Kent ekonomi forumu toplantısı


Zafer Çam

Zafer Çam

Okunma 18 Mayıs 2013, 19:41


Geçtiğimiz günlerde terme Otel de, Ak parti moderatörlüğünde düzenlenen Kent Ekonomisi Forumu sonuç bildirisi toplantısı yapıldı.

Toplantıya Belediye başkanı, ilçe belediye başkanları, AKP il başkanı ve ekibi, Ahi Evren üniversitesi öğretim üyelerinden, sanayi ve ticaret odası başkanı ve yönetim kurul üyeleri, esnaf odası başkanı, sanayici ve işadamları, dernek başkanları, esnaflar, sendika başkanları ve sivil toplum başkanlarından oluşan kalabalık bir topluluk vardı.

Şehrin tüm kesimlerinden katılımcılar görülse de.

Dikkatimi çeken bir başka konu ise bu şehrin sorunlarının ve acil planlarının tartışıldığı bir mekânda neden bu şehrin seçilmiş vekilleri ve birde bu şehrin siyasi parti temsilcileri yoktu.

Oturumu organize eden arkadaşıma sorduğumda, vermiş olduğu bilgiden vekillerimizin çok önemli işleri varmış katılamamışlar.

Siyasi parti il başkanlarını da davet etmemişler.

Organize eden arkadaşımın anlatması bana çok açıklayıcı gelmedi ama.

Yinede biz toplantımıza dönelim.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı şehirle ilgili herkes fikrini ortaya koyması gerektiğini belirterek, kentle ilgili gelen istek ve taleplere gereken çalışmayı yapacaklarını,

Kırşehir’i nasıl marka bir il yapabiliriz. Burada temel amacımız budur. Burada alınan kararlar ve raporlar ülkemizi yöneten en üst yöneticilerine iletilecektir. Aynı zamanda bu raporlar illere yapılacak yatırımlara da aynı zamanda bir referans kaynağı oluşturacaktır. Bu organizasyon partiler üstü, ideolojiler üstü bir organizasyondur, dese de sayın il başkanımız.

Bu organizasyon temelinde Ak parti hükümetini politikası olduğunu bilmeliyiz

Gelen katılımcılar için Masalar ortak ya da karışık oturumlar şeklinde dizayn edilmiş.

Katılımın çok olmasından her bir masaya birer temsilci uygun görülmüş, masalarda 8–9 kişilik guruplar halinde oturulmaktaydı.

10 nu geçkin farklı Masa etrafında Kırşehir’in ekonomisine yön vermek için bir çalışma yapılması için katılımcılar kendilerine yöneltilen sorular çerçevesinde kentin 2023 ekonomi vizyonuna hizmet edecek hedef ve projeler konusunda fikir birliği yapılması istendi çıkacak öncelikli olan üç proje önemliydi.

Her bir çalışma Masasında katılımcılar tarafından öncelikli üçer vizyoner proje fikri üretilmesi önerildi.

Benimde bulunduğum masa ktso odası yönetiminde olan arkadaşlar vardı, birlikte Kırşehir’in üç ana sorunu değil daha çok sorunlarının olduğu kanaati oluştu bizlerden.
İlimiz için neler acil proje kapsamında olmalı diye sıralamış olduğumuz acil planı sizlerle paylaşma gereğini gördüm.

1-Jeotermal enerji ile tüm ilin ısıtılması, Jeotermal suyu ile organik seracılığın geliştirilmesi ve termalde fizik tedavi hastaneleri kurulmalı, yeni termal oteller açılmalı, bunlarla ilgili teşvikler artırılmalı, termalde şehrimiz marka iller arasında olmalı.

2-Kırşehir de il ve ilçelerinin kentsel dönüşümünün hızlandırılmalı model il olmalı, bir an önce bu çalışmaların hızlandırılması gerekli olduğu görülüyor.

3-Kırşehir organik tarım ve hayvancılık merkezi haline getirilmeli, buna dayalı sanayi desteklenmeli, üniversite işbirliği içerisinde ortak çalışmalar yapılmalı.

4-Tarım ve hayvancılık alanında teşvikler ve yeniden planlama yapılmalı,  şehrimiz tarımda ve hayvancılıkta marka olmalı. Türkiye’nin öncelikli sektör tercihleri bakımında düşünüldüğünde hayvancılık alanında önemli imkân ve üstünlüklere sahip ilimiz, bu sektörde gerekli teşvikleri en üst seviyede alarak ülkenin önemli bir hayvancılık merkezi olmalı.

5-Buğday, arpa, pancar, ay çekirdeği, mısır yetiştirilmesi için arazi toplulaştırma, sulama ve miras hukukunun gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

6-Yöremizde iklim ve toprak özellikleri açısından üstünlükleri olan bir il, bunun için organik ürünlerin yetiştirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor.

7-Şehrimizin etrafı barajlar ile çevrili fakat şehrimizin ekonomisine fazla bir katısı olmamakta bunun için su ürünleri potansiyelinin artırılması, göl ve barajlar turizme açılmalı, bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor.

8-Kırşehir il sınırları içinde bulunan dağlarımızda birçok madenin bulunduğu MTA tarafında tespit edilmiş.

Bununla ilgili madencilik ruhsatı almış ancak herhangi bir faaliyete başlamamış çok sayıda madencilik firması bulunmaktadır. İlimizin bu potansiyelinin bir an evvel harekete geçirilmeli bu bağlamda gerekli girişimlerde bulunulması gerekmektedir.

 9-Organize sanayi bölgesinin acilen yatırımcılar için cazip hale getirilmeli, bölgesel faktörler değerlendirilerek bunun doğrultusunda fabrika yatırımları gereçleştirilmeli.

10-Ülke genelinde yaygınlaştırılan hızlı tren projesine ilimiz de katılmalı, hızlı tren ile Anadolu şehirleri arasında bütünleşme sağlanmalı,  hem doğu hem batı kısmını bağlayacak şekilde geliştirilmesi gerekiyor ilimizin büyük ihtiyacı var bu projeye.

 11-Üniversite, vilayet, belediye, ktso, esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu ve beraber çalışacakları ortak bir uygulama merkezinin kurulması (özellikle termal, sanayi, tarım, hayvancılık), ar ge ve patent konularında işbirliği merkezi kurulmalı.

12-Ülkenin ve şehrin kalkınmasın en büyük faktörü ilim adamlarının ve akademisyenlerin bulunması gerekiyor, bunun için üniversitemizin bir an önce marka bir üniversite olmalı.

Saydıklarımız ilimizin acil planlarında bir kaç tanesi, sizlerinde elbette kafalarında olması yapılması gerekli olan birçok projeler vardır.

Ak partinin 2023 vizyonu var.

 Şehrimizin vizyonu da bu saydıklarımız ve daha birçokları da var, Ak parti hükümeti tarafında biran önce gündeme alınıp seçilmişler tarafında hükümete sunulmalı ve acil plan olarak uygulamaya geçirilmeli diyorum.

Gönlümüz bir an önce bu saymış olduğumuz hayati projelerin hayat geçirilmesini istiyor, istemesine ama.

Hani bir söz vardır oğlum gönlüm cenneti istiyor ama günahlarım beni bırakmıyor diyor ya, bizimkide hükümete istediğimiz öyle bir şey belki.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.