Vatan Hoca, projeleriyle konuşuyor

Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi rektörlük seçimlerinde aday olduğunu Kırşehir kamuoyu ile paylaşıyor.

Vatan Hoca, projeleriyle konuşuyor
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
23 Mart 2015 Pazartesi 20:40

Vatan Hoca, projeleriyle konuşuyorProf. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi rektörlük seçimlerinde aday olduğunu Kırşehir kamuoyu ile paylaşıyor. 


Karakaya, bu doğrultuda bir yandan öğretim üyeleri ile görüşmelerini sürdürürken bir yandan da Kırşehir basınıyla bir araya geliyor. 
Ahi Evran Üniversitesi 2015-2019 seçimlerinde adaylığını açıklayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette şu hususlar üzerinde durdu: 
“Biz, üniversitemiz öğretim üyelerinin teveccühleri doğrultusunda öncelikli olarak çalışma barışını tesis edip akademisyenlerin bilim üretebilecekleri ortamları onlara sağlayacağız. Sizin de bildiğiniz gibi insanlık, bilimsel alanda ciddi ilerlemeler kaydederken Üniversitemizin bunun gerisinde kalmasını beklemek, devletimizin bize sunduğu imkânları beyhude kullanmak anlamına gelir. Bir rektör adayı olarak üzerimize düşen görev, öğretim elemanlarının huzurlu ortamlarda çalışmalarını tesis etmektir. Kırşehir, Selçuklu mirası üzerinde yaşayan bir kenttir. Kırşehir, topraklarından döneminin Gök Bilimleri Üniversitesi’ni; Ahi Evran, Âşık Paşa, Hacı Bektaş ve Yunus Emre gibi pek çok ereni çıkarabilmiştir. Yüzlerce yıl evvelinden böylesine bir zenginliğe sahip olan Kırşehir’i Türkiye’nin lokomotifi hâline getireceğiz. Kırşehir’in lider olabilmesi için de Ahi Evran Üniversitesi, çevresi, paydaşları, sivil toplum örgütleri, kent bürokrasisi ve Ankara bürokrasisi ile barışık olmak durumundadır. Kuvvet, birlikten doğar. 

Huzur, işbirliği ve üretkenlik, üniversitemiz için üç olmazsa olmazımızdır.

Bu doğrultuda bizim Kırşehir’e, Ahi Evran Üniversitesine dair projelerimiz ve hayallerimiz bulunmaktadır. 


‘ EĞİTİM VE KÜLTÜR PROJELERİ ‘

Kırşehir, merkezî sınavlarda öne çıkan bir kentimizdir. Biz, üniversitemizin çekirdeğini oluşturan Eğitim Fakültemizle şehrin eğitimde geldiği bu noktayı daha da ileri taşıyıp sınavlarda elde edilen bu başarıyı, temelini Ahilik felsefesinden alan değerlerimizle taçlandıracağız. Bu değerlerin eğitim kurumlarına ve toplumun geneline yayılması için hem Eğitim Fakültemizden hem de açmayı planladığımız İlahiyat Fakültemizden yararlanacağız. Eğitim Fakültemiz ve İlahiyat Fakültemiz devletimizin belirlediği Yeni Türkiye projesini yapılandıracak ve bu projenin içini dolduracak kurumlar olacaktır. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun belirttiği gibi Kırşehir, “tohum bir kent” olarak tarihte Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında nasıl görevini yerine getirdiyse şimdi de ülkemizin refah toplumu olmasında görevini yerine getirecektir. 
Diğer taraftan, üniversitemizin sağlıklı ve gerçekçi bir şekilde büyüyebilmesi için hem akademik ve idari personel hem de öğrenci kapasitesinin artırılmasına hız verilecek; bu süreçte kaliteden taviz verilmeyecek; şehrimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu meslek alanları dikkate alınarak yeni fakülte, yüksekokul ve bölümler açılacaktır.


‘ SAĞLIK PROJELERİ ‘

Halkımızın hizmetinde olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimiz, alt yapı ve öğretim üyesi kadrosuyla desteklenecek bu yolla halkımızın hizmet almakta hiçbir sıkıntı ile karşılaşmaması sağlanacaktır. Ayrıca Kırşehir, jeotermal su kaynaklarına sahip olan bir kentimizdir. Biz bu kaynakların üniversitemiz Fizik Tedavi merkezince etkin kullanımını sağlayacağız. Afyonkarahisar, Kızılcahamam gibi kentler nasıl sağlık turizmine açıldıysa Kırşehir’in de açılmasını sağlayacağız. Bu doğrultuda elimizdeki imkânlar halkımız ve bölgemizin hizmeti için en etkin bir biçimde kullanılacaktır. 


Ayrıca Tıp Fakültemizin ivedilikle öğrenci alabilmesi için akademik ve fiziksel alt yapı çalışmaları tamamlanacaktır. Böylece Kırşehir halkının Kayseri, Ankara gibi çevre kentlere gitmesi yerine Kırşehir’de sağlık hizmetlerine kolayca erişmesi sağlanacaktır. 


‘ TEKNİK PROJELER ‘


Mimarlık ve Mühendislik Fakültemizin öğrenci alabilmesi için gerekli çalışmalar hızla yürütülecektir. Fakültemizin mimarî anlamda kente hizmet vermesiyle birlikte Kırşehir’in mimari açıdan tarihî geçmişinden hareketle bir kimlik kazanması sağlanacaktır. Selçuklu mimarisi esasında üniversitemiz ve şehrimiz binaları tasarlanacaktır. Bunun yanı sıra mühendislik bölümlerimizde Kırşehir’de bulunan kurum ve kuruluşların, KOBİ’lerin projelerinde onlara destek verilecektir. Sizin de bildiğiniz gibi Kırşehir, birinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu bağlamda fakültemize ciddi anlamda görevler düşmektedir. Bizler, insanımızın güven içinde binalarda yaşamasını sağlayabilecek bilgi, donanım ve beceri sahibi akademisyenlerimiz aracılığıyla insanlarımızı hem bilinçlendirecek hem de bu riske uygun yapı planlamaları için ilgililere yardımcı olmalarını temin edeceğiz. Bu anlamda şehirdeki binaların, kurum ve kuruluşların mühendislik ve mimari standartlarının belirlenmesinde öncülük ve rehberlik edeceğiz.”


Elbette projelerimiz bunlarla sınırlı değil. İlerleyen dönemlerde diğer projelerimizi de paylaşacağız. Bunlarla da yetinmeyecek; yeni projeler üretebilmek için farklı alanlara dönük “Proje Geliştirme ve Gerçekleştirme” Merkezi kurarak katılımcı bir usulle hem üniversitemiz hem de şehrimizin geleceği için yeni projeler üreteceğiz.Prof.Dr. Vatan Karakaya
Ahi Evran Üniversitesi Rektör Adayı (2015-2019 Dönemi)
Web: www.vatankarakaya.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.