Üniversite-Şehir buluşması yine muhteşemdi

Üniversitenin şehri ile bütünleşmesini önemseyen Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 3. Geleneksel Üniversite – Şehir BuluşmasındaKırşehir halkı ile üniversitemizi bir araya getirdi. 

Üniversite-Şehir buluşması yine muhteşemdi
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
07 Mayıs 2019 Salı 11:27

Üniversite-Şehir buluşması yine muhteşemdi

Üniversitenin şehri ile bütünleşmesini önemseyen Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 3. Geleneksel Üniversite – Şehir BuluşmasındaKırşehir halkı ile üniversitemizi bir araya getirdi. 

3 Mayıs 2019 tarihinde Cacabey Meydanında başlayan ve iki gün süren 3. Geleneksel Üniversite – Şehir Buluşması etkinliğine Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, dekanlar, daire başkanları, okul müdürleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve Kırşehir halkı katıldı. 

Rektör Karakaya: “Üniversitemiz Pilot Projeler ve Kalite Çalışması ile Önemli Bir Misyon Üstlendi”  

3. Geleneksel Üniversite – Şehir Buluşmasının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya yaparak üniversiteleri, bulundukları şehrin içine doğup dünyaya açılan gözü olarak nitelendirdi. Üniversitelerin evrensel olduklarını ve bu evrenselliği içine doğdukları şehirlere aktarmaları gerektiğini anlatan Rektör Karakaya, üniversitelerin aynı zamandayerleşkelerine kapanan kurum olmadığını söyledi. Göreve geldiği günden bu yana şehriyle bütünleşmeyi ve buluşmayı amaç edindiklerini dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, 3 yıldır üniversitemizin bütün birimlerini bir araya getirerek şehirle buluşturduklarını kaydetti. Üniversite – Şehir buluşmalarının ilerleyen yıllarda da devam edeceğini söyleyen Rektör Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Üniversite sadece nüfus çoğaltan bir kurum değil.Şehrin ihtiyacını gözeten ve sektörel olarak iş kollarını güçlendiren bir yapı olarak üniversiteyi tanımlamamız lazım. Dünyadaki üniversiteler böyle, içine doğdukları şehir olmak üzere ülkenin ihtiyaçlarını bilimsel bilgiyle vermeye çalışırlar.”

Rektör Karakaya: “Büyük Ülke Olmak İçin Büyük Çalışmak Gerekli”

Konuşmasında pilot üniversite projeleri hakkında Kırşehir halkına bilgiler de veren Rektör Karakaya, pilot üniversite projelerinin yalnızca Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bir uğraşı olmadığını,Türkiye Yükseköğretimi ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat takip ettiği Türkiye’de yeni bir üniversite anlayışının hazırlıkları olduğunu söyledi. Pilot üniversite projeleri kapsamında 7 proje yürüttüklerini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM/GETAT) Projesi ve Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) Projesi ile Kırşehir’in kendine has değeri olan jeotermali kullanıma sunacaklarını dile getirdi. Jeotermal kaynağın sağlık alanında kullanılmaya başlanacağı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin birkaç ay içerisinde faaliyete geçeceğini söyleyen Rektör Karakaya, merkezin şehrimize, bölgemize ve ülkemize önemli katkılar sağlayacağını anlattı. Jeotermalin sadece sağlık alanında değil seracılıkta da kullanılacağını belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bir yatırımcının Karakurt Bölgesinde 500 dönümlük arazide jeotermal seracılık faaliyetine başlayacağını kaydetti. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Kırşehir halkına seracılık alışkanlığı kazandırılacağını vurgulayan Rektör Karakaya, bölgede hem istihdam arttırılacağını hem de yeni anlayışlara kapı aralanacağını sözlerine ekledi. “Bu milletin ufkuna, geleceğine ne katkı verecekse gece gündüz demeden bütün enerjimizi harcayarak çalışmak zorundayız.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, büyük ülke olmak için büyük çalışmak gerektiğini söyledi.

Rektör Karakaya: “Çiftçilerimiz Üretimi Kendileri Yapmaya Başlayacak”

Projelerimiz içinde yer alan Kaba Yem Üretim Projesini de anlatan Rektör Karakaya, Kırşehir’in hayvancılıktan elde ettiği gelire destek olmak amacıyla 5 farklı bölgede yem üretmeye başladıklarını kaydetti. Bu yıl 300 dönüm ekim yaptıklarını, önümüzdeki yıl da 500 dönüm ekim yapmayı planladıklarını vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Üçüncü yılında artık çiftçilerimiz kendi yemlerini kendileri üretmeye başlasınlar istiyoruz.” dedi. 

Rektör Karakaya: “Kalite Çalışmamız Türkiye’de Örnek Çalışma”

Üniversitenin kalite çalışmaları hakkında Kırşehir halkına bilgiler veren Rektör Karakaya, üniversitemizin kalite çalışmasının şuanda Türkiye’de örnek çalışma olduğunu söyledi. “Kalite çalışmamızı 100 üniversiteye anlattık ve bu alanda hizmet vermeye de devam ediyoruz.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalitede öncü üniversite olmaya devam edeceklerini belirtti. Gayelerinin kaliteli, nitelikli, üniversitelerin evrensel tanımına sadık kalarak şehrin ufkunu açmak olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, şehre katkı sunmak, istihdam oluşturmak ve bilimsel bilgiyle kendilerine verilen görevi yerine getirdiklerini sözlerine ekledi. Şehirle buluşmaya devam edeceklerini ve şehri de üniversitede ağırlayacaklarını kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, ilerleyen yıllarda Kırşehir’i İç Anadolu’da parlayan yıldız haline getireceklerine inandığını vurguladı. 3. Geleneksel Üniversite – Şehir Buluşmasının üniversitemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını dileyen Rektör Karakaya, “İki gün boyunca üniversite ve şehir özlem giderecek.” dedi. 

Cacabey Meydanı Üniversitemiz ile Şenlendi

Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencilerimiz Kırşehir Türkülerini Seslendirdi
Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından Halk Oyunları ve Jimnastik gösterisi sunuldu.Halk Oyunları ve Jimnastik gösterisinin devamında üniversitemizde eğitim öğretim gören yabancı uyruklu öğrenciler tarafından “Kardeş Ülkeler Şiir-Dans-Müzik” gösterisi düzenlendi. İzleyenlerin oldukça keyif aldığı gösterinin ardından Kırşehirlilere Ahi Pilavı dağıtıldı. Ahi Pilavı dağıtımından sonra üniversitemizin faaliyetleri ve tanıtımının yapıldığı sinevizyongösterisi gerçekleşti. Tanıtım filmlerinin gösterilmesinin ardından Üniversitemiz Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından Kırşehir Türküleri Konseri düzenlendi. 

Geleneksel Spor Şenliklerinde Dereceye Giren Takımlar Kupalarını Aldı

Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığının katkılarıyla Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından dönem içinde düzenlenen Geleneksel Spor Şenliklerinde çeşitli spor dallarında derece elde eden takımlara ödülleri 3. Geleneksel Üniversite – Şehir Buluşmasında verildi. Futbol, voleybol, masa tenisi ve satranç turnuvalarında dereceye giren takımlara kupalarını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt verdi. 

Kırşehirler Dolu Dolu İki Gün Geçirdi

3. Geleneksel Üniversite – Şehir Buluşmasının ikinci günü yine sinevizyon gösterisi ile başladı. Sinevizyon gösterisinin devamında Grup Detone sahne alarak izleyicilere müzik dolu anlar yaşattılar. Kırşehirli vatandaşlarımız ile öğrencilerimizin büyük keyif aldığı müzik dinletisi,yabancı öğrencilerimizin dans ve müzik gösterileri ile devam etti. Müzik dinletisi ve dans gösterilerinin ardından Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri tarafından spor gösterisi sunuldu. 3. Geleneksel Üniversite – Şehir Buluşması Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin Türk Halk Müziği Konseri ile son buldu.

Fotoğraf albümü için tıklayın:

https://www.ahievran.edu.tr/arsiv-haberler/5338-3-geleneksel-universite-sehir-bulusmasi-gerceklesti
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.