Vatan Hoca, kutsal şehir Kudüs'e çıkarma yaptı

3 din için kutsal sayılan Kudüs'e çıkarma yapan Vatan Hoca, gönülleri eğitimle fethediyor

Vatan Hoca, kutsal şehir Kudüs'e çıkarma yaptı

Vatan Hoca, kutsal şehir Kudüs'e çıkarma yaptı
3 din için kutsal sayılan Kudüs'e çıkarma yapan Vatan Hoca, gönülleri eğitimle fethediyor


Ahi Evran Üniversitesi, medeniyetlerin beşiği olan Kudüs’ten başlayarak Ortadoğu’ya açılıyor. 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde mazlum coğrafyaların umudu haline gelen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gerçekleştirmiş olduğu kalkınma yardımları ve eğitim faaliyetleri ile ilgili Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da kolları sıvadı. 

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın önderliğindeki bir heyet üniversiteyi temsilen 26-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Filistin’de birtakım resmi ziyaretler gerçekleştirdi. 

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Erman Akıllı’nın eşlik ettiği ziyaretler çerçevesinde Kudüs, Ramallah, Nablus ve Baqa Al-Gharbia şehirleri ziyaret edildi. Üniversite heyetinin sevinçle karşılandığı ziyaretler çerçevesinde söz konusu şehirlerde önde gelen üniversiteler ile 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olmak ve lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerini kapsamak üzere öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan Erasmus+, Mevlana Değişim Programı ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ayrıca Filistinli gençlerin üniversitemizde eğitim almalarını sağlamak amacıyla ortak proje geliştirme hususunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kudüs Başkonsolosluğu ve Yunus Emre Enstitüsü Kudüs Kültür Merkezi Müdürlüğü ile istişare toplantıları gerçekleştirildi.

Bahsi geçen şehirlerdeki üniversiteler ile yapılan anlaşmalar şunlar:

Al Quds Üniversitesi

Al Quds Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere; Eğitim Fakültesinin tüm bölümlerini, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden İşletme Bölümü ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri, Tıp Fakültesini ve (öğrenci alımının ardından) İslami İlimler Fakültesinin tüm bölümlerini lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kapsayacak Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ayrıca Kudüs’ün Eskişehir kısmında yer alan Al Quds Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulunun aktif hale getirilmesi için üniversitemizin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulundan destek verilmesi hususunda mutabakata varıldı.

Al Qasemi Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü ile öne çıkmış olan Al Qasemi Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ile (öğrenci alımının ardından) İslami İlimler Fakültesinin tüm bölümlerini lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kapsayacak Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ayrıca Al Qasemi Üniversitesi ile karşılıklı olarak Türkçe – Arapça dil eğitimi için öğretim üyesi desteği, ilgili bölümlerdeki öğrencilere karşılıklı olarak birer yıl Türkçe veya Arapça hazırlık eğitimi, Al Qasemi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği araştırma merkeziyle ortak projeler geliştirilmesi ve karşılıklı kısa süreli öğrenci kültür gezilerinin gerçekleştirilmesi hususlarında mutabakata varıldı.

Nablus Najah Milli Üniversitesi

Filistin’in en büyük üniversitelerinden olan Nablus Najah Milli Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında Fen Edebiyat Fakültesinin Kimya Bölümü, Matematik Bölümü ve Tarih Bölümünü, Eğitim Fakültesinin Matematik Öğretmenliği Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin tüm bölümlerini ve (öğrenci alımının ardından) İslami İlimler Fakültesinin tüm bölümlerini lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kapsayacak Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Al Quds Open Üniversitesi

Al Quds Open Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında Ziraat Fakültesinin tüm bölümlerini, Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Bölümü, İşletme Bölümü ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümlerini lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kapsayacak Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ayrıca Ziraat Fakültesi temelinde ortak proje ve kapasite geliştirme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi programları çerçevesinde ise ortak yüksek lisans programları açılması hususlarında mutabakata varıldı.

Cenin Arap Amerikan Üniversitesi

Cenin Arap Amerikan Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında Fen Edebiyat Fakültesinin Fizik Bölümü, Matematik Bölümü ve Biyoloji Bölümünü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İşletme Bölümünü, Sağlık Yüksekokulunun Hemşirelik Bölümünü, Tıp Fakültesini ve (öğrenci alımının ardından) İslami İlimler Fakültesinin tüm bölümlerini lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kapsayacak Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı.

El Halil Üniversitesi

El Halil Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında Fen Edebiyat Fakültesinin Kimya Bölümü, Matematik Bölümü, Coğrafya Bölümü, Biyoloji Bölümü ve Tarih Bölümünü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Bölümü ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü, Sağlık Yüksekokulunun Hemşirelik Bölümünü, Tıp Fakültesini ve (öğrenci alımının ardından) İslami İlimler Fakültesinin tüm bölümlerini lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kapsayacak Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ ve ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.