Türkler Dünya'ya yön verirken


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 29 Haziran 2016, 06:57

Türkler Dünya'ya yön verirken

Çağımızın büyük devletleri olarak bilinen Amerika, Rusya, Çin, İngiltere  ve Fransa’nın  mazlum ve güçsüz devletlere yaptıklarına bakınca ecdadıımızın adı tarihe  hoşgörü, merhamet, cesaret ve hamiyetle yazıldığını görünce gururlanmamak elde değil. Yönetim dönemimizde her yere barış ve kardeşliği hakim kılmışız.
Adı geçen bu beş ülke Birleşmiş milletlerin daimi üyesi olup, alınan kararları veto etme hakkı bulunmaktadır. BM. in  kuruluş amacı  dünya     güvenlik ve barışını korumaktır. Bu ülkeler aynı zamanda dünyanın en çok silah üreten ve pazarlayan ülkeleridir. Sadece Çin, Almanya’dan sonra altıncı sıradadır. 
Durum bu merkezde iken bu ülkelerin dünya barışına kalıcı katkıda bulunarak karar verebilmeleri şüphelidir. Silahsızlanma hakkında söz söylemeleri de abestir.
Hele Amerika’nın yıllardır kaynatılmak için   ısıtılan Ortadoğu’da yaptıkları gözler önündedir. Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Libya, Irak, Suriye karıştırılmış ,kaynatılmış  ve yönetim ve halk mankafa haline getirilerek Amerika’yı kurtuluş için  adeta davet etmektedir. Amerika’nın ise karıştırıcı üst kuruluşu dünya haritasını önlerine alarak kendi menfaatler neyi gerektiriyorsa ,bu doğrultuda kararlar alarak dünyaya yön vermeye çalışmaktadırlar.
Sayılan büyük devletlerin dışındaki devletleri bir şekilde yaratılan algı sayesinde kendine bağlı hale getirmektedir. İçeriden verilen bir beyanat, Amerika dönüşü değişebilmektedir. Büyük Ortadoğu petrol yüzünden kaynatmakta ve karıştırmaktır. Bu bölgede ABD, Araplara güvenmediğinden Kürtleri tutmakta ve bölgede Birleşik Kürdistan kurdurmayı planlamaktadır. Planın içinde Suriye,Irak ve Türkiye bulunmaktadır.
Sonuç olarak Ortadoğu bölünüp parçalanacak ve Amerika’nın himayesine muhtaç hale gelecek ve buraların sahibi olarak petrolün üretimi, fiyatı  ve sevkiyatı düzenlenecek,sonra Büyük Kürdistan kurulacaktır.
Haritaya bakıldığında Ortadoğu, Türkiye’nin kadim bölgesidir. Halklarıyla dini, ırkî ve kültürel  bağlılığı vardır .Ama dünyanın öbür ucundaki Amerika için bu konuların önemi yoktur. Hep bana, Rab bana demekte ve ayrıca daha çok  silah satmak için teröristlerle ortak hareket edebilmektedir. Düşmanla dost olmak müttefike yakışan bir davranış değildir.
İngiltere dediğimiz Birleşik Krallığın işi,yer altından yürüyerek,sinsi planlar kurmaktır.Rusya’nın hedefi – sıcak denizlere inmek-ti. Şimdilik bu emeline kavuştu.Fransa,sömürgecilik düşüncesinden vazgeçmiş değildir.Çin, zamanımızda  ticaretin her dalında önde giderken, Uygur Türklerine yaptığı zulüm ortadadır.
Türklerin dünyaya yön verdiği devirlere bakıldığında dünyanın huzur,barış ve güvenlik içinde olduğu  görülmekte. Anlaşılmaktadır ki, devletlerin ekonomik büyüklüğünün yanında insan ve çevre odaklı ve asırların getirdiği yönetim anlayışı yatmaktadır.
Birleşmiş Milletlerin bu beş silahşörü, ancak farklı inanç grubundaki en az bu kadar ülkenin daimi üye olarak seçilmesiyle  oy dengesi değişebilir. Bu ülkeler Türkiye, İran, Pakistan, Mısır ve Suudi Arabistan olabilir, İsrail’i başka bir inanç grubu olarak almak dahil etmek düşünülebilir.
Mahsuni Şerif’in kırk yıl önce Amerika için  bulduğu sıfat (Amerika katil katil) yerinde bir tespittir. Bir dörtlükle sonlandıralım yazıyı. “ Devleti devlete çatar / İt gibi pusuda yatar / Kan döktürür silah satar / Amerika katil katil.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.