İnsanları sevmekte ölçülü olmalıyız


Zafer Çam

Zafer Çam

Okunma 26 Şubat 2013, 10:18

Toplumlarda genelde sağlığında gayet güzel, güzel öğütler, dersler veren bir insan ölümünden sonra sadece değişmeceli anlamda değil ciddi ciddi putlaştırılmış, kutsallaştırılmış insan olma özeliklerinin dışın çıkartılmış ve öğretileri bir din olarak benimsenmiştir.

Hıristiyanlıkta İsa (a.s) Yahudilikte Musa (a.s) bizde ise veliler, şeyhler, üstatlar, liderler, ağabeyler birçok yaratılmışlar kutsallaştırılmış ölülerde ve dirilerde yardım ister ve şefaat bekler olmuşlar.

Bakın şu seçilmiş vekillere, liderlerini ne kadar da seviyorlarmış.

Bu sevgi neymiş böyle kimisi en “güçlü lider” diyor kimisi “ezeli, ebedi” lideri diyor, bu ne sevgi ah sevenlerini sarhoş ediyor.

İnsanın içinde bu insanlara üç kuruşluk dünya nimetleri için değer mi sarhoş olmaya ve takla atmaya diyor.

Tarihi kaynaklarda bu tür taklacıların ve ilahlaştıranların sonlarının nasıl olduğunu gördük, duyduk ve kitaplarda okuduk.

Bir dönem birleşik Rusya’da Stalin, Almanya’da Hitler ve buna benzer ülkelerini yöneten diktatörleri saya biliriz,  hepside öldükten sonra her sokağa liderin ismini vermeler, her yana büstler, heykeller dikmeler, resmi kurumlara, kitaplara okullara resimlerini koymak, sürekli lidere ait sözleri insanların beynine kazımalar vs güya bu liderlerini ölümsüzleştirdiler.

Bunların en yakın örnekleri, Almanya da Hitler yok oldu, Rusya yıkıldı demir perde dağıldı, İran’da devrilmez denilen Şah devrildi, Irakta yıkılmaz denilen Saddam yıkıldı, Mısırda yüzyılın Firavunu Mübarek, Libya da acımasız lider Kadda’fi Tunus’ta Zeynel Abidinler devrildiler birer birer yok oldular sırada diğerleri var.

Silindi isimleri, yıkıldı meydanlarda heykelleri, hani nerede sevenleri, tarihe bakın hep taklacıların sonları aynı olmuştur.

Allah’ın adaleti bu?

Yeryüzünde kendini rab ilan edenleri yok ediyor, kimilerini azgın sularda boğuyor, kimini kendi eliyle, kimilerini görülmez felaketlerde, kimilerini de halkı meydanlarda, linç ediyor.

Hepsinin sonuna bakınız aynı, dün heykelini dikenler ve ilahlaştıranlar bu gün sevdiklerini meydanlarda linç edip parçalıyorlar.

Allah kendinden başka ne bir ilah tanıyor nede bir rab.

Allah kullarına tek Secde bana, kulluk bana, saygı bana, sevgi bana, itaat bana, ibadet bana diyor.

Ne oluyor sizlere ki yârini belli olmayan, hastalandığında kalkamayan, yıkıldığında doğrulamayan, öldüğünde toprak olan, yaratılmışları bu kadar yüceltiyorsunuz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra en güçlü lider Kemal Kılıçdaroğlu’dur” diyor.

Muhalefet bunu derde iktidar durur mu? 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da “Tayyib Erdoğan Türkiye’nin ilelebet ezeli, ebedi lideridir” diyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylunun liderine yaptığı bu sözlere ne demeli?

Süleyman Soylu DP Genel Başkanı olduğu dönemlerde, bugünkü lideri Tayyip Erdoğan’ı birçok konularda hakarete varan cümlelerle çok ağır eleştirmişti.

Bugün ne değişti dersiniz.

Değişen bir şey yok aslında kendisiyle çelişiyor sözleri, değişen kendisi, dün kara dediğine bugün ak diyor, gerçi normal görmek lazım onun eski genel başkanı da “dün dündür bugün bu gün dür” demiyor muydu?

Süleyman Soylunun DP Genel Başkan’ıyken söylediği Tayyip Erdoğan ile sözlerini mi dikkate alalım, yoksa onun AKP Genel Başkan Yardımcısı olarak Tayyip Erdoğan’ı yüceltici sözlerini mi? dikkatte alalım, aslında hiç birini dikkate almayalım alınacak bir tarafı yok kendine saygısı olmayanın topluma millete ne saygısı olur ki.

Güce tapmak, iktidarda genel başkan olmak, öyle bir şey ki, insanlar dün sövdüklerini bugün över hale getiriyor.

Güce tapıp sevgide sınır tanımayan kim varsa ona dememiz şudur ki, yalakalıktan vazgeç, yalakalık iğrenç ve bir o kadarda gülünç oluyorsunuz.
Okuyun şu taklacının sözlerini  “Tayyib Erdoğan Türkiye’nin ilelebet ezeli, ebedi lideridir” diyor. 

Şu laflara bakar mısınız Süleyman soylu, ya kavramların ne manaya geldiğini bilmiyor ya da, ne dediğini.

“Allah, denildi mi ezelî ve ebedî olan, bütün sıfatları sonsuz kemalde bulunan Ehad ve Samed bir zat anlaşılır.

Böyle bir zat ise yaratılmaktan münezzehtir.

Zira yaratılan her şey hadistir (sonradan olmuştur), fanidir (varlığının bir sonu vardır) ve bütün sıfatları sınırlıdır.

Allah doğmak ve doğrulmak gibi mahlûklara ait sıfatlardan uzaktır. Çünkü onun ne başlangıcı, ne de sonu vardır.

Evet, o, vardı ve ondan başka hiçbir şey yoktu.

Ezelî ve ebedî olan Allah'ın bir başkasının tesiriyle vücuda geldiği nasıl düşünülebilir”?
Bu sözleri nasıl bir yaratılmışa yani faniye söylenebilir bu kadar sevgiye pes doğrusu.

Partilerde genel başkanlara, iktidar da başbakanlara sevgide sınır tanımayanlardan geçilmiyor ülkemizde!

Lideri put yapma, puta tapma huyundan bir türlü vazgeçilmiyor!

Bazı durumlarda liderin kendi yönlendirmesiyle, bazı durumlarda da liderden sonra doğan boşluğu kapatmak için lider sonrası kuşaklar tarafından yapılmıştır, liderler sağ iken lidere olan sadakatlerini göstermek için yapılan sözler ve davranış biçimleri görülmektedir bu sözler bazen öyle bir noktaya geliyor ki söyleyen ne söylediğini farkında bile olmuyor.

Sanırım bizdeki liderlere yapılan sözlerde böyle olsa gerek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in liderine yaptığı yağcılığı bakın “Mustafa Kemal’den sonra en güçlü lider” diyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bırakın Mustafa Kemal’den sonra en güçlü lider olmasını, acaba Kemal Kılıçdaroğlu parti içerisinde gerçekten lider mi, bunu halka sorman lazım değil mi?

Yoksa partisi içindeki yenilikçilerin ak dediğine partisi içindeki ulusalcılar kara dediğinde, her iki kesime “Sen de haklısın” diyen Hoca misali biri mi?

Kemal Kılıçdaroğlu nu bırakın Mustafa Kemal’le kıyaslamayı Cumhuriyet tarihinde gelmiş, geçmiş en zayıf liderlerden birisi olarak görüyorum.

Bülent Ecevit, CHP Kurultayı’nda milli şef İsmet İnönü gibi tarihi bir kişiyi yenerek genel başkanlığa gelmişti.

Deniz Baykal’ı Kemal Kılıçdaroğlu, yıkmadı, Deniz Baykal’ın seks kasetinin ortaya çıkması üzerine CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturmuş biri.

Maalesef ülkemizin hali bu, kimi liderini övüyor ölçüde sınır tanımıyor, kimi genel başkanını ilahlaştırıyor, taparcasına seviyor.

Bu ülkede yalakalar var oldukça, liderlerde böyle olur, meydanlar onların olur.

Günümüzde de modern liderlerin modern yalakalar ne kadar arttı değil mi?

Dürüstleri unuttuk yalakaları başköşeye oturttuk.

Montesguieu’nun; “Dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün kazandırdığı faydadan daha fazla olursa o ülke batar” dediği günlerdeyiz maalesef…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan - 9 yıl önce
zafer hocam
gerçekten güzel hazırlamışsınız
yalakalar ancak bu kadar anlatılır
selamlar
Avatar
hacı - 9 yıl önce
zafer hocam eline sağlık güzel yazı...ama şu var ki zaman ahir zaman dürüst insanın güvenilmez,işin erbabının iş bilmez,namuslunun namussuz , çalışkanın tembel , sayıldığı bir ortamdayız.insanlar paraya taptıkça güce taptıkça kıyamete kadar böyle gider. insanlar artık birilerini kişisel,bilgisel,maneviyatsal değerlerine göre değil de parasal gücüne varlığına göre değerlendiriyorlar artık. ama şu unutulmamalıdır ki " oyun bittimi piyon ve şah aynı torbaya girer" dünya hayatı bittimi ahirette nasılsa alacaklıyım.. saygılarımla
Avatar
Ahmet Demir - 9 yıl önce
üstadım yazılarınızı keyifle takip ediyorum.inanın bu dokunuşlarla isabetli eleştirilerle yazılarınız ulusal basında bile rahatlıkla yer bulur.teşekkür ediyoruz.
Avatar
burhan koç - 9 yıl önce
zafer bey yazılarınızı keyifle takip ediyorum.
çok güzel öz eleştiri yapıyorsun şu partiyi bu partiyi degil doğru olanı masaya yatırıyorsun.
ülkemiz ne çekiyorsa bu tür yalakalardan çekiyor dün dediğini bugün unutan ve güçten yana takla atanlardan dolu meydanlar.
sizin gibi düşünüyorum ve yaziniza katiliyorum, .
yalakalar kizacak ama kizsin birileri doğrulari elbette söyleyecek.
Avatar
batuhan_bozkurt - 9 yıl önce
maalesef en büyük kraldan çok kralcılar sizin partinizde zafer bey peygamber gibi adam diyen bile çıktı sonra sanki olmamış gibi mecliste kavga çıkarttınız...