Çağdaş Hoca, bu vidayla şifa dağıtıyor

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Öğr. Üyesi H. Çağdaş Basat belirli bir süre sonra vücutta eriyebilen biyokompozit vida tasarladı.

Çağdaş Hoca, bu vidayla şifa dağıtıyor
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
11 Temmuz 2019 Perşembe 09:27

Çağdaş Hoca, bu vidayla şifa dağıtıyor

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Öğr. Üyesi H. Çağdaş Basat belirli bir süre sonra vücutta eriyebilen biyokompozit vida tasarladı. Biyokompozit malzemeden faydalanılan vida sayesinde kırık, kıkırdak lezyonları ve çapraz bağ rahatsızlıklarının tedavisinde etkili sonuç alınıyor.

Kemik dokusunu taklit ederek vücutta kaybolabilen ürün; omuz, diz ve bilekteki sorunların giderilmesinde yararlanılan titanyum içerikli malzemelere etkili bir alternatif sunuyor.


Konuyla ilgili Dr. Öğr. Üyesi H. Çağdaş Basat yapmış olduğu açıklamada; “Yaklaşık 3 yıldır Hacettepe Teknokent’te BMT-BAPS bünyesinde mühendislerin de yer aldığı büyük bir ekiple birlikte, biyokompozit özellikteki ürünlerin tasarım ve üretimleri üzerine çalışmaktayız. Ürünleri, İntas vidası, ankorlar (pentas, basat, bankas), smart pin, bappin, kondrod, olarak sıralayabiliriz. Bu malzemelerin en temel özelliği vücutta eriyebiliyor olmalarıdır. Bir başka ifadeyle, bu malzemelerin uygulandığı yer, kemik bölgesiyse, malzeme kemiğe dönüşerek vücuda adapte olmaktadır. Diğer özellikleri sıralanacak olursa; ürünlerin, kullanıldıktan sonra tekrar bir ameliyat ile çıkarılmasına gerek duyulmazlar, ameliyat sonrasında dokuların iyileşme sürecini izlemek için istenen MR gibi tetkiklerde sinyallerde bozulmaya neden olmazlar ve de X-ray cihazlarından geçerken sinyal vermezler.


Ürünlerin ortopedi alanında, özellikle açık ve kapalı omuz, diz, ayak bileği, dirsek gibi eklemleri ilgilendiren bağ ve kıkırdak yaralanmalarında kullanılması planlanmaktadır.


Ekonomik olarak değerlendirildiğinde ise söz konusu malzemelerin ithâl olanlarının fiyatlarının yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ürünleri, kendi ülkemizde üretmek, bir taraftan maliyetleri ve de dışa bağımlılığı azaltırken diğer taraftan bu ürünlerin ihraç edilecek oluşu da ayrı bir kazanım olacaktır. Ürünlerin tasarım süreci boyunca desteklerini esirgemeyen değerli idarecilerime ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” Dedi.


Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Ali BULUT yapmış olduğu açıklamada “Hekimimizin tasarlamış olduğu ve türk mühendisleri tarafından %100 yerli olarak üretilen Biyokompozit vida’nın ortopedik ameliyatlarda çok kullanışlı ve faydalı bir ürün olacağına inanıyorum. Çalışmalarından dolayı hekimimizi tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.” Dedi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.