Günün adamı, hakikatin adamı


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 11 Nisan 2013, 10:54

Günün adamı olmak, çoğu çevrelerce sevilir. Hakikatin adamı da çoğu çevrelerce sevilmez. Hz. Mevlana, “Günün adamı olmaya çalışma!. Hakikatin adamı olmaya çalış. Çünkü gün değişir ,hakikat değişmez.!.” Derken doğruluğu da  şöyle  tanımlar:
 “Ok gibi doğru olsam, yay gibi atarlar beni / Yay gibi eğri olsam; Elde tutarlar beni ,/ Eğride aç görmedim; Doğruda tok, / Eğri yay  elde kalır ;Menzili alır doğru ok..”

Öyle değil mi, gün gelir geçer, gün ikindi akşam olur. Lakin gerçekler değişmez. Mevsimi de yoktur. Ama bir gün doğru menzile ulaşır.
Atalarımız, “Doğru  söyleyeni dokuz köyden kovarlar.” , Derken aslında hiçbir şeyden çekinmeden  doğruyu söyleyen kişileri kimsenin sevmediğini belirtmektedir. Ancak  insanlar, doğru bildiklerini hiç kimseden korkmadan,”başkaları ne der ?” diye bir endişeye kapılmadan  ortaya koymalıdır. 
İyi insanlar genelde çıkarcı insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Öyle olunca da doğrular, belirli bir yerde barınamazlar.”Doğru söyleyenin bir ayağı üzengide gerek.”

Bakınız günün adamları hep unutuldu. Doğruluğun sembolü olarak kabul gören Peygamber aşığı ihlaslı çoban Veysel Karani  hep  gönül tahtımızdadır.
Günün adamı  olan, şöyle - böyle davranarak ve  herkese gök boncuk dağıtarak   çevrede hoş karşılanır. Gerçek ve doğruluk odun gibidir. Doğruluğun bir süzgeçten geçirildiği ,sınandığı  zamanlar da olmuştur.

Ankaralı Hacı Bayram Veli, Sultan 2. Murat’ın saygı duyduğu Bayramîlik  Tarikatinin  kurucusu  manevi bir önderdi. Hükümdarın ,müderris Hacı Bayram’a  saygısı o derece çoktu ki.bundan dolayı ilim ile uğraşan  müritlerinden vergi almıyordu. Ama gün geldi bütün Ankara halkı Veli’nin müridi olduğunu iddia etmeye başladı. Ankara’da müritlerden   kime vergi salınsa, Veli’nin müridi olduğunu beyan ederek vergiden muaf olduklarını söylemeye başladılar.

Bu durum karşısında 2. Murat, Veli ‘den kaç müridi olduğunu kendisine bildirilmesini istedi.H.Bayram Veli bunun üzerine Kanlıgöl  mevkiinde bir çadır kurdu. Ve .; “Bize intisap edenler,talebe olanlar burada toplansın.” Diye ilan etti. Veli’nin talebesi  olduğunu söyleyen herkes,akın akın gelip meydanı doldurdu.

H.Bayram Veli : “Dervişlerim ! Bana intisap eden talebelerimi burada kurban etmem emrolundu.  Canını,malını bana feda eden,çadıra girsin.” Buyurdu.Bütün talebeleri  korku sardı.Bir uğultu yükseldi.Vergiden kaçmak için talebe görünenler ,” Bu ne biçim mürşit,bu nasıl müritlik !.” diye söylenip duruyorlardı.Veli de,eline keskin bir bıçak ile çadırdın kapısında beklemeye başladı.Bu sırada topluluktan bir erkek ile bir kadın kalabalığı  yararak doğruca çadırın içine girdiler.Arkalarından Hacı Bayram da girdi.Daha önceden çadıra  bağladığı koyunu içeride hemen kesti.Kanı çadırdan dışarı çıkmaya başladı.Kanı gören herkes hemen kaçtı.Meydanda kimse kalmadı.Daha sonra dışarı çıkan Hacı Bayram Veli :

“Anladık ki,bu kadar talebemiz varmış.Bunlardan başka herkes,vergi vermek ve askerlik yapmak suretiyle,devlete olan borcunu ödemelidir.”Buyurdu.Padişaha da bu isimleri bildirdi.İşte,  doğru olan iki insan kazandı.  Schiller’in belirttiği  gibi, “Doğruluk,ter türlü şartlar altında meyve verir.”

Tevfik Fikret’in veciz bir şekilde ifade ettiği gibi, doğruluk hiç şaşmayacak ve kaybettirtmeyecektir.“ Güzel düşün,iyi hisset,yanılma,aldanma, / Ne varsa doğrudadır,doğruluk şaşar sanma.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Duran ERDOĞAN - 9 yıl önce
sağolunuz üstadım. yine sayenizde nostalji yaşayıp, bilgilerimizi artırdık.
duran erdoğan
kırşehir anekdotları yazırı
daveti̇ye: siz değerli dostlarımı yenilenen duran erdoğan kişisel web sitemi ziyaret etmeye davet ediyorum. giriş serbest, ikramlar ücretsizdir. adresimiz: http://www.duranerdogan.com buyurunuz, bekliyorum efendim.
duran erdoğan
kırşehir anekdotları yazarı
http://www.duranerdogan.com