Üniversite'de Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu gerçekleşti

Vali Necati Şentürk, Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu açılış programına katıldı.

Üniversite'de Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu gerçekleşti

Üniversite'de Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu gerçekleşti

Vali Necati Şentürk, Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu açılış programına katıldı.

Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen "13. Yüzyıla Kadar Türk İslam Dünyasında Ahiliğin Temelleri" temalı Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu açılış programına Vali Necati Şentürk'ün yanı sıra Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, daire müdürleri, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış programında konuşan Vali Necati Şentürk, Ahiliğin en büyük medeniyet projesi olduğunu söyledi.

Bu sempozyumda Anadolu'da ve tarih içinde Ahiliğin gelişim ve yayılım sürecinin ele alınacağını belirten Vali Necati Şentürk, "Ahilik, Anadolu'da bir medeniyet projesi olmuştur. İki büyük imparatorluğa Selçuklu ve Osmanlıya ruh ve nefes vermiştir. Büyük bir coğrafyayı kılıçlarla, toplarla fethedebilirsiniz, ama o topraklarda uzun süre kalamazsınız. Orada kalmanız için bir medeniyet projenizin olması lazım. Osmanlı bu topraklarda 600 yıl Ahilik medeniyet projesi ile kalmıştır. Ahilik fütüvvet, fütüvvet  de Kur'an ve sünnet demektir. Bu duygularla, üç gün, üç farklı salonda, 7 ülkeden 74 bilim insanı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilecek bu sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum. Ahi Evran-ı Veli'nin adını taşıyan üniversitemizde bu değerli sempozyumu hazırlayan ve Ahiliğin tüm dünyaya tanıtılmasını sağlayanlara teşekkür ediyorum. Ahilik değerleri düzenlenen bu sempozyumda daha iyi anlaşılacaktır" dedi.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da yaptığı konuşmada, "Ahi Evran-ı Veli'nin diyarında, Ahilik geleneğini ve Onun medeniyet değerlerini, Ahi Evran'ın geçmişte verdiği mesajları günümüze nasıl taşıyabilirizi tartışacağız. Ahilik sadece bir esnaf hareketi değil,ayrıca bir insan yetiştirme metodudur. Dünyayı kasıp kavuran kazanma duygusunun içine insanı ve onun değerlerini tam da Ahi Evran-ı Veli'nin yaptığı gibi katabilmek ve o esnafı yetiştirecek değerleri yeniden topluma hakim kılma gayretinin ortaya konulması en büyük dileğimdir. Ahilik Sempozyumu ile Ahilik değerlerinin yazılı kayda dönüştürerek yurt içinde ve yurt dışında canlandırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ali Torun başkanlığında,  Prof. Dr. İbrahim Yılmaz, Prof. Dr. İhsan Al-Deek, Doç, Dr. Adil Şen ve Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan sempozyumun ilk konferansını verdiler.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.