Psikolojik Motivasyon : Hedef Seçimi


Ömer Faruk AKBULUT

Ömer Faruk AKBULUT

Okunma 17 Ekim 2016, 20:25

Psikolojik Motivasyon : Hedef Seçimi


Bireyler başarılı oldukları meslekte daha mutlu olur, mutlu oldukları meslekte de daha başarılı olurlar. Kendimizi başarılı hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sabahları neşeyle gittiğimiz bir işte çalışmak büyük bir ayrıcalıktır. 
    Fakat son dönemlerde ülkemizde çoğu birey yetenek, ilgi ve değerlerine göre bir meslek seçimi yapmaktansa prestijli, maaşı yüksek, nitelikli mesleklere yönelmektedirler. Bu eğilim kimi zaman maya tutsa da kimi zamanda eğer bireyin özellikleri mesleğin özellikleri ile uyuşmazsa olumsuz bir durumla karşılaşılabilir.
    Tüm bu durumlar neticesinde ülkemizde son yıllarda mesleki rehberlik çalışmaları gittikçe önem kazanmıştır. 
    1908 yılında Amerika’da Parsons ile başlayan bu çalışmalar 1909’da Parsons’un ‘’Bir Meslek Seçimi’’ adlı kitabıyla tanımlanmıştır. 
    Tanıma göre mesleki rehberlik; gençlerin çeşitli meslekleri tanımaları ve kendi özelliklerine uygun olan meslekleri seçmeleri, seçtikleri mesleklere hazırlanmaları ve mesleki yönden gelişmeleri amacıyla yapılan yardım hizmetleri’’ olarak tanımlanmıştır.  
    1950’lerden itibaren ülkemiz ile tanışan rehberlik hizmetleri de ilk olarak mesleki rehberlik çalışmaları ile yaygınlaşmıştır. 
    2001 MEB Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yönetmeliğine göre de mesleki rehberlik; eğitim sürecinde her öğrenciye; mesleki tercih yapması, kendine uygun mesleğe yönelmesi, iş yaşamına ve mesleğe hazırlanması için gerekli rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri verilir’’ ifadesi yer bulmuştur.
    Son dönemlerde özellikle de üniversite sınavına hazırlanan bireylerin ‘’hangi bölüme gideceğime karar veremiyorum, mimarlık mı psikoloji mi?’’ gibi soruları mesleki rehberlik çalışmalarının önemini göstermektedir. 
    Bireylerin sınav döneminde başarılı olabilmeleri için sınav dönemi başlamadan önce mutlaka kendilerine gerçekçi bir hedef belirlemeleri gerekmektedir. 
    Burada hedefin sade olmaması, gerçekçi olması gerekmektedir. Çünkü her insan kendine hedefler koyabilir fakat hedefler ulaşıldığında bireye mutluluk verir. Gerçekçi bir hedefin belirlenebilmesi için de bireyin bazı özellikleri bilinmesi gerekmektedir. 
‘’Yetenek, Başarı, İlgi, Değerler, Kişilik Özellikleri, Aile, Sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet, politik ve ekonomik faktörler’’
    Bu özellikler psikolojik danışman tarafından bireye uygulanan bireyi tanıma teknikleri ile saptanılabilir ve bu sonuçlar bireyle ve ailesiyle paylaşılabilir. Bireyin yukarıdaki özelliklerine göre bir hedef belirlemesi ve mesleğe yönelmesi onun için bilinçli ve gerçekçi bir hedef belirlemedir. 
    Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da internet üzerinden meslek seçimi testleri uygulanmaktadır. Bu testlerde bireylere çeşitli özellikleri hakkında çoktan seçmeli sorular sorularak onların yetenek, ilgi ve değerlerini saptayarak ona uygun meslekleri sayfaya getirmektedir.
    Sınava hazırlanacak olan bireylerinde eğer halen kafalarında bir hedefleri yoksa en kısa zamanda okul psikolojik danışmanlarının bireyi tanıma teknikleri ile ve ailelerinde birlikteliğiyle hedeflerini belirlemeleri gerekmektedir. 

‘’Rotasız gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.’’
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.