Müslümanlık nerede?


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 19 Mart 2015, 11:21

Müslümanlık nerede?
Milli ve dini şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy, öleli (1936 )  80 yıla yaklaştı.  Belki dört nesil geldi geçti. Onun yaşayışı ve bıraktığı eserler hayatımıza yön vermeye ve örnek olmaya devam ediyor.
İlhamını Kur’an’dan ve müspet ilimlerden alan Akif, camii imamı veya İlahiyat Fakültesi mezunu değildi.Dindar ve halis bir Müslüman,vaiz,öğretmen ve İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi idi.Veteriner Fakültesi mezunu, ,mümtaz bir edebiyatçı, “kahraman ırkıyla” iftihar eden bir milliyetçi idi.
Hayatında eğilmeyen Akif ; Ne istibdat devrinde,ne Meşrutiyet dönemlerinde açlığa rıza gösterdi ama kimseye eyvallah etmeyen  cesur yürekti .Devlet tarafından (Teşkilat-ı Mahsusa ) Almanya,Arabistan ve Lübnan’a ‘karşı propaganda’ için görevlendirildi.Kurtuluş Savaşı’nda evini barkını terk edip Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının yanında yer alan milli bir kahramandır da.İstiklal Madalyası sahibiydi.
Camilerde (İstanbul,Balıkesir,Kastamonu ..) vatanın kurtuluşu için halkı savunmaya çağırdı. Düşündüğünü söyleyen,yazan , yaşayan,sözünün eri bir insandı.
Elindeki ve avucundakini fakir ve miskinlere her zaman veren bir hamiyetperverdi O.Uzun yıllar kaldığı Mısır dönüşü, ağır hastadır.Ziyaretine  gelenlere “..Ne  varsa bizim millette varmış” tespitinde bulunmuş, Cumhuriyet’in banisi  Atatürk’e “ Allah ,ömrüm kaldıysa benden alsın Ona versin.” Demiştir.
Yazımızın başlığını Onun “ Müslümanlık nerde,bizden geçmiş insanlık bile.. / Âlem aldatmaksa maksat,aldanan yok ,nâfile !/ Kaç hakiki Müslüman gördümse : hep makberdedir ;/ Müslümanlık,bilmem ama,galiba göklerdedir !.” dörtlüğüyle başlayan  10 kıtalık yüz yıl önce yazılan şiirinde o asrı özetliyor.Şiirin tamamına baktığımızda da günümüz Müslümanlarında değişen bir durumun olmadığı görülmektedir.Şair, şöyle devam ediyor : “ İstemem dursun o pâyansız mefâhir bir yana / Gösterin ecdada az çok benzeyen bir kan bana !”
Akif, evlatlarına dünya malı bırakmamıştır. Kahraman Ordumuza İstiklal Marşı’nı armağan etmiştir.Çanakkale Şehitleri’ni  üç kıtada melül kalan  Osmanlı tebaana ve Safahat’ını Türk Milletine hediye etmiştir.
Bilmem ki, günümüzde Akif’e verilecek bir cevabımız var mı ? Dünya Müslümanlarına şöyle bir bakar mısınız  ? Acaba Müslümanlık göklerde  mi ? Son yılların Işid (Irak Şam İslam Devleti ) denilen terör örgütü belası  ile uluslar arası güç mücadele etmek zorunda kaldı.Işid’in yaptığı İslamlık hiç değil,insanlık da değil.
Türkiye’de İslami motifli  Hizbullah,Hilafet Devleti,İslami Büyük Doğu Akıncılar Cephesi  (İBDA/C),Tevhid Selam (Kudüs Ordusu),El-Kaide Terör Örgütü Türkiye Yapılanması gibi örgütler var maalesef. 
Amaçlarını Devlet : “Cebir ve şiddet kullanarak   ; baskı,korkutma,yıldırma,sindirme ve tehdit yöntemlerinden biriyle ,Anayasa’da belirtilen Cumhuriyet’in niteliklerini,siyasi,hukuki,sosyal,laik.ekonomik düzeni değiştirmek,devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak ve Türk Devletinin varlığını tehlikeye düşürmek,temel hak ve hürriyetleri yok etmek,devletin iç ve dış güvenliğini,kamu düzenini veya genel sağlığını bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir.” Şeklinde tanımlanmaktadır.
Dünyada adı İslami olan veya İslami amaçlarla kurulduğu belirtilen  o kadar çok örgüt var ki,nedense hep geri kalmış ülkelerde. Mesela Boko-Haram Nijerya’da,Abu-Sayyaf Filipinler’de,Al-Shabaab Somali’de,Hezbollh Lübnan’da,Hızb-an-Nusra Özbekistan’da , Müslüman Kardeşler Mısır’da idi.Ve uluslar arası Hizmut-Tahrir..Afganistan’da Taliban’ın durumu ortada.
Adı geçen ve adını sayamayacağımız kadar çok olan sözde İslami  terör örgütleri , İslam’ın Allah’ın insanlara peygamber aracılığı ile gönderdiği son din olduğunu,”Allah’a ve onun buyruklarına kayıtsız şartsız inanan,selamette olan anlamlarına geldiğini bilmezler mi ?İslam dinine  mensup olan kişilere Müslüman denir ki bu kavramlardan habersiz oldukları aşikâr.
Kur’an hükümleriyle yaşayan ve düşünen Akif, “ İnmemiştir hele Kur’an şunu hakkiyle bilin / Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.”Derken hep aydın düşünceli ve uyarıcıdır. Çünkü inancımıza göre ölüler yaşamazlar,duymazlar.
Bazı batı ülkelerini ve Ortadoğu’yu gezmiştir. Hayat ve dünya karşısında ; “Hayal ile yoktur benim alış-verişim / İnan ki her ne demişsem, görüp de söylemişim.” Diyecek kadar gerçekçidir.
Akif şiirlerinde tembel insanları tenkit eder : “ Çalış dedikçe Şeriat, çalışmadın durdun/ Onun hesabına bir  çok hurafe uydurdun / Sonunda bir de ‘tevekkül’ sokuşturup araya / Zavallı dini çevirdin onunla maskaraya”
Görülmektedir ki  terör örgütleri, üretilen hurafelerden besleniyorlar.İlmin Kitabını okumuyorlar.Cahiliye devrindeki,cahilleri çoktan geçtiler.
Akif, İslam’ın Asr-ı Saadet’te yaşanmış haline hasretlik  duyar. O,dünya nimetlerinden yüz çeviren Ebu Zer gibidir O.Azmin sebatın yaşandığı dönemleri ; “ Ah o din nerde, o azmin,o sebatın dini ;/ O yerin gökten inen dini,hayatın dini?”
Akif, uyanmamızı, silkinmemizi istemekte ve çağın hastalığına teşhisini koymaktadır: “ Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı / Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı “ Sözde İslami terör örgütlerine Müslümanlığın gerçek insanlık ve barış dini olduğunu,canlı-cansız bütün yaratılmışların kutsal olduğunu ,gittikleri yolun -daha da canileşen- Cahiliye Döneminden farklı olmadığını durmadan,yılmadan anlatmak ve ıslah etmek gerekmektedir.Anlatmalı ki,Müslüman’ın ‘elinden,dilinden,belinden’ kimseye zarar gelmez.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.