Üniversitemizde, mezuniyet coşkusu ve gururu vardı

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 15 Mayıs 2017 tarihinde Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti. 

Üniversitemizde, mezuniyet coşkusu ve gururu vardı

Üniversitemizde, mezuniyet coşkusu ve gururu vardı

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 15 Mayıs 2017 tarihinde Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti. 

Törene Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, rektör danışmanları, dekanlar,  akademik ve idari personel, veliler ve öğrenciler katıldı.
 
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay yaptı. Konuşmasında mezun olan öğrencilere seslenen Balay, dört yıl süren emeklerinin karşılığını bugün aldıklarını belirtti.  Geleceğin öğretmenleri olan mezunlara ülkenin belirli yerlerinde görev alacaklarını söyleyen Prof. Dr. Refik Balay, “ Hz. İsmail’e annesi Hz. Hacer’in su bulmak için çabaladığı gibi sizler de Urfa’da, Trabzon’da, Bağdat’ta, Şam’da su taşıyacaksınız, ilim, irfan taşıyacaksınız.” dedi. Okulun bir fabrika olmadığını belirten Balay, konuşmasına şöyle devam etti: “Okul bir mabettir. Öğrenci mamul bir hammadde değil size bir emanet, öğretmen ise bilgi satan bir işportacı değil peygamber işini yapan ilim ahlak erbabı olan insandır. Siz de böyle olacaksınız.” Öğrencilere atanmışlık ruhundan ziyade adanmışlık ruhuyla iş yapmalarını öneren Prof. Dr. Refik Balay, bu memleketin yeniden ayağa kalkacağını söyledi. Konuşmasını Necip Fazıl’ın şiirleriyle bitiren Balay, öğrencilerin mezuniyetlerini kutlayarak, onlara meslek yaşamlarında başarılar diledi.
 
Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay’ın konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya bir konuşma yaptı. Mezun olan öğrencilere seslenen Rektör Karakaya, eğitim fakültesi öğrencilerinin istikbali hazırlayan eğitmenler olacağını dile getirerek bu anlamda önemli bireyler olduklarını ifade etti.  Eğitimde özel önem ve çok dikkat gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu durumu “Devletlerin varlığı ve bekası yetişmiş insana bağlıdır.” sözleriyle açıkladı. Tüm alanların önemli olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, sözlerine şöyle devam etti: “İnsan kadar önemli olan sektör bazına giren başka saha yoktur. Çünkü insan madde değildir. İnsan olma vasfının hayat bulduğu öncüler sizler olacaksınız. Dolayısıyla insanlığı odağa alma ve insan odaklı çalışma nedir, bunu buralarda belirleyip çalışma hayatınızda uygulayacaksınız. Sizin mirasınız yetiştirmiş olduğunuz insandır, dolayısıyla bu noktadaki hassasiyetinizi mükemmelleştirdiğinize inanıyorum. Sizler de bu düsturu memleketin her köşesinde gençlere ulaştıracaksınız. Sizlerin gaye ve gayretiniz bu olmalı.” Geleceği, mezun ettikleri eğitim ordusuna emanet ettiklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerin mezuniyetini tebrik etti.
 
Karakaya’nın konuşmasının ardından Eğitim Fakültesi birincisi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Gülcan Pinar, mezun olan öğrenciler adına kısa bir konuşma yaptı. Mezuniyetlerini uzun bir eğitim sürecinin ardından ideallerini gerçekleştirmek için bir başlangıç olarak gördüklerini söyleyen Pinar, üniversitemizden aldıkları bilgilerle öğrencilerini aklın ve bilimin ışığıyla yetiştireceklerini ifade etti. Konuşmasında hocalarına da seslenen Gülcan Pinar, “Bizim buralara gelmemizde emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi. 
 
Eğitim Fakültesi 2016 – 2017 Akademik Yılında dereceye girerek mezun olan fakülte birincisi, ikincisi ve üçüncüsü öğrenciler ile bölümlerinde dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve hediyeleri verildi. Mezuniyet belgeleri ve hediyelerin verilmesinin ardından öğrencilere öğretmenlik andı okutuldu ve üniversitemizde bu sene ilki gerçekleştirilen Ahilik Yemini ettirildi. Mezuniyet töreni müzik dinletisi sonunda gerçekleştirilen kep atma ile sona erdi.
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Mezunları Büyük Bir Coşkuyla Mezuniyetlerini Kutladı

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunları 16 Mayıs 2017 tarihinde Bağbaşı Yerleşkesi Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törenle Ahi Evranlı mezunlar olmanın coşkusunu yaşadılar. Törene Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mahmut Erbey, müdür yardımcıları, akademik ve idari personel ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mahmut Erbey, her yıl dolduğu gibi bu eğitim öğretim döneminde de mezun öğrencileri uğurlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Erbey konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sizi yetiştirenlerin karşısına akademiyi bitiren bireyler olarak çıkıyorsunuz. Ön koşul olan sınav sürecini tamamlayarak hedeflerinize ulaşacaksınız. Bilgilerinizi ve donanımınızı insanlık yararına kullanmak için sürekli güncellemelisiniz.” Mezun öğrencilerin bu vatanın geleceği olduğunun altını çizen Doç. Dr. Mahmut Erbey, “Çok çalışarak hayallerinizin peşinde gittiğinizde gerçekleşmeyecek rüya yoktur.” dedi.

Sportif başarıları ile adını duyuran Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun tüm taleplerinin karşılandığını ifade eden Erbey, Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya ve yönetimine teşekkür etti. Mezun öğrencilerin ailelerine de teşekkür eden Doç. Dr. Mahmut Erbey, velilerin emeklerinin karşılığını gördükleri bu günde öğrencilerin de onlara karşı sorumluluklarını unutmayarak görevlerini yerine getireceklerine inandığını söyledi. Öğrencileri yarınlara hazırlayan öğretim elemanlarını da emek, çaba ve gayretlerinden dolayı kutlayan Erbey, idari personelinde öğrencilere olan desteklerinin öneminden bahsetti. Erbey konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Derdi insanlık olan memleket sevdalısı bireyler olarak çıktığınız bu yolda hepinizi kutluyor, başarılar diliyorum”

Doç. Dr. Mahmut Erbey’in ardından bir konuşma Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, bugün gurur duyacakları öğrencilerin mezuniyet heyecanını onlarla birlikte yaşadıklarını söyledi. Gençlerin ve öğretim elemanlarının emeklerinin kendilerininde onuru olduğunu belirten Rektör Karakaya, gençlerle birlikte geleceğe dair umutlarının arttığını da sözlerine ekledi.

“Sizin Mirasınız Topluma Yaptığınız Katkıdır”

Bu millete katkı yapmaktan gurur duyduklarını belirten Rektör Karakaya, mezunların sosyal toplumun yükünü ve sorumluluğunu alacaklarını ifade etti. Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Hayatı ciddiye alıyorsanız bu ağır bir yüktür. Sizin mirasınız, topluma yaptığınız katkıdır. Bu döngüde artık sizler de varsınız ve görevinizi en iyi şekilde yapmalısınız. Geleceğe dair umutlarla geleceği inşa etmek üzere varsınız. Bu yolu artık siz yürüyeceksiniz.” dedi.

Sporun Bilimsel Perspektifi Ortaya Koyulmalı

Üniversite Hentbol Takımını bir kez daha kutlayan Rektör Karakaya, katkıda bulunan akademik ve idari personele teşekkür etti. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının uluslararası sporcu olmaları konusunda eksikliklerin değerlendirilmesine değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, sporun bilimsel perspektifinin ortaya koyulması gerektiğini sözlerine ekledi. Mezunlara, bu ülkenin sporda yetişmiş insan gücüne katkı yapmalarının önemini anlatan Rektör Karakaya, mezunların iyi yetiştirildiklerini ve donanımlı mezun olduklarını ifade etti. Üniversite şehir işbirliğinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun bu kapıyı aralayan en etkili okullardan biri olduğunu belirten Rektör Karakaya, üniversite ve şehir yönetiminin sinerji içinde daha da büyüyerek toplumla iç içe olacaklarını anlattı.  Velilerin gurur duyacakları bir süreci yaşadıklarını söyleyen ve öğrencilerin eğitim süreçlerinde gösterdikleri sabır ve metanetten dolayı velilere teşekkür eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, mezunları, velileri, akademik ve idari personeli tebrik ederek konuşmasını sonlandırdı.

Mezunlar adına bir konuşma yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü mezunu Meltem Taşan, dört yıllık eğitim hayatının sonuna başarıyla geldiği için gururlu ve mutlu olduğunu söyledi. Ailesine ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür eden Taşan, birincilik ödülünü hayattaki başarılarının ilk adımı olarak gördüğünü belirtti. Konuşmasının ardından Meltem Taşan’a onur belgesi ve hediyesi Doç. Dr. Mahmut Erbey tarafından verildi.

Törende, yüksekokul birinci, ikinci ve üçüncüleri ile bölüm bazında dereceye giren öğrencilere onur belgelerinin ve hediyelerinin verilmesinin ardından Ahilik Yemini edildi. Mezuniyet sevincini yaşayan öğrencilerin kep atması ile tören sona erdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.