Haklılığımız ve haber anlayışımız!


Avşar Cihan

Avşar Cihan

Okunma 30 Temmuz 2013, 18:53

Bilmiyorum, büyük kentlerdeki alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerinin küçük şehirlere taşınması ile ilgili haberleri okudunuz mu?
Yorumuma geçmeden önce, okumadığınızı düşünüyorum ve “Bugün” gazetesi ile “Mynet” ve “Haberler Com”daki konuyla ilgili haberleri noktasına virgülüne dokunmadan sizlere aktarayım istiyorum:

“Küçük illere talih kuşu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Ankara, İstanbul ve İzmir'deki tabur, alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerinin küçük şehirlere taşınması ve mevcut kuvvet yapısının yeniden konuşlandırılması için başlattığı çalışmalara hız kazandırdı.
Kısa, orta ve uzun vadeli planlar hazırlayan TSK'nın, birliklerin durumunu gözden geçirdiği öğrenildi.

İHTİYAÇLARA GÖRE

MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplandırılmak üzere Meclis'e soru önergesi verdi. Durmaz önergesinde askeri birliklerin taşınmasına ilişkin iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Bakan Yılmaz önergeye verdiği cevapta, TSK'nın bölgesel ve küresel ihtiyaçlarının yanı sıra teknolojik gelişmelere ve değişen tehdit durumlarına göre değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

TÜM BİRLİKLER İNCELEMEDE

Mevcut kuvvet yapısının ve konuşlandırılmasının gözden geçirildiğini ifade eden Yılmaz, ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılan kısa, orta ve uzun vadeli planlara ilave edildiğini aktardı. Bakan Yılmaz, birliklerin teşkil edilmesi ve konuş durumunun bu çalışmalar kapsamında yeniden değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

İŞSİZLİK VE GÖÇE ÇÖZÜM OLACAK

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki büyük acemi birliklerinin Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Karaman, Karabük, Çankırı, Iğdır, Bitlis, Bingöl, Muş, Sinop, Bartın ve Uşak gibi gelişmekte olan küçük Anadolu şehirlerine nakledileceği belirtildi. Askeri birliklerin yer değiştirmesiyle sanayi ve turizm geliri olmayan Anadolu şehirlerinde hizmet sektörünün geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Böylece işsizlik nedeniyle metropol kentlere göçün önüne geçileceği de vurgulandı.”

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Gümüşhane'de

“Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak için geldiği kentte Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda’yı ziyaret ederek kentteki çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi aldı.

Büyükşehirlerde askeri birliklerin bulunması konusuna değinen Yılmaz, 15 milyonluk İstanbul’un artık trafikten yaşanmaz hale geldiğini söyledi.
Bir yerden bir yere giderken saatlerce mesafe alındığına dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti: "Dolayısıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi şehirlerde çok büyük birliklerimizin olmaması gerektiğini söylüyorum. Ancak ülkenin stratejik savunma kriterlerini de göz önüne alarak ben bunu Genelkurmay Başkanımıza söyledim. Bir master planı yaparak yeniden bir yapılandırma çerçevesi içinde büyük şehirlerimizden daha küçük illerimize birliklerimizin kaydırılması söz konusu."

Bakan Yılmaz, bununla ilgili olarak bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak bu çalışma tamamlandığında Yozgat, Bayburt, Kırşehir, Nevşehir ve Gümüşhane'de bu birliklerle ilgili uygun çalışmalar yapılacağını kaydetti.”

Seçilmişlerimiz ve yerel basınımız!

Dikkat ederseniz, ilk haberlerde acemi alay ve tugayın taşınacağı iller arasında Kırşehir yok.
3 ay önce de yaptığımız haberlerde ve yorumlarda Kırşehir’in olmamasından yakınmış, atanmış ve seçilmişlerimizi göreve davet etmiştik.
Haber ve yorumlarımızda, acemi birliklerinin büyük kentlerden küçük kentlere taşınacağı ile ilgili çalışmalar olduğunu ve seçilmişler ile atanmışlarımızın uyanık olmaları gerektiğini belirterek, yorumlarımda, Kırşehir’in makûs talihini yenmesi için tarihi fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylemiştik.
Konuyla ilgili o dönemde görev yaptığım iki yerel gazetede çok sayıda haber yapmış, 3 veya 4 de yorumda bulunmuştum.
Yorumlarımın bir kısmı da “Haber24”te yer almıştı.

Arşivlerinizi karıştırırsanız, haberleri ve yorumları görebilirsiniz.
Yorumlarımı okuyan değerli büyüğümüz İsmet Beydoğan da konuyu bir vekilimize aktarmış, vekilimiz maalesef, “Böyle bir çalışma yok. Hayalden başka bir şey değil” cevabını vermişti.

Aradan 3 ay bile geçmeden, konuyla ilgili gelinen noktayı sizler gördünüz.
Biz o dönemde yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşırken Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a konunun aktarılmasını istemiştik.
Eğer 15-20 bin kişiden oluşan bir acemi birliği Kırşehir’e taşınırsa ve de ilimizin ekonomisine olumlu yönde katkı sağlanırsa, bundan sadece mutluluk duyacağımızı ifade etmiştik.

Bugün bu mutluluğu duymanın zamanı geldi.

Konu artık Kırşehir kamuoyuna mal oldu.

“Ben demiştim” edebiyatından çok, konuya herkesin duyarlılık göstermesini arzu ediyorum.
Eğer acemi birliği Kırşehir’e gelirse, ilimizdeki göç ve işsizlik önlenecek, Kırşehir her yönüyle bundan istifade edecek.
Burada yazılı ve görsel yerel medyamıza da seslenmek istiyorum.

Artık eteğimizdeki taşı dökelim ve konuya dört elle sarılalım.
Bu tarihi fırsatı kaçırmayalım.

Çünkü başka Kırşehir yok!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.