Çalışkan, din hizmeti binalarının önemine vurgu yaptı

Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, biten ve devam eden Müftülük Hizmet binaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Çalışkan, din hizmeti binalarının önemine vurgu yaptı
27 Aralık 2014 Cumartesi 11:30

Çalışkan, din hizmeti binalarının önemine vurgu yaptı

MİLLETVEKİLİ ÇALIŞKAN: “MÜSLÜMAN BİR ÜLKENİN DİN HİZMETİ, EKONOMİSİNDEN VE TEKNOLOJİSİNDEN DAHA ÖNEMLİDİR”

Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, biten ve devam eden Müftülük Hizmet binaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Çalışkan, bu binalar milletimizin her ferdinin dini hayatını, manevi hayatının tedvir edildiği yerlerdir. Kırşehirli tüm vatandaşlarımızın daima iç içe, şehrin manevi, dini ve ilmi hayatını ayağa kaldırmak için burada görev yapan tüm din görevlisi arkadaşlarla beraber çalıştıkları bir mekânlardır. O yüzden bu mekânları kuran kurslarıyla iç içe birlikte inşa ediyoruz. Camilerimizle iç içe olmasına dikkat ediyoruz.

Din eğitiminin ülkenin ekonomisi ve siyasi hayatından daha önemli olduğunu vurgulayan Çalışkan, "Artık herhangi bir Müslüman ülkenin ekonomisini, siyasetini, teknolojisini, imarını düzene sokması ne kadar önemliyse onlardan çok daha önemli olan din eğitimini ve din hizmetini daima düzenli şekilde götürmektir.” dedi.

Kırşehir Merkez ve ilçelerde tamamlanan ve devam eden Müftülük Hizmet Binaları hakkında bilgi veren Çalışkan, Bağbaşı Mahallesinde Ahi Evran Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde bulunan ve temeli atıldığında yaklaşık maliyeti 7.500,000,00 TL olan Üniversite Camii için, şuana kadar bütçeden toplam 3.500.000.00 TL ödenek gönderildiğini, ayrıca 2.000.000.00 TL vatandaş katkısı sağlanarak inşaatın yüzde altmışı tamamlandığı söyledi.

Merkezinde bulunan ve yaklaşık maliyeti 2.500,000,00 TL olan Haci Ali Cihan Camii ve Müftülük Sitesi için bütçeden toplam 250.000.00 TL ödenek aktarıldığını ancak inşaat bitme aşamasına yaklaşmış olmasına rağmen ödeneğe ihtiyaç duyduklarını ve hayırsever vatandaşlardan katkı beklediklerinin söyledi.

Milletvekili Çalışkan sözlerine şöyle devam etti: “Akpınar İlçesinde 635 m2 Zemin hariç 3 kattan oluşan Müftülük Sitesi inşaatı devam etmekte olup, şu an itibariyle bütçeden 65.000.00 TL ödenek geldi. Yüklenici firmaya vatandaş katkısıyla 410.000.00 TL. ödeme yapıldı.
Akçakent ilçesinde 435 m2 inşaat alanı üzerinde 3 kat olarak yapılması planlanan Müftülük Hizmet Binası, Kuran Kursu ve Lojmanın temeli 18 Aralık 2014 tarihinde attık. Yaklaşık Maliyeti 300.000TL. olan binanın yapımını hızlı bir şekilde tamamlamayı planlıyoruz.
Çiçekdağı İlçesinde 900 m2 inşaat alanı üzerine 3 katlı Müftülük Hizmet Binası, Kur’an Kursu ve Toplantı salonu inşaatı için bütçeden 60.000,00 TL ödenek gönderilen binanın inşaatını tamamladık ve hizmete girme noktasına getirdik.
Mucur İlçesi İnanç Köyünde yaklaşık maliyeti 450.000,00 TL olan Şey Edebali Camii ve Külliyesi inşaatı hayırsever vatandaşımız tarafından yaptırılmakta olup, açılışını önümüzdeki günlerde yapmayı planlıyoruz.

Tamamlanan ve devam eden yatırımlarda hükümet olarak elimizden gelen desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz. Bütün bu yatırımlarda desteğini esirgemeyen Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez’e ve katkı sağlayan vatandaşlarımıza şükran ve minnettarlığımızı belirtmek istiyorum. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.