Kadın desen…


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 09 Ekim 2017, 19:52

Kadın desen…

Kılık kıyafet, toplumumuzda her devirde tartışma konusu olmuştur.Osmanlı döneminde Sultan2.Mahmut, Batılılaşma ile yapılan yenilikler çerçevesinde pantolon ve fesi getirince ,“Gâvur padişah” olmuş, Cumhuriyet döneminde fes kaldırılıp “şapka” getirilince yine  bazı kesimlerce“Gâvur icadı”olarak değerlendirilmişti.

Oysa fes de,milli bir giysi olmayıp Tunus’tan  getirilmişti. Zira pantolon Fransa’dan,şalvar  Acem’den,kravat İtalya’dandı.

Fes’ten önce başlık,sarık ve kadınlar için peçe vardı.Bunların hiç birinin Türklük ve İslamiyet'le ilgisi olmayıp,değer kafaların içindeydi.
Çağımızda kılık kıyafet, “ bazı toplumlar dışında “ neredeyse “dünyalaştı” artık. Lakin Osmanlı döneminden beri kamuda çalışanların,serbest çalışanlar ve çalışmayanlardan farklı bir kıyafetle ayrıldığı bir gerçektir.

Osmanlı döneminde kamuda görevli olanlar “ beyaz yakalı,kalem efendisi” olarak adlandırılırdı.Günümüz toplumunda da , “kamu görevlisi, devlet memuru” diğerlerinden farklı bir yerdedir kılık ve kıyafetiyle.

Yaptığımız bu tespit ve  fotoğraf  giyim kuşamla ilgili. Bir de erkeklerin saç sakal bırakmaları ,kadınların kamu çalışanı olduğu belli olmayacak şekilde süslenmeleri var ki,bu durum kılık kıyafetin önüne geçti.
Özellikle eğitim ve sağlık alanında çalışanların serbest “sokak kıyafeti” ni   görünce 1982 yılında yayımlanan ve halen yürürlükte olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Kıyafetine Dair Yönetmelik acaba yürürlükten kalktı da ,haberimiz mi olmadı ! diye hayıflanıyoruz.

Kaldı ki bu Yönetmelikten önce de, 2413 sayılı Yönetmelik ve 2596 sayılı Nizamname olduğu bilinmektedir. Demem o ki, Yönetmelik düzenlemesi 12 Eylül’ün mahsulü değil.
Bir sakal modası başladı toplumda ;kirli sakal,uzun sakal.Hastanelerde bildiğimiz beyaz gömlekli,yakasında hastalığa teşhis koymaya yarayan stetosop takılı  eli yüzü düzgün doktorlar yok artık.Kot pantolonlu,saçı sakalı birbirine karışmış kimseler var.Bir ara tereddüde düşseniz de,sadece  doktor olduğu konuştukça belli oluyor.
Geçenlerde çalışan,  tanıdık bir öğretmeni saçı sakalı uzamış görünce sordum.İzinli misiz ? Hayır dedi öğretmen,artık saç sakal serbest.Yönetmelik dedim,bilmiyorum dedi.Anlamadım ki,memur sendikaları mı  yönetiyor,yönlendiriyor !.
Genelde kamu görevlisinin disiplinli,kılık kıyafetiyle,saçıyla başıyla belli olması ideal olanıdır.Disiplinsizlik  ve laçkalık her devirde kargaşa ve anarşiye yol açar.
İlkokul,ortaokul ve lise öğrencilerinin  de belli bir disiplin ve yapılanma içinde yer alması,tek tip kıyafet içine olmaları zengin- fakir ayrımını ortadan kaldırır  düşüncesindeyim. Tabiidir ki kamudaki disiplin,askerlikteki emir-komuta hiyerarşisi  olmayıp,serbest düşünce ve ortak akılla izah edilir.
“İnsanlar,kıyafetleriyle karşılanır,bilgisiyle ağırlanır,akıllarıyla uğurlanır.” Bir başka güzel düşünce de, Cenap Şahabettin’den  ,” Güzel bir kıyafet,en iyi tavsiye mektubudur.”derken kıyafetin önemine dikkat çekmektedir.
Zamanımızdan yüz yıl önce M.Akif Ersoy, yazdığı Fatih Kürsüsünde adlı  şiirinde ;

“Bu züppeler acaba hangi cinsin evradı
Kadın desen,geliyor arkasından erkek adı
Hayır, Kadın değil; Erkek desen, nedir o kılık ?
Demet demetken o saçlar,ne muhtasar o bıyık.
Sadası baykuşa benzer,hıramı saksağana ;
Hülasa,züppe demiştim ya,artık anlasana.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.