünü 25 Eylül 2012 tarihinde tamamlamıştır. Onun vefatı en başta memleketi Kırşehirlileri ve sevenlerini derinden üzmüştür.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da konuşmasında, “7 yıl önce en değerli ozanlarımızdan birini kaybettiğimizde tüm Türkiye ağlamıştı. Bugün de durmadan yağan yağmurdan dolayı gökyüzü de ağlıyor. Hepimizin başı olsun diyorum. Bundan sonra bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak bizim toplumsal sorumluluğumuzdur. Abdallık geleneğini güzel bir şekilde taşıyan, hayata karşı mütevazı duruşuyla hiçbir insanı ayırmadan herkesi dost edinebilmiş, engin gönül insanı, bizi biz yapan bütün değerleri saza ve söze dökmüş Büyük Usta Neşet Ertaş’ın aramızdan ayrılışının 7. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Moderatörlüğünü Ekrem Öztürk’ün yaptığı, Bayram Bilge Tokel, Ercan Kesal, Süleyman Şenel, Gazeteci-Yazar Adnan Yılmaz ve Mehmet Erhan Yiğiter konuşmacı olarak yer aldığı panel programı, Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş’ın babasıyla ilgili hatıralar paylaşmasıyla sona erdi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.