Tavsiyemiz olur


Zafer Çam

Zafer Çam

Okunma 21 Nisan 2014, 12:03

Sonbahar, kış dedik, baharla birlikte mahalli, seçimleri gördük.
Bu sene kış mevsiminde, çok fazla yağmur, kar görmedik, kurak bir kış mevsimi geçirdik.
Mahalli seçimlerin sıcaklığı ülke genelinde kış ve bahar mevsiminde iyiden iyiye hissedildi, baharla birlikte sadıklar kuruldu.
Meydanlar şenlendi, dallar çiçeklendi, adaylar halka seslendi.
Ak parti Pensilvanyalı zatla, ortaklığını ayırdı.
Pensilvanyalı kasetçi yeni bir ortaklar gurubu buldu, seçime birlikte girdiler, sandığın dibinde kaldılar.
Seçim sürecinde pensilvanyalı hoca Amerika’da boş durmadı, ortalığı gerdi, ülke ekonomisi daraldı, Euro, dolar fırladı, borsa düştü, işler gevşedi esnaf sıkıntılı günlere girdi.
Yatırımcıların, esnafın, tüccarın umutları seçim sonrasına kaldı.
Ülke genelinde seçimler ne kadar mahalli seçimler havasında görünse de, genel seçim havasında geçti.
Meydanlarda liderler, halktan oy isterken, adaylarına değil, partilerine oy istediler.
Seçim sürecinde Büyükşehir, İl, ilçe belediye başkan adayları ikinci konumda kaldılar, oyları parti başkanları aldı.
Halk sandık da güven duyduğu, emin gördüğü, istikrar beklediği, liderlere oylarını verdi.
Bu seçim Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli seçimi oldu.
Muhalefet liderleri ne kadar meydanlarda iktidar partisine yönelik bunlar hırsızlar, ülkeyi soyanlar bunları sadığa gömelim dedilerse de sandığa kendileri gömüldü.
Demek ki bir yerde bir yanlışlık olmalı hırsızlar bu ülkede yüzde kırk altı oy alıyorsa muhalefet partilerinde bir sorun var demek.
Seçimin galibi sayın başbakan Erdoğan oldu, muhalefet liderleri sandıkta kaldı.
Günler geldi, sandıklar kuruldu, oylar sayıldı, liderliği ülke genelinde açık farkla Ak parti kazandı.
İktidar partisi ülke genelinde birçok büyük şehirleri il, ilçeleri kazanarak liderliğini açıkladı.
İlimizde Ak parti en yakın rakibine sekiz bin oy fark atarak lider oldu, Kırşehir halkı eski başkanla yeniden yola devam dedi.
Başkan Yaşar Bahçeci oylar bana geldi, beni halk seçti dese de, Kırşehirli oylarını sandıkta başbakan Recep Tayip Erdoğan’a kulandı, başbakanla yola devam dedi.
Ülke genelinde oylar belediye ve belde başkanlarına verilse de, oyun sahibi ülke genelinde başbakan, muhalefet liderleri ve bunların yeni ortağı Pensilvanyalı zat oldu.

Pensilvanyalı zatla ortak olan muhalefet, iflas eden tüccar konumuna düştüler, baharı görmeden ayrılı verdiler.
Ülke genelinde belediye Başkanları seçimi tamamlandı.

Bazıları ilk defa seçildi, bazıları ise önceki başkanlar olarak yola devam ediyorlar, bizim başkanda bunlardan.
Her seçim yenilik olduğu için, seçilen belediye başkanları yeni başkanlar hükmündedirler.

Bizde çıraklıktan kalfa olmuş, belediye başkanımızdan, şehrimiz de gördüğümüz, bazı eksikleri tavsiye edelim dedik.
Sayın başkanım İlimizde sosyal yaşam alanları çoğaltılmalıdır, şehir merkezinde neredeyse oturulacak yer kalmamış durumda, var olan yerlere de, belediye ruhsat veriyor, çok katlı binalar dikiliyor, lokantalar, kahveler açılıyor.

Bakınız müftülük cami yıkılmıştı, orası çok güzel bir yeşil alan olacaktı, çocukların oynadığı, kuşların cıvıldadığı, yeşil bir park olması gerekirken, ne oldu beton yığını.

Yine ilimizde park alanları kapatılıyor lokanta, pastane, kahvehane oluyor bu ilin lokantaya, pastaneye ihtiyacı yok, parka, yeşil alana ihtiyacı var, bunu görmelisin sayın başkan.

Şehir merkezinde ulu orta her yere, araç yıkama tesisleri, imalat hane ruhsatı veriliyor, sayın başkanım bir bakın şehir ne durumda.
Şehrin merkezinde inşaat malzeme depoları ve bunların etrafında yıkık dökük işyerleri şehrimize çirkin görüntüler veriyor.
İlimizde yeni çarşı kültürü, düzenli tertipli, kontrollü alış veriş mekânları oluşturulmalı, sağlıklı olmayan mekânlar kapatılmalı.

Şehir planları adaletli yaşanabilir şekilde gözden geçirilmelidir. Kamuya ve insanlara ait arazilerin kumpaslarla el değiştirmesi engellenmelidir, fırsatçılara partililere müsaade edilmemeli.

İlimizde kentsel dönüşümlerin hakkaniyetli şekilde yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm ile yeni yapılan binaların rant değil insan, hayat, şehir merkezli olarak planlanmalıdır.

Tüm illerde olduğu gibi ilimizin de trafik problemleri en pratik ve ekonomik modellerle çözümlenmelidir.
Zaman ve hayat zulmüne dönüşen süreç doğru ve pratik şekilde yönetilmelidir zaman varken yârin geç ola bilir.

Halkın Belediye de olan işleri parti hususlarının göz önüne alınmadan, adaletli şekilde yapılmalıdır.
Referans parti örgütü veya tanıdığı olmadan tün insanların talepleri doğrudan ele alınmalıdır.

Sayın başkan belediyenin tüm araç gereç alışverişleri tamamen şehrin esnafına yönelik olmalı, bu ilin esnafı sanayisi varken Ankara ve kayseri sanayisinde alış verişlere dur demelisin, ilin esnaflarını görüp gözetmelisin.

Binalarda geçmiş ile bugünü harmanlayan yeni mimari anlayışların öne çıkması için belediye kendi binasından başlayarak öncülük yapmalıdır.
İlimizde tüketmiş olduğumuz suyun ücreti çok yüksek, fiyatı düşürülmeli, ulaşım giderleri yoksul kesimlere yönelik kolaylaştırmalı.
Şehir merkezinde yayalara ait olan alanlar genişletilmelidir, caddelerde üzerinde bulunan kaldırımlar daralıyor, iş yeri sahipleri mallarını kaldırımda satıyor, meydanlarda teşhir ediyor bunları görmelisiniz.

Şehrin tarihinin korunması, kale etrafındaki çirkin görünümler kaldırılıp yerine Selçuklu, Osmanlı kültürünü yansıtacak projeler yapılmalı ve geleceğe aktarılmasında acele edilmelidir.

Yıllar boyu tarihsel miras yok sayılmış sülükçü kahvesi yıktırılmış ve yok edilmiş, yerine neden aynı mimari tarzda yapılanmaya izin verilmiyor.
Her mahalleye kültür merkezleri, sohbet evleri, inşa edilmelidir ve kapısı da belediye başkanı ideolojisine değil tüm insanlara açık olmalıdır.
Başkanın kırk projesi olsa da, bizim tespitlerimiz bunlar, bunların bir an önce hayata geçirilmeli deriz, yıllar çabuk geçiyor.
Göreve talip olmak yetmiyor, verilen görevi, halktan alınan yetkiyi başkanlık yaptığın ile en güzel şekilde uygulaman gerekiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.