banner245

Erhan Başkan Kaman için projelerini açıkladı

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, 2009 seçimleri sonrasında göreve gelmesinin arından geçen 4.5 yılda neler yaptığını ve 30 Mart 2014'den sonra Kaman için neler yapacağını açıkladı.

Erhan Başkan Kaman için projelerini açıkladı

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, 2009 seçimleri sonrasında göreve gelmesinin arından geçen 4.5 yılda neler yaptığını ve 30 Mart 2014'den sonra Kaman için neler yapacağını açıkladı.

2009 Mart ayında yapılan Mahalli idareler Seçimlerinde Kaman Halkının Teveccühleriyle Milliyetçi Hareket Partisinden Belediye başkanı seçilen ve 2014 Mart ayında yapılacak mahalli idareler seçimlerinde  partisi tarafından yeniden aday gösterilen.Erhan Talu, seçilmiş olduğu 2009 yılından bu güne kadar yapılan hizmetleri değerlendirerek, yeni dönem için hayata geçirmeyi planladığı projelerini açıkladı.

Başkan Talu, yaptığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

" Yerel yönetim sorumluluğunu üstlendiğimiz şirin ilçemiz kamanda dolu dolu bir 5 yılı geride bırakmak üzereyiz.ALLAH (cc) kısmet eder, hemşerilerimiz de teveccüh gösterirlerse,önümüzdeki bir beş yıl için de göreve hazırım. Siyasetçi,önce talip olduğu göreve şöyle bir bakmalı, sonra  ben bu işin altından kalkabilir miyim sorusunu sormalı, şayet önce kendisi evet ben bu görevi layıkıyla yapabilirim diyorsa göreve talip olmalı. Ben bu anlayışa sahip olarak bu muhasebeyi 2009 yılında yaptım ve başarabileceğime inandığım için Kaman Belediye Başkanlığı görevine göreve yeniden talip oldum. Teslim aldığımız belediyenin 12 trilyon borcu vardı. Hiçbir kamu kuruluşundan kayda değer bir yardım almadan onca hizmeti yaptık,yeni borçlanma yapman hem hizmet ettik, hem de eski borçları ödedik.. Bugün için vergi, ssk ve personel borcu olmayan nadir belediyelerden birisi konumundayız " dedi.

' KALICI ESERLER BIRAKMAK ÖNEMLİ'

Makamlar ve insanlar gelip geçicidir. Önemli olan görev yapılan dönemde, bırakılan kalıcı eserlerdir. Görev dönemimde belediyemizin imkanları ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklaşa önemli hizmetlere imza attık. Halk arasında yaygın, ama yanlış bir inanış vardır,belediye iktidarla aynı partiden olursa hizmet gelir. Yok öyle bir şey, belediye planlı programlı çalışır, donanımlı personel altyapısına sahip olur ve ekip ruhuyla hareket ederse, hizmet etmekte ve üretmekte sorun yaşanmaz. Önemli olan,kaynakların ekonomik ve verimli kullanılmasıdır. Belediye başkanı seçilirken en büyük idealim ve hedefim; Kamanı ve Kaman Belediyesini, temsil ettiğim siyasi misyonun  yerel yönetim hizmet vizyonuna uygun olarak, halkımızın günlük yaşamını kolaylaştıran projelerle bütünleştirerek daha üst noktalara taşımak ve ilçemizi yaşanabilir yerleşim yerleri içinde gözle görülür bir biçimde modern şehircilik uygulamaları ile geleceğe hazırlamaktır. 2009 yılında Teslim aldığımız, belediyede doğru dürüst yapılanmış,bir hizmet birimi yoktu,bırakın birimi odalarda memurların iş üreteceği sandalye masa yoktu,kurumsal imaj açısından son derece önemli olan çalışma mekanlarını makam odam hariç, resmi kurum görüntüsüne kavuşturduktan sonra,neredeyse sıfır düzeyde olan teknik personel eksikliğini tamamlayarak proje-üretim ve uygulama noktasında kalite standartlarını yükselttik. Mali tabloları inceleyerek bütçe disiplinini ağladık, enerjimizi; bizden öncekiler ne yapmış‘a değil,biz ne yapabilirize sarf ettik, geçmişe takılıp kalmadık, kimseyle hesaplaşmak da aklımızın ucundan geçmedi. Biliyoruz ki benden önce görev yapan tüm belediye başkanları iyi niyetle hizmet etmişlerdir.enkaz devraldık edebiyatı yapmadan parti rozetimi çıkartıp,herkesin ve her kesimin Belediye Başkanı olarak ve bu şerefli görev için yola koyulduk. İleri iletişim teknolojileri ile belediyemizi tanıştırıp e-Belediyecilik uygulamasını başlattık,bilgisayar otomasyon sistemini yenileyip, bütün odaları bilgisayarla donatıp iş ve işlemlerin doğru, güvenilir ve hızlı,olmasını sağlayarak belediyenin sahip olduğu tüm değerleri kayıt altına aldık.

' ARAÇ PARKINA YENİ ARAÇLAR KAZANDIRDIK '

Makine parkında bulunan ve ekonomik ömrünü doldurduğu için atıl vaziyette bulunan eski araç ve ekipmanları elden çıkartarak kaynak sağladık. Bunların yerine1 adet cenaze aracı, 2 adet binek aracı,2 adet kamyonet,1 adet sulama arazözü,1 adet vakumlu yol süpürme aracı 3 adet 15 m3 lük sıkıştırmalı çöp toplama aracı, 2 adet kazıcıyı yükleyici kepçe, 1 adet 32 metre merdiven boyuna sahip hidrolikli itfaiye aracı,ve1 adet 4 tonluk forklift alarak makine parkımızı yeniledik. İlçe düzeyinde numarataj çalışmasını bitirerek ulusal adres veri tabanına yükledik. Yüksek enerji faturalarını düşürmek için ilçemizin çevresinde bulunan cazibeli su kaynaklarını şehir şebekesine kazandırarak ciddi manada tasarruf sağladık. İmar çalışmalarına önem verdik, ilçemiz çevre yolu güzergahında, Kredi yurtlar kurumu yerleşkesinin de ziyaret tepe mevkiinde ve ilçemizin değişik bölgelerinde, imar planı ve uygulama çalışmaları tamamlanarak, tapuları verilmiştir.

' TÜM BİRİMLERİ AKTİF HALE GETİRDİK '

Darıözü mevkiinde ceviz hobi bahçeleri kurulması için parseller oluşturulmuştur. İlçemizde hububat işiyle iştigal eden esnafımız, yaptığımız imar uygulamasıyla aynı bölgeye taşınmaları sağlanmıştır. İlçe genelinde 2.500 hektar alanda imar standartların oluşması, çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi ve geçmiş yıllarda yapılan imar yanlışlarını düzeltmek amacıyla  ilave imar planı revizyon çalışması başlattık. İmar biriminde teknik donanım ve nitelikli personel takviyesi ile enteraktif çalışma sistemine geçtik. Hiçbir vatandaşımızın sorusu cevapsız bırakılmamaktadır. İmar arşivi oluşturularak, imarla ilgili her türlü bilgiye kolayca ulaşılır hale getirilmiştir. İnşaatlar ruhsat aşamasından başlamak üzere her aşamada kontrol edilmekte, emsal teşkil edecek çarpık uygulamalara asla müsaade edilmemektedir.imar disiplininden taviz verilmeden, yürürlükteki mevzuatlara uygun olarak,örnek kentleşme çalışmalarımız devam etmektedir. Yanlış işletme politikaları ve parasızlık nedeniyle kapısına kilit vurulan Belediye akaryakıt istasyonunu, faaliyete geçirip ilçemizin en güvenilir istasyonu haline getirdik.

' BETON ELEMANLARI FABRİKASI KURULDU '

Saatte 100 m2 üretim kapasitesine sahip beton elemanları fabrikasını kurduk. Atık su  Arıtma tesisimizin inşaatı devam ediyor. İlçemizin ana arterleri ile muhtelif cadde ve sokaklarında enerji nakil hatlarını yer altına aldırarak binlerce m2  sert zemin ve üst yapı çalışması yapıp, caddeleri sokakları ve meydanları ilçemize yakışır hale getirdik,25 aralık stat ve Keramettin Gök caddelerinde örnek uygulamalar yaptık,bu çalışmalarımız bütün mahallelerimizde halen devam ediyor. Ölüsüne saygısı olmayanın dirisine saygısı olmaz mantığından hareketle, ilçemizin Cuma ve yeni mahalle mezarlıklarının yaya yollarını ve parsel düzenlemeleri ile ilçe bağlantı ana yollarını nitelikli kaplama malzemesi ile kullanarak tozdan ve çamurdan kurtardık.halkımızın acılı günlerinde hep yanlarında olduk.

' SOSYAL FAALİYETLERİMİZİ EKSİK ETMEDİK '

Ramazan Etkinlikleri programını geleneksel hale getirerek, iftardan sonra ramazan ayının ruhuna uygun programlarla,vatandaşımızın eğlenmesini ve kaynaşmasını sağladık.
Yüksek öğrenime özel önem verdik. Yüksekokulumuzun her türlü sıkıntısında yanlarında olduk, öğrenci barınma evleri konusunda öncülük ettik. 4 yıllık yüksek okul açılması için STK'lar siyasi partiler ve basın kuruluşlarının katıldığı kaman inisiyatifi destek gurubunun oluşmasına öncülük ederek, her türlü desteği vereceğimizi deklere ettik.

' KAMAN CEVİZİNİ DÜNYA'YA DUYURDUK '

İlçemizin adını duyuran kaman cevizine özel önem verdik, girişimcileri destekledik, belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz ceviz danışma ve bilgilendirme merkezi aracılığı ile her türlü teknik ve ekipman desteğini verdik ,kaman 1 cevizinin isim tescili ve üretim sertifikasının Ahi Evran Üniversitesine devredilmesi için çalışma başlattık ve üniversitemize devrini sağladık. Geleneksel Ceviz Kültür ve  Sanat Festivalinde her yıl çıtayı biraz daha yükselterek, hem kaman cevizinin tanıtılmasını hem de ilçemiz ekonomisine katkısını artırdık.

' KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLIYORUZ '

İlçe kent merkezinde 4 hektar(40.000)m2 alanda başlattığımız Kentsel dönüşüm 1.etap  çalışmalarında yerel ve siyasi her türlü engellemeye rağmen mutlu sona yaklaştık. Toki tarafından 27 kasım 2014 tarihinde ihalesi yapılacak. Proje içerisinde yer alan modern kapalı pazaryeri, otopark, alışveriş merkezleri ve 8 blok üzerinde 228 konut, çevre düzenlemeleri, yaşam alanları  ve sosyal donatıları ile ilçemiz yepyeni bir görünüm kazanacak. Kentsel dönüşüm nedeniyle geçici mağduriyet yaşayan 36 aileye ayda 300 tl kira yardımı, dükkanları yıkılan 13 esnafa ise geçici dükkanlar yaparak mağduriyetlerinin önüne geçtik. Kentsel dönüşüm alanında bulunan 34 yapının 23 adedi yıkıldı,kalan 11 yapı ise tahliye aşamasına geldi, ihaleyi takiben yıkılacak. Sonuç olarak,tarafımıza emanet edilen ilçemizde, gören gözlerle bakıldığı zaman,  hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı görülecektir. 2009 seçimlerinde neyi vaat etmişsek % 90'nını yerine getirdik.

TEKRAR GÖREV VERİLMESİ DURUMUNDA HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ PROJELER

2014 mart ayın da yapılacak seçimleri kazanmam durumunda,ilçemizin ihtiyacı olan ve ekibimle titizlikle hazırlayarak hayata geçirmeyi planladığım projelerimi saygıdeğer hemşerilerimle paylaşmak istiyorum.

Rutin belediyecilik hizmetlerini proje saymayan bir anlayışın sahibi olarak,detaylarını süreç içerisinde paylaşmak üzere,ana başlıkları ile bilgilerinize sunuyorum:

1-3 YILDIZLI OTEL-HAMAM KOMPLEKSİ
2-HER MAHALLEYE ÇOK AMAÇLI SOSYAL TESİS
3-İLÇE MERKEZİNDEN GEÇEN KARA YOLU ÜZERİNE 2 ADET MODRN ÜST GEÇİT
4-KAMANA YAKIŞIR KESME TAŞTAN”KAMAN SAAT KULESİ”
5- BELEDİYE DIŞ HİZMET BİRİMLERİNİ  İÇİNE ALAN BELEDİYE KAMPÜS ALANI
6-ERKAN AHAT PARKININ VE KERAMETTİN GÖK..PARKININ KAMAN KENT PARK OLARAK SOSYAL DONATILARLA BEZENMİŞ OLARAK YENİDEN DÜZENLENMESİ
7-KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN BİR BELEDİYE
8-MODERN  VE HİYJENE UYGUN MEZBAHA BİNASI
9-BÜTÜN OKULLARIN VE CAMİLERİN  BAHÇE DÜZENLEMELERİ
10-MODERN BELEDİYE HİZMET BİNASI
11-OTO PARK SORUNU ÇÖZÜLMÜŞ BİR KAMAN
12-CEVİZ VE CEVİZ ÜRÜNLERİNE ÖZEL SATIŞ REYONLARI
13-EĞLENCE MERKEZLERİNİN  İLÇE DIŞINA ÇIKARTILMASI
14-YAŞLI BAKIM VE TEMİZLİK HİZMETLERİ
15-ENGELSİZ KAMAN,ERİŞİLEBİLİRLİK  PROJESİ
16-KENTSEL DÖNÜŞÜM 2.VE 3.ETAP PROJESİ
17-İLÇE ÇÖPLÜĞÜNÜN REHABİLİTASYONU VE ÇÖP TRANSFER İSTASYONU
18-TAM DONANIMLI GENÇLİK MERKEZİ
19-İLÇEMİZİN TAMAMINA HİZMET VERECEK MODERN GASİLHANE BİNASI
20-KÖPEK BARINAĞI VE SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON MERKEZİ..
21-İHTİYAÇ FAZLASI GİYİLMEYEN KIYAFET GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ
22-İHTİYAÇ SAHİBİ DARGELİRLİLERE ARSA TAHSİSİ.
23-KUŞ KALESİ,ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE SEYİR TERASI PROJESİ..

Son olarak,30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerine değinmek istiyorum. Ülkemizde neredeyse her iki yılda bir seçim yapılmaktadır. Seçimler gelip geçer ancak yaşanılan güzellikler ve yapılan çirkinlikler unutulmaz. Her vatandaşımızın bir makama aday olmakla beraber aday olanlardan birisini tercih etme hakları vardır. Herkesin bu tercihe saygı duyması demokrasinin ve insani ilişkilerin olmazsa olmazıdır. Aday olacak arkadaşlarımızın başta şahsım olmak üzere,seçimden sonra da birlikte yaşayacağımızı unutmadan, demokratik temayüllere ve insan onuruna uygun saygı ve sevgi çerçevesinde bir seçim çalışması yapmasını rica eder, tüm adaylara başarılar dilerim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mucur - 7 yıl önce
hadi bakalım hayırlısı memlekete kim faydalı olcaksa o gelsin mucur kaman kırşhir farketmez
Avatar
cuma şen - 7 yıl önce
sayın başkan,kaman belediye başkanı olarak,yaptıklarınızı görüyoruz,düzgün ve düzeyli kimlik ve kişiliğinizle inşallah 2.dönemde de ilçemize hizmet etmeye devam edersiniz...
Avatar
ogun - 7 yıl önce
erhan başkan yolun açık olsun inşallah
Avatar
kaman - 6 yıl önce
kaman sevdalısı baskan baskanım yolunuz açık olsun