Seçim analizi…


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 08 Haziran 2015, 21:37

Seçim analizi…
Genel seçimler bitti. Sonuçlar üç aşağı beş yukarı değişmeyecek. Herkes çok iyi biliyor ki bu seçimlerin galibi HDP oldu. MHP oldu. Kaybeden taraf ise CHP ve AKP oldu. Etken olan yanlış politikalar ve yanlış adaylar. AKP’nin yurt içinde ve yerelde kronik bir oy potansiyeli var. Bu çıta kırıldı. CHP kaybetmeye devam ediyor. Yükselen HDP ve MHP.
Ne olacak şimdi derseniz ufukta erken seçim var. Ya azınlık hükümeti kurulacak. Ya da koalisyon. Her iki iktidar biçimi ülkeyi daha da zor günlere taşıyacaktır. Ekonomide kırılganlığın giderek artacağı kesin. Piyasalar iyice daralacak. Yatırımlar durma noktasına gelecek. Suçlu kim? Yıllarca üretilen yanlış politikalar. Yolsuzluk şatafat, halkı görmezden gelmek. Milli değerleri yok saymak. Bölünme endişelerinin giderek artması. Cumhurbaşkanı kimliğini, alan Erdoğan’ın politikacı gibi sahaya inmesi, şatafatlı yaşam. Oğul ver kızlarının yaşam biçimleri. Anlaşılıyor ki; Özal anlayışından hiç etkilenmemişler. ANAP bir düzen partisiydi sonu geldi. Kendisini toparlayamazsa AKP çokta farklı olmayabilir.
AKP artık kendisini zor toparlayacaktır. Kırşehir’de AKP aday sıralaması yanlıştı. 1. sıra mutlak Hacı Turan’ın olmalıydı. Hacı Turan bir lokomotifti. Yapmadılar. Ben bu duygumu Hacı beyle telefonda paylaştım. Anlattım. Hacı beyinde yapacak bir şeyi yoktu. Bana şurası, orası oy vermedi söylevleri olacaktır. Sizlere oy vermedilerse yanlış giden şeyleri önce eleştirmek gerekmez mi?
CHP ülke genelinde aday seçiminde yine başarısızdı. Bu başarısızlığı Yılmaz Özdil seçimlerden çok önce kaleme aldı. CHP genel Başkanının kişiler üzerinden ürettiği politikalar herkesi gına getirdi. Dersimli Kemal söylevi (Mustafa Kemal Atatürk’e inat Tunceli demek yerine) dahi kendisini Tunceli’de yapayalnız bıraktı. Milletvekili çıkartamadı. Kamer Genç bile bu şehirden bağımsız aday olarak çıkmayı başarmış, bir kez dahi Dersim kelimesi üreterek politika üretmemiştir. Seyit Rıza heykeli, HDP ile yapılan toplantılar. Evet; yanlış burada başladı. Mustafa Kemal’i eleştirme, ilkelerini yeniden yorumlamaya yeltenme hakkını kendinde bulma. Mustafa Kemal’e hakaret eden ve PKK hamiliği ve avukatlığını yapan kişileri bünyesine almayla CHP’lileri kırdı. Kızdırdı ve kopardı. Bu işin kara çarşafa rozet takmayla olmadığını anlaması gerekirdi. Demek ki; anlamamışlar.
Yılmaz Zengin kimlik ve kişilik olarak kıymetli bir isim. Olmayacağı ta başından belliydi. Kürt oyları Yılmaz’a gelmedi. Çünkü CHP Genel başkan Kılıçdaroğlu’nun ürettiği genel politikaları CHP’lilerin MHP, BDP ve Vatan partisine kaymaya adeta zorladı. Kısaca CHP yeni olmanın dezavantajlarının içinde erimeye devam edecek. İç muhalefete tahammül edemeyen bölünmeye devam eden parti, olası bir erken seçimle CHP belki de ortadan kalkacak. CHP alternatif Vatan Partisi hazırlanıyor.
Türkiye Genelinde ve Kırşehir’de MHP başarılıydı. Türkiye genelinde oyları ve milletvekili sayıları arttı. Doğru adaylar. Doğru politikalar milliyetçi hareketi canlandırdı. MHP çok değerli bir bürokratı bünyesine alarak kazanacağını ilk baştan ortaya koydu. İktidar partisinin savurganlığı, iç ve dış politikaları ile AKP’den kopan eski MHP’liler ve CHP küskünleri MHP’de birleşti.
Akıllı politikalar üreten HDP hem oy oranını hem de milletvekili sayısını %100 artırdı. Seçimin tek galibi oldu. Kurulacak bir hükümette koalisyon ortağı olabilir. Ancak kiminle olabilir. Kürt milliyetçiliğini aynı çatı altında toplamayı başardı. Kürt oylarının neredeyse tamamını aldı. Marjinal, bir kısım CHP’lileri bünyesine çekti. Demirtaş’ın; “Barış için çalışacağız” söylevi anlam kazandı. Olası bir koalisyon hükümetinde kendilerine özerklik sözü ve Abdullah Öcalan için çıkartılacak bir af pazarlık konusu olabilir mi? Mutlaka olacaktır.
Kısaca kazananlar kaybedenler açıkça ortada.
Benim bu seçimin ülkeye hiç bir eşy kazandırmayacağını düşünüyorum. Taşlar yerinden oynayacak. Yeniden bürokrat kıyımı ve kadrolaşmalar başlayacak. Politikalar çift başlı olacak. Halka yine ızdırap ve çile kalacak.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tablo hiçte iç açıcı değil. Bu sonuç AKP’yi yeniden derlenip toparlanmasına neden olabilir. Umarım ders almışlardır.
FRANSA’DA ARTIK BİR KRAL YOKTUR
İhtilal sonrası Fransa’dan kaçarken yakalanan Marie Antonetti’nin lafıdır, seçim sonuçlarından sonra Türkiye için söz budur: Türkiye’de artık bir kral yoktur.
İkinci sonuç, CHP’nin açık bir yenilgi aldığı, üçüncü sonuç, CHP’nin yüzde 25’ini dahi taşıyacak kalitede milletvekili ağırlığına hiç sahip olmayışı.
Dördüncü sonucu şöyle düşünün, bir daha seçim yapılsa ‘değişen ne olacak?’
O halde?
Ülke bir daha uyanamayacağı derin bir uykuya girmiştir.
Özgürlükler için en tehlikeli adamlar dinciler ve ırkçılar zafer kazanmıştır.
Sandığı temsil edenlerin vatanı temsil edemeyecekleri endişeleri daha da büyümüştür.
Beşinci bir sonuç, oyların sayılması birilerini belki yeni bir adam yapar diye boşuna hülyalara dalmayın.
‘Alkışlarla kimi uğurlayacağız?’ bu kadar ağır vebalden sonra artık kimsenin umurunda değil.
Yurtseverler yalan uçuk vaatlerle siyaset yapamaz, yurtseverler ‘ahlaki siyaset’ yapar.
Yurtseverlik bir erdem okuludur, bu erdem okulunu ayakta tutması gereken aydınlar modaya ve telkinlere kanıp ‘hassas’ ve milli rollerini oynayamamıştır.
Son sonuç: Bu seçimler halkımızı uyandıran bir ‘siren sesi’ olmadı!
Demek ki hırsızlıklar ve Suriye savaşı Ortadoğu’daki mezhep ve ırk mezalimi halkımızın silkelenmesine yetmedi.
Görsel ve yazılı ve sosyal medyaya hakim holding güçleri istediklerini almıştır.
Yazarları sığırlar gibi tarlaya bağlayamazsın, bir avuç ot uğruna kaçıp kaçıp başka tarlalarda otlarlarsa, olacağı budur.
Kardeşlerim, devrimcisi olmayan devrim olmaz, bu sonuçlar dinci ve ırkçı partiler üzerinden devrim tasarlayan özgürlükçü(!) yazarlara hayırlı olsun.
Sonuç: Dinciler ve ırkçılar kazandı, yurtseverler biraz daha öldü!
Ve şüphesiz “sizleri bir gün mutlaka yargılayacağız!” İnancımızı hiç kaybetmeyeceğiz!
Ufukta ülkenin silkinip asli görevlerini hatırlamasına sebep olacak bir koalisyon türü ise hiç ama hiç görünmemektedir. Nihat Genç
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.