Altıparmak, adaylık açıklamasını bekliyor

2009 yılında yapılan Yerel Seçimlerde MHP Aday Adayı olan Mehmet Altıparmak beş yıl sonra yeniden Kırşehir’e kalıcı eserler yapabilmek için 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimlere iddialı olarak hazırlanan Mehmet Altıparmak, aday olduğu takdirde Kırşehir’i marka şehir yapmak olduğunu söyledi.

Altıparmak, adaylık açıklamasını bekliyor

2009 yılında yapılan Yerel Seçimlerde MHP Aday Adayı olan Mehmet Altıparmak beş yıl sonra yeniden Kırşehir’e kalıcı eserler yapabilmek için 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimlere iddialı olarak hazırlanan Mehmet Altıparmak, aday olduğu takdirde Kırşehir’i marka şehir yapmak olduğunu söyledi.

Altıparmak, adaylık açıklanmasını heyecanla beklerken; Kırşehir Haber 24 'e Belediye Başkan Adayı olup seçildiği takdirde Kırşehir’e yapacağı projeleri şöyle sıraladı:. 

MESLEK EDİNDİRME KURSLARI:

Toplumda kültür, sanat ve estetik bilincini yaygınlaştırmak, kültürel zenginliklerimizin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, geçlerimizi ve kadınlarımızı yeni bilgi ve becerilerle donatarak meslek sahibi yapmak, aile ekonomilerini güçlendirmek, gençlerimize ve kadınlarımıza birlikte yaşama ve planlı çalışma alışkanlığını kazandırmak, toplumda dostluk, dayanışma ve güven duygusunu pekiştirmek, boş zamanların verimli bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla “her gencin en az bir mesleği olacak” ve  “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla meslek edindirme kursları açılacaktır. Hedefimiz Şehrimizin değişik mahallelerinde yeterli usta öğretici ile 32 branşta meslek edindirme ve el beceri kurslarını açmaktır.
 
KIRŞEHİRSPOR:

Ülkemizde, sporun yaygınlaştırılmasında yerel yönetimler özellikle belediyeler, büyük roller üstlenmektedirler. Spor hizmetlerinin, belediyeler kanalıyla tüm halka ulaşması halinde, coğrafi, kültürel ve sosyo – ekonomik farklılıklara ve halktan gelecek demokratik yansımaya göre, belediye hizmetlerinin çeşitlendirilerek sporun faydalarının çok daha belirgin yaşanmasına, halkın katılımına, sporun öneminin anlaşılmasına, imkân sağlanacağı söz konusudur. Belediyelerin, sporun yaygınlaştırılmasında ki öneminden yola çıkılarak, çalışmanın öncelikli amacı;  belediyelerin spora bakış açılarının ve sporu yaygınlaştırmada kullandıkları spor ve ilgili programlarının sürdürülebilirliğinin, derinlemesine incelenerek analiz edilmesidir. Belediye olarak gençlerimizin spor yapabilecekleri tesislerin ve alt yapının sağlanması ve şehrimizin futbol takımlarına gerekli kaynağın sağlanması için çalışmalar yapmaktır. Örneğin: otopark, park ücretleri, benzin istasyonlarının açılması gibi.


VAKIF ÜNİVERSİTESİ:

Şehrimiz, İç Anadolu’nun tam merkezinde olması ve ulaşımın sadece karayolu ile sağlanması nedeni ile sanayide maalesef istenen arzu edilen gelişme sağlanamamıştır. Şehrimizin gelişimine katkı sağlayacak temel unsurlardan biride Şehrimizde bulunan devlet üniversitesine ilaveten birde Vakıf Üniversitesinin açılmasını sağlamaktır. Bu konuda Merkezi Ankara da bulunan Kırşehirliler Vakfının “AŞIKPAŞA VAKIF ÜNİVERSİTESİ” çalışmalarını desteklemek ve gerekli altyapı çalışmalarına Belediye olarak gerekli desteği vermek.


KÜLTÜR TURİZMİ:

Tarihi ve kültürel miras, toplumlara çeşitli imkanlar sunan çok boyutlu bir kavram. Bir ülkeye uluslararası toplum içinde kimlikli bir yer, kentlere kendine özgü bir özellik kazandıran, kentlilere de aidiyet, sahiplik ve güven duygusu aşılayan bir özelliğe sahip. Sanatsal ve kültürel üretim süreçlerinde yaratıcılığı besleyen derin bir kaynak. Aynı zamanda, son yıllarda çokça konuşulduğu gibi, doğru bir planlamayla ekonomiye hareketlilik ve canlılık kazandıran ve yerel halkın yaşam kalitesini yükselten bir zenginliktir.
 
Kültür mirasının ekonomik değeri söz konusu olduğunda kültür turizmi ilk akla gelen seçenekler arasında yer alıyor. Kültür turizmi; doğal alanları, anıtsal ya da sivil mimari yapılarını, sanat ürünlerini, koleksiyonları, kültürel kimlikleri, gelenekleri ve farklı dilleri kapsayan, somut ve somut olmayan kültür mirasının tüm ürünlerini paylaşmayı ve tanımayı amaçlayan bir gezi türü olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda, Anadolu coğrafyasının barındırdığı doğa, tarih ve kültür zenginliği ve çeşitliliği, Türkiye’yi kültür turizminde iddialı bir sunucu konumuna taşıyor. Kültür turizmi, ülkemizin kültür mirasını korumak ve yaşatmak için önemli fırsatlar barındırırken, özellikle küçük ölçekli tarihi kentler için yeni yatırım ve iş olanaklarını, ekonomik kalkınma ve rekabet gücünü artıran seçenekleri de gündeme getiriyor.
Kültür Turizmini daha farklı kılmak için yurt içi ve yurt dışında farklı şehir ve ülkelerle “Kardeş Şehir Kardeş Ülke” sloganı ile planlı programlı ve karşılıklı gidiş gelişleri sağlayarak onların bizi tanımasını ve bizim onları tanımamızı sağlayarak kardeşlik bağlarını artırmak.


ANKARA İRTİBAT BÜROSU:

Başkent Ankara olması nedeni ile merkezi idarenin burada bulunması Belediye hizmetlerinin lojistik destek aldığı yerdir aynı zamanda. Belediye faaliyetlerinin takibi ve sonuçlanması nihai olarak Ankara’da gerçekleşmektedir. İşlerin daha seri ve süratli yürümesi için Belediyenin Ankara’da İrtibat bürosu açarak işlerin takibinin daha düzenli ve süratli olacağı inancındayım. Ayrıca açılacak bu büro Ankara’da yaşayan hemşerilerimizin bir araya geleceği ve Ankara’da bulunan Bürokrat, İşadamı ve Siyasetçilerin tanışmasında, kaynaşmasında ve güçlerin bir araya toplanmasında büyük katkı sağlayacaktır. Lobi faaliyeti yaparak hemşerilerin önemli görevlere gelmesini sağlayacağı gibi yapılacak olan yerel ve genel seçimlerde siyaset yapan Kırşehirli hemşerilerimizin bir yerlere gelmesine de önemli katkılar sağlayacaktır. Bilindiği üzere Kırşehir 7 vekille temsil edilirken göç vermesi nedeni ile meclisteki vekil sayısı 2’ye düşmüştür. Yapacağımız lobi çalışmaları hemşerilerimizin yoğun olarak yaşadığı ( Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya v.b) illerde gerekli sayıda vekil çıkararak 7 vekil sayısına ulaşmış veya o sayıyı geçmiş olacaktır.

ORGANİZE SANAYİ ÜRETİMİNİ TEŞHİR:

Şehrimizde bulunan Organize Sanayisinde değişik üretimler gerçekleştiriliyor ve bunlardan şehirde yaşamamıza rağmen yeterli tanıtım yapılamadığı için haberdar olamamaktayız. Sanayicimizin bu tanınmaz lığını ortadan kaldırmak için sanayicilerimizle el ele vererek Ankara-Kayseri güzergahı üzerinde şehrimizden geçenlerin görmesini sağlamak için maket görünümlü dükkanlar yaparak sanayicilerimizin üretimlerini sergileme imkanı sağlamak ve bu dükkanlardan az da olsa Belediye’ye kaynak sağlamak.

STK MERKEZİ:

Yıllardır değişik STK’larda görev almam nedeni ile gönüllülük esası ile fedakar kişiler tarafından yürütülen STK’lar Ülkemizde güzel işlerin yapılmasında emeklerinin olduğu bir gerçektir. TÖF, TÜKO-BİR, KIR-VAK, Türk Ocakları Ankara Şubesi, Yağmurlular Derneği, KIR-DER vb. STK’larda görev yaparken yaşadığımız zorlukları en iyi bilenlerdenim.
Şehrimizde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kurumları zor şartlar altında ve maddi imkansızlıklar içinde yapmak istediklerini gerçek anlamda yerine getirememektedir. Öncelikle gönüllü kişilerin duyarlı hareketi ile kurulan bu yerler zaman içinde işlevini kaybetmekte ve yararlı olmamaktadır. Belediye Başkanı olduğum takdirde şehrimize “ TEK ÇATI ALTINDA STK” sloganı ile içinde toplantı salonları ve ilimizde faaliyet gösteren STK’lara çalışma ortamı olacak yerler düzenleyerek faaliyetlerini daha rahat yapacağı ortamı sağlamak.

AHİ KUTLAMALARI:

Bilindiği üzere Ahiliğin merkezi Kırşehir olması nedeni ile her yıl “AHİLİK KUTLAMALARI” yapılmaktadır. Bu sene 26. Kutlanacak olan Ahilik kutlamaları formaliteyi yerine getirme şeklinde yapılmakta ve şehrimizin tanıtımının yapılmasında çok da amacına ulaşmamaktadır. Belediye Başkanı olduğum takdirde bu kutlamaların öncelikle ismini değiştirerek olması gerekeni sağlayacağım. Kutlamalar gerekli girişimleri yaparak 2014 yılında “ AHİ EVRANIN DOĞUMUNUN 843. YIL DÖNÜMÜNDE AHİLİK KUTLAMALARI” şeklinde değiştirilerek Ahilik çalışmalarını daha önemsenir ve Uluslararası tanıtımını sağlamak için törenlere farlı boyut kazandırmak. Ayrıca gerekli girişimlerde bulunarak en kısa sürede UNESCO’ya yapılacak müracaatla 2015 yılını

“AHİLİK YILI” ilan ettirerek Mevlana anma törenlerinde gösterilen “Şeb-i Arus” gibi Ahiliğin temel unsurlarından olan “Şed Kuşatma” gösterilerini bir yıl hafta sonlarında gösteriler düzenleyerek yerli ve yabancı turistlere gösterilmesini sağlamak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.