Salih rüya, müjdedir


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 01 Şubat 2016, 19:31

Salih rüya, müjdedir


Rüya, Kur’an’ın sahip çıktığı bilinçaltı olaydır.Kitapta sâdık ve doğru rüya anlatılır,örnekler verilir.Peygamberin tanımı ile rüya bir müjdedir. Bazen gelecekle ilgili aydınlık manzaralar gösterir.

Rüyaların hayal kapıları açıktır.Rüyanın mübah meselelerde,rüyayı görene münhasır kalmak kaydıyla yönlendirici bir fonksiyonunun olduğu kabul edilebilir.
Peygamberimiz Hadisinde şöyle buyurur: “ Rüya üçtür : Allah tarafından olup müjde veren salih rüya,üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.”
Rüyaların içinde hak rüyalar vardır.Ancak rüyaya göre hareket ve rüyaya istinat etmek doğru değildir.Rüya ile amel edilmez.
Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır,irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz.

Bu girizgâhtan sonra sadede gelirsek. Köy çocuğu devrin Başbakanına “ Çoban Sülü “ dendiği gibi,bizim kuşak ta onların evladı yaşlarındakiler köyümüzde koyun,kuzu,at ve sığır gütmeyenimiz yok gibidir. Hepimiz çobanlık yaptık.Sorumluluk üstlendik,aile bütçesine katkıda bulunduk.
Yaşanmış ve sonu ‘rüya gibi ‘ tecelli etmiş bir olayı paylaşmak istedim.Henüz 10 yaşında iken ailemize ait 50 civarında toklu ( Kuzunun altı aylığı ) güderken bir akşamüstü sürüyü kayıp ettim.Aradım,bulamadım.

Köye haber verdim. ‘Kurt ağzı’ bağladılar. (Kuzuları kurt yemesin diye bilen bir kişiye dua ettirilerek bıçağın ağzının kapatılma şekli.)Gecenin geç saatlerine kadar amcam ve küçük kardeşimle aradık, kuzuların yarısını bulduk.Bulduklarımızı gece yarısından sonra ben eve getirirken, zifiri karanlıkta içimde öyle bir korku ve ürpertiyle karşılaştım ki, çok korktum. Sesimin çıktığı kadar bağırışımı amcam ve kardeşim belki bin metreden duyarak koşarak bana yetiştiler,beni teskin edip rahatlattılar,birlikte eve geldik. Geldik ama kuzuların yarısı hala kayıp.
O gece uyuduk mu,yarı uyanık mı geçti zaman bilemiyorum.Babam ve amcam sabah tekrar aramaya,kuzuların yarısını bulduğumuz Karaisa Köyünden Tatarilyas Kışla köyüne gidiyorlar, her tarafı geziyorlar,akşam oluyor,o gece tanıdık Kodak’ın evinde kalıyorlar.Babam o gece rüyasında kuzuları Aşağı Homurlu Köyünün bir mevkiinde görüyor,yalnız içinde bir oğlak vardı,onu göremiyor.

Amcam,kuzuları tekrar aramaya başlamak için nereden başlayalım diye babama sorduğunda,babam gördüğü rüyayı anlatıyor.Rüyayla amel ederek,belirtilen yerde kuzuları buluyorlar,rüyada olduğu gibi kuzuların içinde oğlak yok. Oğlağı belli ki yemişler.Olsun ama kuzuların tamamını bulduklarına çok seviniyorlar.
İşte Peygamberimizin belirttiği, “Salih rüya müjdedir.” Hadisinin bu olayda bizde tezahür etmesi mutluluk vesilesi olmuş ve unutulmaz hatıralar arasında yer almıştır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.