Niye değil neyin yazıldığına bakan yok!


Alparslan Demirbaş

Alparslan Demirbaş

Okunma 18 Ocak 2013, 12:13

Son dönemde özellikle Ahi Evran Üniversitesi'nde yaşanan gelişmelerle ilgili haberlere ağırlık veriyoruz...

Hemşerimiz deyip sahip çıktığımız Rektör Kudret Saylam'ın yönetim zafiyetleri ve kadrolaşmada yaşadığı sıkıntıların nelere mal olduğuna dikkat çekiyoruz!

Yazılanların çoğunun altına çekinmeden imzamızı atıyor; Kudret Hoca'nın yazılanlarla ilgili cevap vermesini istiyoruz... Ama gelin görün ki Hoca, açıklama yapmamakta direniyor ve bir yandan cevap vermeme hakkını kullanırken, diğer yanda yazdıklarımıza konu olayları ve gelişmeleri takibe alıp, düzeltme cihetine gidiyor!

Bir gazeteci ve kurum arasında yaşanan eleştiri sınırları, en üst seviyede uygulanırken; bu süreçte, bazı okuyucularımızın tavır ve hareketleri, düşünceleri bana bu yazıyı yazdırmaya mecbur bıraktı!

Kıymet verdiğimiz okuyucularımızdan çok sevdiğim, saygı duyduğum bu şehrin önde gelen isimleri, ' Neden Rektörle ilgili sert yazıyorsun? ' diyerek sordu...

Aslında sorun zaten burada başlamıyor mu? Ki eleştiriye ve gazetecinin özgürlüğünü duyduğu saygısına sonuna kadar inandığım bu isimlerin böylesine kendi içinde sıkıntılı soruyu yöneltmeleri beni üzmedi değil!

Çünkü, yazılanın nedeninden çok içeriğine bakmak sanırım daha doğru olurdu!

Kırşehir Haber24'ün gelir ve giderlerini kimseye açıklamak zorunda olmadığım gibi, ticari ilişkileri varsa bunları da kim olursa olsun mahremiyet çerçevesinde görüp aktarmama hakkımın olduğuna inanıyorum...

Ki ne benim ne de Kırşehir24'ün editörlerinin, muhabirlerinin hem Kudret Hoca'dan hem de üniversiteden beklentisi yok!

Kırşehir'de faaliyet gösteren hiç bir gazetenin Kudret Hoca'yı eleştirmediğine dair söylemleri duyuyor ve sadece bizim eleştiri hakkımızı kullanırken, sanki beklenti içerisinde olduğumuz gibi bir gündem oluşturulmaya çalışılıyor! Diğer gazetecilerin bir kurumu eleştirip eleştirmediği bizim için kriter olmadı... Yada başka gazeteler bir yerleri eleştiriyor diye biz de eleştirmeye yada övmeye başlamadık! Bu da pek mantıklı gelmiyor okuyucunun penceresinden aslında!

Yani bizim niye Kudret Hoca'yı eleştirdiğimizden çok neyi eleştirdiğimize bakılması daha doğru olacaktır sanki!

Kudret Hoca ile ilgili yazdığımız ne varsa altına imza attığımız gibi, ispatlamaya da hazırız...

Kudret Hoca, göreve geleli 1.5 yıl olmuş ve göreve gelmeden önce kimlere ne vaatlerde bulunduğunu, kimlere ne sözler verdiğini, kimlerin kapısında yattığını yazdık... Göreve gelince de kimleri nasıl görmezden geldiğini, kimleri muhatap almadığını, verdiği sözleri nasıl unuttuğunu yazdık... Yazmaya da devam edeceğiz...

Kudret Hoca, geldi geleli doğru düzgün bir çalışma yapmadı bunu yazdık!

Üniversitemiz araştırma sonuçlarına göre nal topladı bunu yazdık!

Kudret Hoca, Rektörlük konutunu sıfır eşyalarla donatıp, kapısında güvenlikçi, evinde temizlikçileri eksik etmiyor bunu yazdık!

Hoca'nın hakkı olmadığı halde Ahi Evran Üniversitesi Hastanesi döner sermayesinde milyarlarca lira maaş aldığını yazdık!

Daire başkanlarını ve Genel Sekreteri görevden alıp, sonradan onların kapısına elinde çiçekle gittiğini yazdık!

Samsun eşrafından hocaları Üniversiteye doldurduğunu yazdık!

Üniversitemizden hatırı sayılır yaklaşık 40 hocanın gittiğini yazdık!

Rektör Selahattin Salman'ın 1.5 yılda 5-6 bina yapıp üniversiteye kazandırdığını, Kudret Hoca'nın çim ekmekten başka bir şey yapmadığını yazdık!

Kudret Hoca'nın öğrencilere iki yüzlü davrandığını, kantinde başka makamda başka konuştuğunu yazdık!

Hoca'nın sıcak odasında otururken, öğrencinin çatısı akan binada eğitim gördüğünü yazdık!

Öğrenciye verilen zorunlu jetkart karşılığında Kudret Hoca'nın makam otosu aldığını, eşine de alınan makam otosuyla eşinin iş yerine gittiğini yazdık!

Kudret Hoca'nın müfettişler tarafından incelendiğini yazdık!

Kudret Hoca'nın Mucur'da Koordinatörü olduğu AB projesinde 200 milyarı (bin) açıklayamadığını ve bu paranın kayıp olduğunu yazdık!

Kudret Hoca'nın karpuz, kavun, bıldırcın yetiştirdiğini yazdık!


Ve bunlar gibi bir çok meseleyi gündeme taşıdık... Hepsinin altına imzamızı atıp, açıklamasını istedik...

İftira atmıyoruz, gördüğümüzü yazıyoruz!

Niye yazdığımızdan çok neyi yazdığımıza bakılmasını arzu ediyor; gerek üniversite gerekse diğer kurumlarla ilgili yapılan haberlerin ve eleştirilerin bu açıdan analiz edilmesini rica ediyoruz...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.