TOBB'un desteği...


Zafer Çam

Zafer Çam

Okunma 07 Şubat 2013, 13:01

Ahilik denince akla Kırşehir gelir diye her sohbetimizde konuşuruz.

Ahi diyarı diye her yerde öğünerek anlatırız.

Lafa gelince ahi torunlarıyız deriz.

Ahi babamız var, katıldığı her toplantıda, ahi dürümü dağıtır.

Bir yerden bir yere gittiğimiz zaman ahiler diyarında sizlere selam getirdik deriz.

Camisine gider namaz yerine, türbesine bolca dua ederiz

Ahi pilavımız var, her ayın ilk cumasın da halka ikram ederiz, şov yapıp hava atarız.

Ahi bizim şehrimizde yatıyor mezarı türbesi var deriz.

Yıllardır şenliğini yaparız ama sahiplenmeyiz.

Ahilik deriz hayatımızda, ticaretimizde uygulamaktan kaçarız, üzerimize almayız bu yükü başkaların atarız.

Her sene devlet büyüklerine tören alanlarında şet kuşatırız ahi baba yaparız.

Şehrimizde bir ahi babamız olmaz, ne hikmetse!

Gerçekte bu şehrin bir değil birkaç tane ahi babaya ihtiyacı var... şehrimizde kardeş olmalıyız, kaynaşmalıyız, birlik olmalıyız, bu zaman ayrışmanın değil kaynaşmanın zamanı, bu yüzde ahi babalar olmalı ki bu toplumu birleştirmeli, kaynaştırmalı, barıştırmalı, öğüt vermeli.

Yoksa sen köylüsün, sen yabancısın, sen şehirlisin bunlardan kurtulmalıyız...yanı başımızda bulunan şehirler kalkınırken, birlik olurken biz dağılıyoruz... her gün eriyoruz nüfus kaybımız oluyor milletvekili sayımız düşüyor, organizemiz dağılıyor, fabrikatörlerimiz kaçıyor yatırımcılar uzaklaşıyor.

Bunun için bu şehre ahiliğin temelleri atılmalı.

Ahilikten bahsedebileceğimiz bir araştırma merkezi kurulmalı. Ahilikle ilgilenen araştırma görevlileri olmalı, başka ilerden getirilmeli.

Üniversitemiz bu konuda öncülük etmeli, adına yakışır bir çalışma yapmalı.

Üniversitenin isminin ahi olması yetmiyor.

Ülkemizde ve dünyada hazırlanmış ne kadar ahilikle ilgili kitap, araştırma, tez, varsa bünyesinde bulundurmalı.

Ahiliğin sadece ismi olmamalı bundan sonra.

Yıllardır Kırşehirlilerin hayalinde olan ahi külliyesi inşallah hayata geçiyor.

Bunun için TOBB başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu Kırşehir de yapılacak olan büyük proje için 7 milyon liralık bir para aktarımı sağladı. Bunun heyecanını Ankara'da imzaların atıldığı anda yaşadık.

Aynı şekilde TESK ve TESKOMB'un da verdiği 5 milyon lira destekle toplam destek 12 milyon lira oldu. Burada emeği geçen ticaret ve sanayi oda yönetimini kutlamak gerekiyor, Kırşehir tarihin de bugüne kadar böyle bir para aktarımı sağlanamamıştır.

Bu aktarımda odaya seçilmiş kadronun çok emeği olmuştur...

Oda yönetiminde bulunan arkadaşlar Kırşehir’e en güzel hizmeti ahi külliyesinin yapımında kullanılacak para aktarımında ve ilimize yakışan bir oda yapımında göstermişlerdir.

Bundan sonra bu şehirde ahiliğin sadece ismi olmayacak, Ahiliğin bir yaşam biçimi, ahlak biçimi olduğunu göstermemiz gerekecek.

Ahiliğin sadece bir kuşak töreni olmadığını göstermeliyiz dünyaya.

Ahi külliyesi projesi çok zaman alacağa benziyor ama ilk aşaması bile güzel bununla ilgili alınan para daha ileriki zamanlarda artıracağı söylenmekte.

İnşallah bunun sadece proje kapsamında kalmayıp hayata geçmesini temenni etmeliyiz.

Bu şehirde geçmişte ahiliğin felsefesi görüşü yaşamı nasılsa onu bu şehrimizde yaşayan, idareciler, seçilmişler, atanmışlar, esnaf, fabrikatör, işveren işçi, çiftçi, üreten, tüketen göstermeli.

O gün Ahilik ahlakını Allahın vahyi Kuran da, yaşam biçimini peygamber efendimizde almıştı.

Onun ahlakı nasıl o gün Allahın vahiy Kuran’sa bugün ki ahiliği savunanlarında ahlakı ve yaşamı kuran olmalı.

Bugün ahiliği savunanların ahlakı kuran değil kapitalizm olunca elbette yaşam biçimi de büyük balık küçük balığı yutar mantığı gelişiyor, her şey menfaate, çıkara,  dayalı bir dünya oluşuyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADI ahmet - 9 yıl önce
zafer bey
çok güzel konulara temas ediyorsunuz.
ahiliğin başkentiyiz ama nasıl bir ahilik anlayışımız var bilmiyoruz.
kendini ahi zannedenleri başkan seçiyoruz peştanbal baglıyoruz, ama ne iş yapıyor bu başkanlar kendi işleri takip ediyorlar banka müdürlerini tehtit ediyorlar,sonrada biz ahiliğin beşiğiyiz diyorlar.
bahsetmişsizni ahiliğin adı var bu şehirde.
evet sadece adı cami ve birde mezarı.
selamlar
Avatar
ali - 9 yıl önce
siz hayal görüyorsunuz. kırşehir her geçen gün geriye gidiyor. bırakın bu vatandasın gözünü boyama hareketlerini.
Avatar
10. köy - 9 yıl önce @ADI ahmet
söylediklerine katılıyorum.
Avatar
vehbi - 9 yıl önce
yazınız gayet guzel olmus ama sadece tıcaret odasımı vardı toplatıda sadece ondan bahsetmısısnızde. mesela beledıyenın valılıhgın tıcaret borsasının mucur tıcaret odasının kaman tıcaret odaısnın hıcmı emegı olmadı keske bunlardanda bıraz bahsetseydınız sımdılerde bu guzel kırsehırın nıye buyuyemedıgını vede neden bırlıkte hareket edemedıgını anlıyor gıbıyız..
bu kurumlarıda yazmanız sıze bısey kaybettırmıyecegı gıbı aksıne bırlık beraberlıgınız adına ( ki siz yazınızda fazlasıyla bahsetmısısnızde zaten) dahada buyultecektır sızı dıye dusunuyorum nenımkısı sadeece yorumdu..
Avatar
hacı - 9 yıl önce
iyide zafer bey hangi ahilik kırşehir sadece övünür ahilikle ama nedense ahiliğin bir tane şartını bile yerine getirmiyor. işveren işçisinden çalıyor hakkının vermiyor,esnafın işi gücü sahtekarlık adam gibi hiç esnaf yok , doğru adan bulmak zor , insanlar mevki makam için iyi görünmek için çeşitli cemaatlare giriyor. vesselam zafer bey ahili mi? hangi ahilik... hani israilliler için bir hadisi vardır. müslümanlar nerde bir yahudi görürse öldürücekler adam cevap veriyor , - o müslümanlar bunlar değil sizinkide ona benzedi. sizin deiğiniz ahilik burdakiler değil gelecek akıllı nesillerde.. saygılarımla
Avatar
Batuhan_Bozkurt - 9 yıl önce
ahi evran ve bacılarla ilgili hiçbir şey bilmeyen kırşehirliler mevlana denen moğol ajanı ile aralarındaki mücadeleyide bilmezler moğolların ahileri katlettiklerinden haberleri yoktur. mevlananın oğlu bile kaçıp ahi dergahına katılmıştır bunuda bilmezler işin aslı hiçbir şeyi bilmezler tarih okumazlar anca ukala ukala bol keseden atmayı bilirler amma kendi tarihleriyle ilgili bir çaredirler nedet mevlanayı anma törenlerine bir ton gavur gelir bunu idraak edemezler müslüman mı olur o gelen gavurlar birdaha ki törene kadar hayır neden mevlanayı hepsi sever ama ahi törenlerine hiç kimse gelmez. bilmez okumaz araştırmaz öyle yaşar gider. tobb para verecekmişte zafer beyde reklamını yapmış geçin efendim bu boş işleri kırşehirden petlasın gitmesi gündemde buna bakın sanayileşmek için ne yapabiliriz buna kafa yorun yoksa bu işlerin tümü boş işler