O köy, bizim köyümüz...


Hakkı MAHLUT

Hakkı MAHLUT

Okunma 08 Şubat 2016, 23:06

O köy, bizim köyümüz...


Köyden kente göç çağımızın onulmaz yarasıdır. Bu durum maalesef bizim köylerimizde de mevcuttur. Köylerimizden göçü engellemek için tarımdaki refah seviyesi artırılmalı ve buralar cazip hâle getirilmelidir. Bunun için de kırsal alanda kalkınma projeleri uygulayarak ekonomik, sosyal ve kültürel yatırımlar gerçekleştirilmeli, kırsalda tarım sektöründe istihdam oluşturularak gelişme sağlanmalıdır. Özellikle de genç nüfusu kırsalda tutmanın yollarını bulmak için birtakım araştırmalar yapılıp hayata geçirilmelidir.
Tarımsal nüfusun kentlere göçünü engellemek için ciddi politikalara ihtiyaç vardır. Bu göçlerin temel sebebi maddi zorlanmalardır. Ekonominin sanayi ve hizmetler gibi diğer sektörlerine; kalifiye olmayan, eğitimsiz çiftçilerin gitmesi sosyoekonomik sıkıntılara neden olacaktır. Bu nedenle çiftçilerimiz eğitilerek kalifiye hâle getirilmeli ve tarım sektörüne gerekli yatırımlar yapılarak bu insanlarımıza istihdam sağlanmalıdır.
Orada bir köy var, o bizim köyümüz, gezmesek de tozmasak da o köy bizim köyümüz.
Son zamanlarda yaşanan köyden şehre göç olayı hem maddi hem de manevi yönden insanlarımızı büyük sıkıntılara sokmaktadır. Yıkılan harabe olmuş evlerin görüntüleri fazlasıyla can sıkıcı bir durumdadır. Benim anlamadığım bir nokta da devletin yatırımlarını köydeki garibana değil de çiftlik kurmaya çalışan, ekonomileri çok iyi olan ve çoğunun köyle alakası olmayan kişilere yapması. Sonra da köyler niye boşalıyor? Niye boşalmasın kardeşim, ne yapsın köylü kalksın da çobanlık mı yapsın birilerine?
Büyük çiftlikler kurmuş, sektörde adını duyurmuş insanlara zaten bizim bir sözümüz olamaz. Amaç köyü kalkındırmaksa, köylünün elinden tutup onlara birtakım kolaylıklar sağlamaksa bence bazı projelerden onların da faydalandırılması gerekir. Bu durum göçü engelleyeceği gibi ekonomiye de oldukça olumlu etkiler yapacaktır.
Orda bir köy var uzakta! Terk edilmiş gibi gözükse de hâlâ nefes alan, hâlâ kıpır kıpır… Büyüklerimizin bize emanet ettiği dahası doğduğumuz, doyduğumuz topraklara sahip çıkalım. Unutmayalım unutturmayalım. O köy bizim köyümüz…
Hakkı MAHLUT
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.