Reyhanlı kan ağlarken


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 15 Mayıs 2013, 11:10

Geçtiğimiz cumartesi ( 11 Mayıs ) günü 15 dakika arayla bomba yüklü iki aracın patlatılması ile yapılan hain saldırıda alınan bilgilere göre 51 ölü ve 40’a yakın yaralı var. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar dilerim.

Sivillere dönük  böyle bir katliam Türk işi değil. Böylesi  menfur bir katliam türü Cumhuriyet tarihimizde bir ilk.

Arap Baharı’nın ve terör ihraç eden Suriye’nin cennet ülkemize getirdiği en büyük felâket.Yüreğimize kor düştü. Bu tezgâhın bir  ucunun  yerli THKP - Acilciler Örgütü ile Suriye El Muhaberatı’nın  olduğu ve olayla ilgili 13 kişinin gözaltına alındığı bilinmektedir..

Örgütün nihai hedefinin Hatay’ın Suriye’ye ilhakını sağlamak gibi ütopik düşüncelerin, çok büyük bir iç savaş ve kıyımın yaşandığı Suriye’nin yapabiliyor olması ne kadar manidar.

Bilindiği üzere Hatay, Anadolu Türk Beyliklerinden  Dulkadiroğulları’nın   1378 yılında yönetimine  girmiş ve 138 yıl sonra 24.8.1516 tarihinde yapılan Mercidâbık Savaşı’nda Osmanlı yönetimine geçmiş, Kurtuluş Savaşında kısa bir süre Fransız esaretinden sonra 8 Temmuz 1938’de Fransız işgalinden kurtulup  Anavatan’a kavuşmuştur.

Reyhanlı  Türkmen  Aşireti  19.Yüzyılda Amik Ovasında kışlardı. Reyhanlılar,Fırka-i İslahiye’ye  yardımda bulunduklarından Ahmet Cevdet Paşa’nın girişimi ile buraya yerleşmiştir.Reyhanlı Boy Beyi Mürsel oğlu Mustafa Bey’e  Paşalık rütbesi verilmiştir.

Suriye, koskoca Türkiye karşısında  kim ki ..Gerçek şu ki : Daha düne kadar Halep vilayetimizdi. Hama,Humus,Rakka  eski yurdumuzdu.

Bugün kan ağlayan   Reyhanlı’ya baktığımızda adını Bayat Boyu’nun  Reyhanlı Aşireti’nden almış, tarih ve reyhan kokan bir belde.Hatay’ın kurtuluş mücadelesini bu vatansever  aşiret başlatmıştır.

 Günümüzde  Hatay’da,İskenderun’da,Hassa’da halen yaşayan Dulkadirliler var,Dulkadirlilerin ve hepimizin akrabaları var. Aynı boydan Hatay Cumhuriyeti’ne  Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen’in ,sine-i millete dönebilen yegâne milletvekili olan Tayfur Sökmenoğlu  ile yazar ve düşünür Cemil Meriç’in memleketi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Hatay  için,”Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz.” Diyerek hasta yatağında Hatay için mücadele etmiş ve kazanmıştır.

Eski eyaletlerimiz ve sancaklarımızın yöneticilerinin  beyinlerinin içindeki gelecek düşüncesi Türkiye’yi bölmekten/ parçalamaktan geçiyor !.

Bir arkadaşım bir süre önce Yunanistan gezisi    izlenimlerini anlatırken, Selanik’te  587  kilometre  sonra Konstantinopolis  levhasını  gördüğünü söylemişti.

Antik  dönem   Türk hakimiyetini saymasak bile, Yunanistan’a en yakın şehir Edirne’yi veya Türkiye sınırını gösterecekleri yerde ,  günümüzden 560 yıl önce fetholunan   beldeyi eski adıyla sayıklamaları –fakr-u zaruret- içindeki Yunanistan’ın  “Megalo idea “ ülküsünün devam ettiğini göstermektedir.

Suriye’ye ne demeli !..Bilenler hatırlar, himaye ettikleri PKK lideri Öcalan’ı Ekim 1998’de sınır dışı etmesiyle Türkiye ile  düzelen ilişkiler,2011 yılında başlayan iç savaş yüzünden tekrar bozulmuştur.Demek ki ebedi dostluk olmadığı gibi,Türk’e rahat ta yok.

Ege şivesiyle diyelim ki ,”yetti gari..” Suriye’nin yaptığı hainlikler listesine  baktığımızda ; Uçağımızın düşürülmesi,kutsal topraklarımıza havan toplarının düşmesi sonucu 5 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi,1 polisin şehit edilmesi…

Evet ,”Yurt sulh, cihanda sulh “  Ama barış istiyorsak, katliamda görüldüğü gibi savaşa hazır olmak  gerekiyor.  Yani eski söyleyişle ,”Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-u salâh !”

Büyük Hun İmparatoru Atilla Diyor ki : “Eğer sınırlarınızda sorun varsa, bunu gidermenin yolu, sınırlarınızı genişletmektir.”  Bilinmelidir ki ,Türk evlâdı Atalarının izinden ayrılmayacaktır.

Reyhanlı Türkmen Aşireti’nin düşmana karşı verdiği bağımsızlık ve anavatana kavuşma mücadelesi unutulmayacak,  akrabaları ,hemşehrileri  yurdunda melül,mahzun ve yalnız kalmayacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.