Unutkanlık akıl defterinde


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 03 Temmuz 2014, 19:23

Unutkanlık akıl defterinde

Eskiler derler ki: “ Hafıza – i  beşer  nisyan ile maluldür. ” Günümüzdeki anlamı , insanın en zayıf yönü veya kusuru unutkanlığıdır. İnsanın hafızasının noksanlığı, unutkanlığıdır ve unutkanlık insanlık  halidir. Lakin bilinse,“ Zamanın en büyük kahrı nisyan ( unutma ) ve en büyük lütfu da  odur. ”(Cenap Şahabettin)
Unutkanlık, günümüzde neredeyse her yaştaki insanın başında. Aslında beyin, yaratılışı itibarıyla ‘unutan’ bir organdır. Yeni bilgilerin kaydedilmesi için, eski bilgilerin bir yerde – silinmeden - saklanması gerekir.
Unutmak, Yaradan’ın insanoğluna verdiği armağanlardan biridir. Unutma yeteneği bize verilmemiş olsa idi; Hep acı, kötü, zor ve kahredici bir çok olumsuzlukları veya kadere atfettiklerimizi hatırlamaya devam eder, bu yükler altında ezilirdik.
Unutmanın faydaları da vardır. Yeni bilgileri öğrenmemiz için eskileri unutmamız gerekir.Sinir sisteminin dinlenmesi ve iflas etmemesi için unutmak gereklidir.Ancak unuttuğumuz her bilgi hafızadan silinmez,lâzım olduğunda,çağrıldığında geri gelir.
Yaşlılık bunamasından ve Alzheimer’den muzdarip hastalar,yapılan elektroşok tedavileri sonucunda geçmişte hafızalarına kaydolmuş hemen her şeyi hatırlamaktadırlar.Bu durum göstermektedir ki,beynimize kaydolmuş bilgileri biz unutsak da,onlar silinmiyor.
Mevlana, “Bir an bekle,arkana dön ve unuttuklarını hatırla.Kaybettiysen ara,kırdıysan af dile,kırıldıysan affet: Çünkü hayat çok kısa.” Demektedir.
Unuttuğumuz,hatırlayamadığımız o kadar çok şey var ki.Bazen  aynı gün öğle yemeğinde ne yediğimizi,bazen en yakın arkadaşımızın adını “Dilimin ucunda..” diyerek hatırlayamayabiliyoruz.
Unutkanlık,kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli görevlerinden biri olan bellek bozukluğuna yol açan bir problem değilse normal görülmelidir.Ancak yaşlanmaya bağlı unutkanlık doğal karşılanmalıdır.Ama gençlerde görülen unutkanlığın sebeplerinin araştırılması gerekir.
Psikolojik  danışmanlar unutkanlığın sebeplerinin hem tıbbi ve hem de psikolojik olarak araştırılması  konusunda hemfikirler.
Beynimizi sağlıklı ve daima diri tutmak adına ;
-    Kitap okumalı,radyo dinlemeli,televizyon izlemeli,.
-    Stresten, kaygı ve üzüntüden uzak kalmaya çalışmalı,
-    Aile ve arkadaş ilişkileri güçlü tutulmalı, sohbetlere katılmalı,
-    Yeterli ve dengeli beslenmeli,
-    İyi ve kaliteli bir uyku düzeni oluşturmalı,
-    Sürekli yeni bilgiler edinilmeli,
-    Bulmaca ve diğer zihinsel aktiviteyi gerektiren işlemler yapmalı,
-    Yaşımıza uygun düzenli hareketler yapılmalı,
-    Aktif olunmalı ve hep bir şeyle uğraşarak düşünce ve inanç dünyamızı zenginleştirmeli,
-    Kendimizi ve yaratılmışları sevmeli,
-    Kin tutmamalı ve affetmeli,
Küçük yaşlarda hafızamıza kaydettiğimiz bir bilgi,hatıra veya olay ömrümüzün sonuna kadar unutulmaz.Ancak daha orta yaşlarda hafızamıza kaydettiğimiz aynı veriler zamanla silinip gitmekte midir,yoksa unutulmaktadır mıdır, veya önemsiz midir  ?.Bu husus beynimizin başka bir özelliği olarak karşımızdadır.

Unutmanın başka bir cephesi ise, bazı kimseler daha önce söylediklerini unutmadığı halde,unutmuş gibi yaparak veya hiç söylememiş gibi davranarak bir tavır sergilenmesi samimiyetten uzaktır.Ayrıca beyinde ve akılda tutamadıklarımızı not ederek akıl defterine kayıt edilmesi ve tekrardan sonra hafızaya kaydedilmesi unutmayı önlemektedir.
İnsanoğlu önemsemediği şeyleri unutur.’Önemsizdir,hafızaya kaydetmeye gerek yoktur’. Denilenler zaten unutulur.İnsan ister unutsun,ister hatırlamasın,yazılı olan bir şey unutulmaz.Derler ya,’Alim unutmuş,kalem unutmamış’ Alim ve bilim adamı olsak da beyinde tekrar edilmeyen her şey bir zaman sonra unutulur.Ancak yazılı hiçbir şey unutulmaz.
Toplum hafızası yazılı olanları  takip eder.Dedikodu ve boş şeyler  de hafızaya kaydedilmeye değmediğinden unutulup gider.Zayıf hafızalı insanlara “balık hafızalı” denir.Çünkü balıkların 4-5 saniyelik hafızaları vardır.Sonra her şey unutulur.Ancak son yapılan araştırmalara göre balıkların aslında 5 ay öncesine ait bilgileri hatırlayabildiği tespit edilmiştir.
Tabii ki insanların aklı olduğu halde,hafızalarına yararlı bilgileri nakletmediklerinden mensubu olduğu bazı  milletler de balık hafızalı olarak nitelendiriliyor.Dünü hatırlayıp,gelecek hakkında öngörüde bulunamıyor.
Merhum Abdurrahim Karakoç’un ,Mihriban şiirinde belirttiği gibi, muhabbet adına da olsa zamanla  bir çok  şey ‘unutulur.’ 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.