banner245

Yarınlara umutla bakabilmek için okullarda demokrasi

Halkın egemenliğine dayanan, bir diğer ifadeyle halkın kendi kendini yönettiği idare biçimi olduğu göz önünde bulundurulduğunda ve yarattığı çağrışımlar düşünüldüğünde, “demokrasi” çoğunlukça olumlu bakılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yarınlara umutla bakabilmek için okullarda demokrasi

Yarınlara umutla bakabilmek için okullarda demokrasi

Halkın egemenliğine dayanan, bir diğer ifadeyle halkın kendi kendini yönettiği idare biçimi olduğu göz önünde bulundurulduğunda ve yarattığı çağrışımlar düşünüldüğünde, “demokrasi” çoğunlukça olumlu bakılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Demokrasinin tesis edilmesi; ifade özgürlüğü, adalet, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve farklılıklara saygının var olması demektir. Demokrasi, müreffeh bir hayat ile hem bireylerin hem de toplumların maddi ve manevi yönden gelişmelerinin anahtarıdır. Böylesi bir önemi haiz olan demokrasinin hayata geçirilmesi, yaşatılması ve güçlendirilmesi oldukça büyük bir sorumluluktur. Bunu sağlayacak olan ise demokrasiye inanan, demokratik değerleri kazanmış bireylerdir. Okulların en önemli amaçlarından biri de demokrasiye bağlılık duyan ve demokratik toplumun gerekleri için mücadele edip bunlara uygun bir yaşam tarzı sergileyen fertler yetiştirmektir. Okullar, bu rollerini “layıkıyla” yerine getirdikleri takdirde devletin, milletin ve kendisinin yararına hizmet edecek bir insan profiline ulaşmak mümkün olacaktır. Peki bünyelerinde demokrasiyi var etmek, demokratik yaşam biçimini tesis emek ve demokrat bireyler yaratmak için okullar neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir?
•    Okulların merkezinde insan ve insani değerler olmalıdır. Bunun için de başta öğrencilerinki olmak üzere bütün paydaşların yararı gözetilmeli, gelişimlerine gerçek anlamda odaklanılmalıdır. Bu kapsamda öğrencilere, yetenek ve ilgi alanlarına göre eğitim fırsatları sunulmalıdır. Okullarımız, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmayı ve bunları geliştirmeyi gaye edinmelidir. Bir diğer ifadeyle okullar, bireylerin kendilerine yatırım yapmalarına olanak tanımalıdır.
•    Demokrasi, dezavantajlı bireyleri, onların çıkarlarını korumayı da üstlenir. Buradan hareketle demokratik okulların bir görevinin de başta ailelerinin sosyoekonomik durumu, fiziksel sağlık durumları olmak üzere dezavantajlı öğrencilerin gelişimleri için uygun koşullar yaratmak, onları desteklemek ve sahip oldukları fırsatlar bakımından onları diğer öğrencilerle eşitlemektir. 
•    Okulların temel amacı iyi insan yetiştirmek olmalıdır. Zira iyi insan, sorumluluk hissetmek, dayanışmak, kendisiyle birlikte toplumun yararını düşünmek gibi demokratik hayatın önemli gerekliliklerini yerine getirecektir. Bu nedenle okul öncesinden başlamak ve sonuca ulaşmayı sağlayacak nitelikte olmak üzere bir “karakter eğitimi” tasarlanmalı ve uygulanmalıdır.
•    Okullarda, herhangi bir bireyin ya da grubun herhangi bir birey ya da gruba yönelik fiziksel veya psikolojik şiddetine en ufak müsamaha dahi gösterilmemelidir. Öğrenciler, fiziksel ve psikolojik şiddettin beslendiği bütün kaynaklardan korunmalı, uzak tutulmalıdır.
•    Özellikle öğrenciler olmak üzere bütün paydaşlar düşüncelerini ifade etmek konusunda cesaretlendirilmeli, düşüncelerin özgürce ifade edilmesi özendirilmelidir.İfade özgürlüğü, okulların en önemli değerlerinden biri hâline getirilmelidir.
•    Türü, şekli ne olursa olsun okullarda ayrımcılığa asla izin verilmemelidir. Ayrımcılığa sebep olacak faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Ayrımcılıkla, en ağır psikolojik yaptırımlar ve sosyal baskı silahlarıyla mücadele edilmelidir. 
•    Sınıflar, seviyelere (öğrencilerin okul başarı durumları ya da ailelerinin sosyoekonomik durumlarına göre) ayrılmamalıdır. Bütün paydaşlar, sosyoekonomik durumu, dini, ırkı, siyasi görüşü, cinsiyeti, ne olursa olsun birlikte, dayanışma içinde yaşamaya alıştırılmalıdır. Birlik ve beraberlik duygusu yaratma konusunda ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asgari müştereklerine bağlılık,bütün paydaşlarda güçlendirilmelidir. 
•    Öğretmen ve öğrencilerde yaratıcı düşünme, farklı düşünme teşvik edilmelidir. Böylece özel yeteneklerin ortaya çıkarılmasının ve yeni düşünce, uygulama ve ekonomik değeri olan ürünlerin ortaya çıkmasının yolu açılmış olacaktır. 
•    Başta öğrenciler olmak üzere bütün paydaşların kendilerini etkileyecek ve okulla ilgili bütün kararları almaya katılmaları sağlanmalı, paydaşlar bu yönde teşvik edilmelidir. 
Demokrasi, okul kültürü ve atmosferine olumlu nitelik kazandıracakken önemli etmendir. Demokratik bir ortam hâline getirilen okullarda paydaşlar daha aktif olacak, daha fazla sorumluluk alacaktır. Eşitliğin ve adaletin olduğu, görüşlerin rahatça ifade edilebildiği, rekabet yerine dayanışmanın teşvik edildiği böyle okullarda bütün paydaşların kazanımları artacaktır. Demokrasi zemininde,yaratıcılık, girişimcilik gibi becerilerin geliştirilmesinin de mümkün kılınması durumunda, ülke ekonomisine katkıda bulunacak ürünlerin, uygulamaların, düşüncelerin ortaya çıkmasına da fırsat yaratılmış olacaktır. Ve en önemlisi toplumların yarınları olan öğrenciler –yani en değerli sermaye - psikolojik, sosyal ve akademik bakımdan gelişebilecektir. 

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.