banner245

Vatan Hoca, gerçeğe dönüşen hayallerini anlatırken de heyecanlıydı

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi'nin projeleriyle 200 üniversite içerisinden ilk 5'e girdiğini belirterek, pilot üniversite olarak hazırladıkları projelerin 6'sının onaylandığını ve 5 yıl içerisinde projelerin gerçekleştirileceğini söyledi. 

Vatan Hoca, gerçeğe dönüşen hayallerini anlatırken de heyecanlıydı

Vatan Hoca, gerçeğe dönüşen hayallerini anlatırken de heyecanlıydı
' HEDEFİM, KIRŞEHİR'İ SAĞLIK TURİZMİNİN BAŞKENTİ YAPMAK '
' ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇERİSİNDE ÖĞRENCİ SAYIMIZI 27 BİNE ÇIKARACAĞIZ '


Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi'nin projeleriyle 200 üniversite içerisinden ilk 5'e girdiğini belirterek, pilot üniversite olarak hazırladıkları projelerin 6'sının onaylandığını ve 5 yıl içerisinde projelerin gerçekleştirileceğini söyledi. 

Rektör Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi'nin pilot üniversite sürecini ve bu kapsamda yürütülecek projeleri değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Rektörlük Binası Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Hüseyin Şimşek ve Yrd. Doç. Dr. Selim Biçen, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Zeki Küçük ve basın mensupları katıldı. 

VARAN-1: 44 PROJEYE İMZA ATTIK. 18'İ TAMAMLANDI. 26'SI YAPIM AŞAMASINDA '

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlayarak başladı. Sunumunda ilk olarak üniversitemizin fiziki durumu hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, göreve geldikleri günden bu yana 44 proje üzerinde çalıştıklarını ve bu projelerin 18’ini tamamladıklarını, 26 projenin ise kabul sürecinin ve inşaat işlerinin devam ettiğini söyledi. İnşaatların tamamlanma oranlarına da değinen Rektör Karakaya, Rektörlük Binası ve Yabancı Diller Yüksekokulu’nun tamamlanan projeler arasında olduğunu alt yapı çalışmalarının ve Stadyum inşaatının ise yüzde 90’ının tamamlandığını ifade etti.
Üniversitede çalışmaları süren TOKİ 2. Etap inşaatlarına da konuşmasında yer veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ziraat Fakültesinin yüzde 87’sinin, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin yüzde 64’ünün, Eğitim Fakültesinin yüzde 66’sının ve Maraton Tribününün de yüzde 30’unun tamamlandığını belirtti. 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin yüzde 43, Kongre ve Kültür Merkezinin ise yüzde 58 oranında tamamlandığını sözlerine ekleyen Rektör Karakaya, projeler kapsamında üniversitemiz tarafından yapımı devam eden inşaatlara ilişkin de bilgi verdi. Çiçekdağı Meslek Yüksekokulunun yüzde 98’inin tamamlanarak taşınma işlemlerine başlandığını ifade eden Rektör Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi Caminin ise yüzde 85’inin tamamlandığını belirtti.

VARAN-2: TÜM PROJELERİMİZİN SAHİBİ KIRŞEHİR HALKIDIR, ÜLKEMİZDİR, GÜÇLÜ TÜRKİYEDİR. BİZLER, BİLGİ ÜRETECEĞİZ, HALKIMIZ KAZANACAK '

Toplantının ana konusu olan pilot üniversite sürecine ilişkin de ayrıntılı bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitenin 40 üniversite arasından seçilen 5 pilot üniversiteden biri olduğunu belirterek pilot üniversite projelerine değindi. Pilot seçilen 5 üniversitenin de ayrı ayrı alanlardan projelere sahip olduğunu anlatan Rektör Karakaya, üniversitemizin projelerinin tarım ve jeotermal alanları kapsadığını belirtti. Projelerin ayrıntılarına da konuşmasında yer veren Rektör Karakaya, üniversitemizin tarım alanındaki projelerini “Yem Bitkileri ve Tarımı”, “Ceviz”, “Jeotermal Seracılık”, “Jeokarem”, “Getat”, ve “Sauter” olarak açıkladı. Jeotermal alanda ise “Jeotermal Sondaj Kuyusu ve Nakil Hattı”  projelerinin olduğunu dile getiren Rektör Karakaya, bu alandaki projenin tarım alanındaki projeleri de destekleyeceğini, bu nedenle önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Projelerin amacının yeni bir üniversite anlayışı ortaya koymak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Bu projelerin sahibi bizler değiliz, halkımızdır. Bizler bilgiyi üreteceğiz. Kırşehirli halkımızın da bu projelerle birlikte ekonomisi artacak, halkımız kazanacak.” dedi.

VARAN- 3: PROJELERİMİZİN HAYATA GEÇMESİYLE YENİ İŞ KOLLARI OLUŞACAK 

Pilot üniversite projelerinin ilimiz ve bölgemize katkılarının çok fazla olacağını, ön araştırma raporlarının da bunu gösterdiğini dile getiren Rektör Karakaya, konuşmasında bu katkılardan da kısaca bahsetti.  Rektör Karakaya şunları söyledi: “Bu projeler sayesinde öncelikle yeni iş kolları oluşacak. Çekirdek aile yapısında örnek işletmelerin açılması kolaylaşacağı için bu tür işletmelerde de artış olacağını düşünüyoruz. Ceviz ilimizin öne çıkan en önemli tarımsal ürünlerinden bir tanesi. Cevizin kalitesinin artarak cevizden elde edilen gelirin artmasını bekliyoruz. Jeokarem ile de bölgenin sağlık turizmi bakımından göz bebeği olacağı gibi bir beklentimiz var ve ön çalışmalarımız da bu beklentilerimizi destekliyor.”

VARAN - 4: KIRŞEHİR'İ SAĞLIK TURZİMİNİN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ 

Vatan Karakaya, 38 yataklı fizik tedavi merkezinde 36 bin müracaat alındığını ve bu müracaatların sadece 3 bin'ine tedavi uygulayabildiklerini belirterek, " İnşallah yeni yapılan fizik tedavi hastanesi ile hedefimiz 15 bin kişiyi tedavi edeceğiz. Kapadokya Bölgesinden Kırşehir'imize fizik tedavi konusunda büyük bir talep var bunları karşılamamız gerekiyor. Kırşehir'i sağlık turizminin başkenti yapacak ve turları Kırşehir'e çekeceğiz. Bunun için gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz " dedi. 

VARAN-5: ÖĞRENCİ SAYIMIZI 27 BİNE ULAŞTIRACAĞIZ 

Vatan Karakaya, öğrenci sayısını açılacak yeni ve kaliteli bölümlerle önümüzdeki 5 yıl içerisinde 27 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek, " 5 yıl içerisinde 16 bölüm açmayı hedefliyoruz. Bu bölümlerin açılması ile 5 yılda öğrenci sayımız inşallah 27 bin olacak. 5 yıllık planlarımız yaptık. Gereğini de yapıyoruz. Arkadaşlarımızla bayram demiyor, tatil demiyor, gece -gündüz demeden çalışıyoruz, İnşallah Kırşehir'imizde güzel yatırımlar ve projeler birer birer hayata geçecek. Bizler de bunlara vesile olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşayacağız " dedi. 


VARAN -6: 800 DÖNÜM ALANDA ORGANİK TARIM UYGULAMASINA BAŞLAYACAĞIZ. İSTEYEN AİLELERE 4 DÖNÜM ARAZİ TAHSİS EDECEĞİZ

Rektör Karakaya, Kalkınma Bakanlığına sunulan proje kapsamında, Üniversite içerisinde yada çevresinde 800 dönümlük bir arazide jeotermalli organik tarım uygulamasına geçeceklerini belirterek, " Biz, gerekli alt yapıyı hazırlayacağız. Bu arazide termal su için 1 kuyunun tarafımıza tahsisi için görüşüyoruz. Bizim açacağımız kuyu, re-enjeksiyon sistemli olacak. Yani suyumuzu kullandıktan sonra bir daha kullanacağız. Böylelikle termal suyu en iyi şekilde kullanacak ve israf etmeyeceğiz. En büyük hedefimiz, JEOTERMAL ORGANİK TARIM ORGANİZE BÖLGESİ oluşturmak. Bunun için çalışıyoruz ve projelerimizi hazırladık. Bu proje kapsamında, 4 dönümde organik tarım yapan aileler, yılda 120 bin lira para kazanacak " dedi. 

VARAN -7: CEVİZİMİZİ DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ 

Ceviz ve cevizden elde edilen ürünlerin değerinin artırılacağını söyleyen Rektör Karakaya, " AR-GE destekli üretim, eğitim, ürün geliştirme, pazarlama ve ticaret faaliyetlerinde bulunmak projemizin içerisinde var. İnşallah Cevizimizi de Dünya markası yapacağız " dedi. 

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rektör Karakaya, daha sonra onlara Rektörlük binasının terasından inşatları göstererek onlarla bir süre daha sohbet etti.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.