Güzel iki adam...


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 30 Mart 2017, 00:15

Güzel iki adam...

Adam gibi adamlardan birisi geri Kırşehir'e dönerken, bir diğeri Kırşehir'den gidiyor. Bu şehrin çalışan üreten insanlara. Adam gibi adamlara ihtiyacı var. Bu şehir valisini çok seviyor.

Bu şehrin Belediye başkanını çok seviyor. Bu şehrin insanı çalışan üreten herkesi çok seviyor. Bu şehrin yıllara mahkum edilmiş Cumhuriyetten alacağı var. Bu şehrin proje adamlarına dokunmayın.

21 Mart gününün üzerinden tam tamına 7 gün geçti. 22 mart Dünya Su Günü. 23 Mart Dünya Meteoroloji günü. 21-26 Mart Dünya Orman haftası. Kaç kişi biliyor. kaç kişi bu günlerin farkında ben bilmiyorum.  Doğa bir tutkunun ötesinde yaşamsal bir döngünün ana parçasıdır. Var olmuş tüm canlıların insan dahil hayat kaynağı. Doğaya en büyük kötülük yine insandan geliyor. Bu erozyonla gözünü kırpmadan mücadele eden, doğa duygusu yüklü birisinden bahsetmek istiyorum. Reşat Karaca.

Kendilerini 2007 yılında tanıdım. O günlerde kendileri Çevre ve Orman İl Müdürüydü. Defalarca fikir ayrılığına düştük. Defalarca çatıştık. Kırşehir'den giderken en çok üzülenlerin başında ben vardım. 2016 yılında Kervansaray ormanlarındaki böcek istilası ve kuruma ile ilgili ilk detaylı bilgiyi kendilerinden aldım ve Kırşehir kamuoyu ile paylaştım. Ben kendilerini anız yangınlarında  takım elbisesiyle elinde kürekle alevlere dalıp söndürme telaşını bilirim. Yüreği sevgi dolu. güzel bir insan. Ara sıra telefon görüşmelerimizde kendilerine ihtiyacımız olduğunu sürekli yineledik. Yıl 2017 O doğa adamı döndü bu şehre bu kez İl Orman İşletme Müdürü olarak geldi. Kırşehir 4 yıl aradan sonra ilk kez Orman haftası etkinliği ile yeniden tanıştı. Önce hoş geldin. Sefalar getirdi,n diyorum kendilerine. 

Yer Kından tepeleri Orman alanları genişletme ve yenileme, ağaçlandırma çalışmaları için beni telefonla davet eden Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca. Orada kendilerine sana ne kadar çok ihtiyacımız var derken yanılmadım. dediğimde bana yine o mütevazi tavrıyla bizim teşkilatın her bireyi çalışır ve üretir. bu bizim görevimiz dedi. Yıl 2005. Toklumen beldesinde ağalandırma yapıyoruz. Vali beyden önce kendileri geldi. İndiği kamyonetin kasasından koskoca bir fidanı kucağına alıp boş arazinin ortasına koydu. Bu çok özel bir fidan dedi. O fidanın bugün boyu 10 metre civarında. 21 Mart 2017 günü Reşat Karaca tek fidanı değil. Koskoca Kervansaray Ormanlarını kucaklamak için Kından Kervansaray dağı eteklerindeydi. Tekrar kendilerine hoş geldiniz diyorum.

Bir başka giden insan sevgisinin özel insanı. Memleket aşığı. Gençlik ve Spor İl Müdürü. Şaban Güneş. Kırşehir'e kamp ve Gençlik tanımlamasında anlamlar ve değer katan insan. Hirfanlı Gençlik kampını kaç. kişi gördü bilmiyorum. Ben gittim ve gördüm. yıllar önce yine gitmiştim. yanımda zamanın Cumhuriyet Başsavcısı vardı. Etraf rezalet ve pislik içindeydi. Yıllar sonra sanki her şey ortadan kaldırılmış bir sihirli el değmiş gibiydi. Çalışan üreten canını dişine takan. Mesai mefhumu olmayan genç bir İl Müdürü. Mersin'e gidiyor. İl siyasetçileri akıllı. bakıyorlar ki Kırşehir'e renk ve desen katan çalışkan. Proje adamı yöneticileri var. Çekip alıyorlar. Bu sözleri yazarken sahipsizlik aklıma geliyor. Bizim ihtiyacımız var. Güneş Kırşehir'in bir Katma Değeriydi. Bunu kimse inkar edemez. Umarım Dönecektir. Umarım bu yuva onun yuvası elbette geri gelecektir. Hizmetleri onun adını yaşatacaktır. Bana bir sözü vardı. Yarıda kaldı. Seni özleyeceğiz. Dostluğunu güler yüzünü özleyeceğiz. kalbinin burada olduğunu biliyorum. Mersin bu şansını iyi kullanmalı.

Yolun açık olsun. Başarıların daim olsun Güneş.
Hani dedim ya sahipsiz miyiz diye. 
Ve vali Şentürk. Ve Yaşar Bahçeci... Bu şehrin sizlere ihtiyacı var. Gülümseyen yüzleriniz. Sevgi dolu bakışlarınız, gözlerinizdeki parıltı hiç eksik olmaz inşallah.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.