LYS'de son viraj...


Ömer Faruk AKBULUT

Ömer Faruk AKBULUT

Okunma 01 Ağustos 2016, 18:52

LYS'de son viraj... 

 
Üniversiteye geçiş aşamasının ikinci turu olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın sonuçları açıklanmasıyla birlikte öğrenciler ve aileler gözlerini tercih dönemine çevirdiler. Son yazımda sınav sonucu kötü olan öğrencilere karşı yanlış aile tutumlarını ele almıştım. Bu yazımda tercih döneminde dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde duracağım.
Kendinizi Bilerek Seçimlerde Bulunun
Bireyin kendi yeterliliklerini, potansiyelini, eksikliklerini bilerek yaşaması hayatın her alanında kendisi ve çevresi için önemlidir. Tercih döneminde de birey tercihte bulunurken; yeteneklerini, ilgilerini, değerlerini, kişilik yapısını, ailesinin maddi durumunu ve olanaklarını çok iyi değerlendirerek bir tercihte bulunmalıdır. Çünkü seçtiğimiz alanla hayat boyu iç içe olacağız. 
Kendinizi Daha İyi Tanımak İçin Testler Yaptırın
Bireyin kendisini tanıyarak tercihte bulunmasının önemini yukarıda vurgulamıştık. Lakin her birey kendisini yeterince tanımamaktadır. Kendisini tanımadan yapılan tercihlerde bireyi ileriki yaşamında sıkıntılarla karşılaşmasına sebep olabilir. Bu sebepten dolayı birey kendini daha iyi tanımak için psikolojik danışmanın uygulayacağı bireyi tanıma tekniklerinden yararlanmalıdır.
Bir Uzmana Danışın
Birey tercih döneminde bölümlerle ve üniversitelerle ilgili sürekli aklında soru işaretleri dolanacaktır. Tüm bu soru işaretlerini çözüme kavuşturabilmesi için bir uzman ya da psikolojik danışman ile görüşmesi gerekmektedir. 
İmkânları Değerlendirin
Birey tercihte bulunacağı şehir, bölüm, üniversitenin olanakları değerlendirip kendisine en uygun olan seçeneği tercih etmesi gerekir. Örneğin; ‘’Kırşehir’in PDR bölümünü yazarsam devlet bana burs veriyor, Konya’yı tercih edersem ücretsiz yurt imkânına sahip olacağım, Ankara Üniversitesi’nin kendisine ait uygulama odaları, yurt dışı staj imkânları var; bu yüzden burayı tercih edersem kendimi daha kolay geliştirebilirim.’’ 
Direksiyon Sizin Elinizde Olsun
‘’Ailem hukuk bölümüne gitmemi istiyor fakat benim kişilik özelliklerim ve yeteneklerim psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüne daha uygun. Ama yine de sırf onlar üzülmesin ve dedikleri olsun diye hukuk fakültesini seçeceğim.’’ Bu tamamen yanlış bir tutumdur. Çünkü hukuk fakültesinde aile değil çocuk okuyacaktır. Bireyin bu alana ilgisinin ve yeteneğinin olmaması üniversiteye hazırlık döneminde başarılı olmasına rağmen ileriki hayatında başarısızlığa sürükleyecektir. 
Puanlara Göre Değil Kendinize Göre Tercih Yapın
Puanı 480 olan bir eşit ağırlık öğrencisi, puanına göre bir tercihte bulunmak isterse hukuk fakültesi ile tercihine başlar. Puanım yüksek bu yüzden yukarıdan yazayım diye düşünen bireyler ve aileler hataya düşmektedirler. Bireyin puanı yüksek olabilir fakat onun yeteneği ve kişiliği psikoloji bölümüne uygundur. Psikoloji bölümüne birincilikle bile girebilecek puana sahiptir. Çevresi tarafından abesçe karşılanabilir. Fakat unutulmamalıdır ki; birey bundan sonraki yaşamında o alanla iç içe olacak. Bu yüzden kendisine göre bir tercih yapmalıdır. Belki de okula birincilikle giren birey psikolojinin sevdiği alanda olmasıyla birlikte daha da güdülenecek ve üniversiteyi de derece ile bitirecektir.
Tercihte bulunmak istediğiniz bölümün derslerini ve çalışma alanlarını iyi bir şekilde araştırın.
O bölümde okuyan veya mezun olan kişilerle irtibata geçin.
Sırf üniversiteye gidip bir yıl daha hazırlanmamak için tercihte bulunmayın.
 
Tercih Listesi Oluştururken
Kişiliğinize, ilginize, yeteneklerinize ve değerlerinize uygun alanları ilk sıralara yerleştirin.
Sıralamanızın yarısı kadar ileriden 4-5 tane ölü tercihte bulunabilirsiniz. O yıl ki şansınıza göre gelme ihtimali de olabilir. 
Rehberlik ÖSYM, YÖK ATLAS, Google Üniversite gibi çeşitli tercih robotlarından yararlanabilirsiniz.
Zaten gelmez diye istemediğiniz bölümleri yazmayın.
Puana göre değil sıralamanıza göre tercihte bulunun. Çünkü sıralama puana göre daha zor değişebilir. Örneğin geçen yıl eşit ağırlıkta 390 puanla 32 bin sıralaması olan bir kişi bu yıl 390 puanla 70 bin sıralaması bulunmaktadır. 
Ölü tercihlerin dışında genel olarak sıralamanıza yakın olan üniversiteleri tercih edin. Örneğin; sıralaması 30 bin olan bir birey ölü tercihlerin dışında kalan tercihlerini genel olarak 25 bin ile 40 bin arasında yapmalıdır. 
 
Tercihler 26 Temmuz’da başlayıp 2 Ağustos’ta sona erecektik. 
Tüm üniversite adaylarının hedefledikleri bölüme gitmeleri dileğiyle…
 
Ömer Faruk Akbulut
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.