Kurnazlığın simgesi...


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 26 Eylül 2016, 19:32

Kurnazlığın simgesi...

Kurnazlık,akıllılık ve zeka değildir ama nedense  her zaman  karıştırırılır ve bazen itibar da görür..Akıl ve zeka eşanlamlıdır.Zeka iyiyi kötüden,yanlışı doğrudan ayırdedebilme kabiliyetidir.Kurnazlık, ilkel insan ile hayvanlarda bulunan zeka ve akıl düzeyidir. Kurnazlık,aşağılık ya da çarpık türden bir bilgeliktir.Gerçekten de zeki tilki denmez,kurnaz tilki denir.Akıl ile kurnazlığı biribirine karıştırmamak gerekir.Kurnazlık,zekaya aykırıdır.  Bizim toplumda kurnazlık bazen aklın önüne geçer,bazen başa bela olur.Aynı tilkinin kurnazlığı gibi.
Kurnazlığın simgesi tilki olsa da,kafasında bin türlü tilki dolaştığı halde kuyruğunu birbirlerine değdirmeyenler,ayağına taş değmeyen,yağmur –yaş görmeyen ,tarlada izi olmayan nice adam görünümlüler  var ki,tilkiyi aratırlar.Tilkinin adı kurnazlğa çıkmıştır bir kere.
 Tilkinin cüssesi küçük olmasına rağmen bazen ayıyı,bazen kurdu,bazen aslanı ve hatta bazen insanı aldatır.Öyle anlatılır,algı da böyledir.Ama bilinir ki işini hile ile yürüten kimse,sonunda yakayı ele verir..
Denilir ki, “ Gammaz olmasa tilki pazarda gezer.” Yani yasal olmayan yollardan gizlice çıkar sağlayan kişi,yakayı ele vereceğinden korkmasa bütün işleri açıktan yapar. Yine “ Yatan aslandan,gezen tilki yeğdir.” Burada da  az güçlü olup çalışan,çok güçlü olup çalışmayandan başarılı olur.denilmektedir.
Tilki için öyle deyim ve atasözleri var ki, “ Yürük tazıyı tilki sevmez.” Kurnaz tilki,akılllı tazıyla boy ölçüşemez.Tilkinin bazı hareketleri, insanın bazı özelliklerine benzetilir.Uyuyor gibi yapan insan için “Tilki uykusuna yatmak” denir.
Tilki üzerine insanlara öyle laflar edlilir ki, “ Tilki,tilkiliğini bildirene kadar post elden gider.” Söz tilkiye değil.İnsan,bir kounda suçsuzluğunu ispatlıyana kadar,çoğu kez iş işten geçmiş olur.Yine “ Tilkinin dönüp dolaşağı yer kürkçü dükkanıdır.” Bu sözde tilkiye değil.” Tilkinin kuyruğunu aklına getirmek.” Sözü de tilkiye değil.
Hayvanlar aleminde ormanların kralı aslan olarak kabul edilir.Ama tilki, “ Güneş,gücünü benden alıyor,eğer ben ölürsem güneş de ölür ve bir daha asla doğmaz.” Diye aslan dahil tüm güçlü hayvanları aldatarak,kendisi ölene kadar herkesten üstün hizmet almıştır.Zamanı gelir uyanık  tilki bir gün ölür,sabah bakarlar ki güneş yine doğmuştur.Anlarlar ki kurnaz tilki yine yapacağını yapmıştır. Örnek ve yaşanmışlıklarla sabitir ki,tilki de akıl değil  kurnazlık ve menfaat öndedir. 
Bir Alman atasözünde ,“ Tilki vaaza durduğunda, gözünüz tavuklarda olsun.” Zaten vaazın  konusu dinleyenleri  uyutarak,tavuklara sahip olmaktır.15 Temmuz 2016  tarihine gelene kadar belki 40 yıl dinlenilen salya sümük vaazlarla , bazı insanları uyuşturarak ve uyutarak akıl almaz bir servete ve güce eriştikten sonra ilk mektep tahsiliyle ve “Dinlerarası diyalog “ yanıltmasıyla koca devlete  karşı  darbe teşebbüsüne geçme gücüne ulaşma olgusu tilki taktiğidir.Bu taktik kendisine insanlık ve Türkiye  düşmanları tarafından verilmiştir.Lakin bu hilekar,sahtekar,takkiyeci ve yalancı kurnazlığın son çırpınışları olarak nihayet  yok olacaktır. Çünkü zulümle abad olunmaz.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.