banner245

Üniversite, liderlik zirvesine ev sahipliği yaptı

Ahi Evran Üniversitesi'nde “Bilgi Çağında Yönetim ve Liderlik Stratejileri” konulu bilimsel bir etkinlik düzenlendi.

Üniversite, liderlik zirvesine ev sahipliği yaptı

Ahi Evran Üniversitesi'nde “Bilgi Çağında Yönetim ve Liderlik Stratejileri” konulu bilimsel bir etkinlik düzenlendi.

AEÜ ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) işbirliği ile “Bilgi Çağında Yönetim ve Liderlik Stratejileri” Konulu Bilimsel Bir Etkinlik Düzenlendi. 26 Nisan 2013 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci dinleyici olarak katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını İİBF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kürşad Zorlu yaptı. Zorlu konuşmasında, bireyler olarak içinde bulunduğumuz rekabet ortamlarında ayakta kalabilmek için bilgiyi kullanmayı bilmemiz gerektiğini belirtti ve bu organizasyonda kendilerinden yardımlarını esirgemeyen üniversitemiz yönetimine ve AHİKA’ya teşekkür etti.

Yrd. Doç. Dr. Kürşad Zorlu’dan sonra söz alan Ahiler Kalkınma Ajansı Sekretiri Fatih Yıldız, Ahiler Kalkınma Ajansı hakkında kısa bilgi vererek, 2009 yılının sonlarına doğru kurulduklarını, Kırşehir, Aksaray, Kırıkkale, Nevşehir ve Niğde’yi kapsadıklarını, bu bölge itibari ile kuruldukları günden bu yana üç mali destek programı yürüttüklerini belirtti. Yıldız günümüz şirketlerinin pazar paylarını belirleyen temel unsurun bilgiyi üretme, bilgiye ulaşma ve bilgiyi doğru kullanma olduğunu da sözlerine ekledi.
Fatih Yıldız’ın ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, bilgi olmadan hiç bir teknolojinin kullanılamayacağını, üniversite olarak öğrencilere bilgiye erişim yollarını, bilgiyi doğru kullanabilmeyi öğretmeyi amaçladıklarını söyledi. Böylesi bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Erener, konuşmacı hocalara, Ahiler Kalkınma Ajansı’na ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından etkinlikte, Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Varoğlu “Bilgi Yönetimi ve Karar Vermede Kör Noktalar” isimli sunumunda, akılcı karar verme modelinin ne olduğunu açıkladı ve doğru karar verme sürecine değindi. Varoğlu, bilgi kullanımına dair örnekler vererek bilginin, bir takım süreçleri kapsayan bir hiyerarşi olduğunu söyledi. Varoğlu’nun ardından söz alan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Güney’ “Geleceğin Yönetim ve Liderlik Anlayışı” başlıklı eğlenceli bir sunum gerçekleştirdi ve liderlik kavramının dünyanın en çok araştırılan konusu olduğunu söyledi. Kimlerin lider olacağının asla kestirilemeyeceğine de değinen Güney, yöneticilerin fark yaratmak zorunda olduklarını ve kendilerine karşı akıllarıyla, başkalarına karşı duygularıyla davranmaları gerektiğini söyledi.


Bu iki sunumun ardından etkinliğin birinci bölümü tamamlandı ve etkinliğe kısa bir kokteyl arası verildi.

Aradan sonra başlayan ikinci bölümde Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berat Bir “Bilgi Çağında Başarılı İnsan Modeli” başlıklı sunumunda başarılı insanların ortak noktalarının, azimle, programlı bir şekilde çalışmak olduğunu vurguladı ve bilgi toplumlarında iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanın avantaj kazandırdığının altını çizdi. Doç. Dr. Berat Bir, insanların yetenekleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini, sevdikleri işlerle meşgul olan insanların daha başarılı olduklarını da sözlerine ekledi. Etkinlikte son olarak Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sağsan “Bilgi Çağında Akıl Yatırımları ve Kişiselleştirme Stratejileri” hakkında bir sunum yaptı ve bilgi çağında fikirlere yatırım yapılması gerektiğini, bilginin en değerli sermaye olduğunu kaydetti.

Sunumların ardından konuşmacı hocalara günün anısına birer plaket verildi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.