Vali, farkıdalık yaratıyor


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 20 Ağustos 2015, 11:59

Vali, farkıdalık yaratıyor


Dün Kırşehir’de Vali Sayın Necati Şentürk başkanlığında yapılan toplantı ile bir ilk yaşandı. Ortak akıl çerçevesinde bir platform oluşturuldu. Konu Vilayet hizmet binasının yer seçimi. Sayın vali katılımcılardan kimler istediyse hepsine söz verdi. Serbestçe konuşmalarına olanak sağladı. Konuşmacıların sözlerini kesmedi ve yorum yapmadı. Kırşehir tarihinde bir ilki yaşadı. Kentin en büyük mülki idari amiri ile halk yan yana çözüm aradı. Sıkıntılar ortaya döküldü. Sayın vali sabırla herkesi sonuna kadar dinledi.
Kalıcı çözümlerin oluşumu çoğulcu katılım platformuyla alınan kararlar ışığında başarıya ulaşır. Anladım ki; bu çıkışla sayın valinin amacı; “Günü kurtarmak” değil. Aslında bu sözcüğü bende çok sevmem. Bu sözcük bana,  ‘Dostlar Alışverişte Görsün.’ Anlamıyla eşdeğer gelir. Bu toplantıyla sayın vali bu olguyu kırdı.
Kalıcı çözümler sayın valinin ortak akıl anlatımıyla en azından halkın kent yönetiminde söz sahibi olabileceğini, kentin geleceğinin kamu, STK, halk ve özel sektör temsilcilerinin oluşturduğu güç birliği ile bölge, kent ve mahalle ölçeğinde halkın yaşadığı şehirde ne istediğinin nabzını tuttu. Bana göre bu anlayışla ortaya çıkan sonuçlar bu çalışmaları üretecek olan kurumlara günü kurtarmak yerine, geleceğe yönelik sürdürülebilirliği olan uzun vadede çözümlerin istendiği mesajı vermiş oldu…
Esasta çok seslilik bir argümandır. 
Sayın vali bu programıyla şehirde çok önemli bir farkındalık yarattığı gerçeği var. Yapılan bu toplantıyla sıkıntıları zaten biliyoruz dememiş. Sıkıntıların içinde olanlarla sıkıntıların giderilmesi için ortak bir payda aranmıştır. Bu toplantıdan çıkarttığım anlam şu ki; katılımcılar bu toplantıyla valiliğe ait yapılacak olan hizmet binasının yerinin seçilmesi konusunu vurgularken, yeni kent modelleri oluşması ve planlama yaklaşımlarının buna göre yapılmasını istemiştir. Bu yaklaşımların içinde eğitim, iş yaratma, güvenlik, trafik ve nefes alan yeşil bir kent yaratılması istenirken; kentin dikey büyümekten çıkartılarak yatay büyümesi gerekliliği anlam kazanmıştır. 
Bunun içindir ki birçok kamu binaları yerleşim esasıyla model şehirlerin oluşumuyla birlikte lokomotif görevlerini de üstlenmektedir. 
Katılım azlığına sayın valimiz sitem etti. Haklıydılar. Duyuru ve çağrı işlemini hangi kurum üstlendi bilmiyorum. Ben böyle bir toplantının varlığını zatıâlilerini ziyaret ettiğimde biz ati kendilerinden öğrendim. Bizim kuruluşumuzu hiç kimse aramadı. Örneğin üniversite temsilcisi yoktu. Niçin gelmediler. Davet mi edilmediler. Yoksa bu konu bizi ilgilendirmiyor mu dediler meçhul.
Kırşehirli veya Kırşehir sevdalıları sayın valiyi yalnız bırakmadılar. Bu şehirde yaşayan insanlar ülkemizde ve Dünya ülkelerinde gelişen çizgiyi takip etmektedirler. Örneğin Mimarlar Odası Başkanının bu toplantıda olması çok önemliydi. Mesela bir şehir plancısı, inşaat Mühendisleri Odası mutlak olmalıydı. Bizler sormalıydık kent vizyonunu. Görüntü kirliliğini. Beton yığınlarını. Yok, edilen yeşil alanları. Sokakta çocukları top oynadıklarını. Onlar halkın isteği doğrultusunda bir kent profili çizebilmeliydi. Örgütlü toplum olabilmek bunu gerektirir. Maalesef yoktular. Ya da sesleri çıkmadı.  Artık bu şehir bir kimlik bilincine kavuşmalı. Sayın vali bu programıyla biz kent yaşayanlarının hayat standartlarını etkileyecek kararların bir parçası olduğumuzu ortaya koymuştur.
Sayın vali kamu sektörünün yapısal sabitlikten kurtulması gerekliliğine inanmış olacak ki;  kent ve halk gelişim planını gerçekleştirmek için ortak kaynaklara ulaşmaya çalışmaktadır. Bana göre vizyon hedefli çalışmanın en büyük unsuru bu anlayış olsa gerek. Sorunları asgaride tutulabilen, sağlıklı kentsel gelişimin yollarının araştırılması ve bulunması hakkında toplumun tamamının faal bir müzakerenin içine çekilebilmesi doğrusu müthiş.  Kamu, özel ve gönüllü sektörler kendi toplumlarıyla beraberce çalışırlar ve genellikle hizmet sektörleri arasındaki ince çizginin nerede olduğunu söylemek oldukça güçtür. Sayın vali bu çizgiyi ortadan kaldırmıştır.
Kırşehir’de kent gelişimi ve sağlığı yönünde böyle bir toplantının yapılması ile ortak değerlerin ortaya konması, ilkeler ve iyi uygulamalar geliştirilmesi için çok güzel bir başlangıç olmuştur.
Konu: Yapılacak olan yeni valilik hizmet binası.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.