Zenginlik , medeni olmanın göstergesi değildir


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 04 Kasım 2013, 15:30

Türkiye kadın-erkek eşitliğinde sondan 20.sırada!. (Milliyet,Dış Haberler Servisi,26.10.2013 ) haberini okunca irkildim.

Haberde; Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan Dünya Ekonomik Formu’nun ‘toplumsal cinsiyet farkı ‘ adlı  yayınlanan yıllık raporuna göre, erkek ve kadınlar arasındaki uçurum geçen  yıl çoğu ülkede azaldı.

Siyasi katılım, ekonomik eşitlik ve haklar alanlarında 136 ülkenin bulunduğu sıralamada İzlanda, Finlandiya ve Norveç ilk üç sırda yer alırken Türkiye 120.sırada.
Türkiye’nin son yirmi ülke arasında yer aldığı rapora göre  geçen yıl gelişmeyen tek bölgeler Ortadoğu ve Kuzey Afrika oldu.Yemen ise listenin sonunda yer aldı.

Türkiye’nin ,2012 yılında 124.sırada iken, 2011’de 121, 2010’da ise 126.sırada yer aldığı belirtilmektedir.

Türkiye’nin genel olarak sıralama ve skorda yükseldiği; işgücü katılımı,profesyonel ve teknik işçi,okur-yazarlık,ikinci ve üçüncü derecede eğitim oranlarında gelişme kaydettiği vurgulanıyor.

Türkiye,eğitim,ekonomi ve politika alanlarında dünyada eşitsizliğin en çok görüldüğü ülkeler arasına girerken sadece sağlık alanında iyi performans sergiledi.
Raporda ilk 10’a giren ülkeler ;  İzlanda, Finlandiya,Norveç,İsveç,Filipinler,İrlanda,Yeni Zelanda,Danimarka,İsviçre ve Nigaragua’dır.

Türkiye gayrisafi hasılat büyüklüğü açısından dünyada  2102 yılı verilerine göre 16.ülke olsa da  haberde belirtilen dallarda maalesef sondan 20.sırada bulunmaktadır.

Demek oluyor ki, alınan kültür (veya alınmayan ) hayata yansımayınca kazanılan para veya maddi zenginlik medeniyet getirmiyor.2012 yılı verilerine göre en zengin  ilk on ülkeye baktığımızda yukarıdaki medeniyet sıralamasında yoklar.Bu ülkeler bilindiği üzere ;

ABD,Çin,Japonya,Almanya,Fransa,İngiltere,Brezilya,Rusya,İtalya,Hindistan. Sonuçlar göstermektedir ki  parayla saadet olmuyor, kadın-erkek eşitliği sağlanamıyor.

Türkiye,İslam Konferansı Örgütü üyesi 57 ülke arasında ise satın alma gücü paritesine göre GSMH’sı 1 trilyon doların üzerinde olup birinci sıradadır.Türkiye’yi Endonezya,İran,Suudi Arabistan ve Mısır takip etmektedir.

Ne yazık ki  Müslüman ülkelerde kadın-erkek fırsat eşitliği Batı dünyasının çok gerisindedir.İran’da binalara neden balkon yapılır anlaşılır gibi değil.Çünkü İran’da kadın balkona çıkamaz,balkonda kahvaltı yapamaz.S.Arabistan,Katar ve Yemen de İran’dan geride değildir.

Dünyada her üç kadından 1’i hayatında en az bir kez aile içi şiddete maruz kalıyor. G-20  üyesi  Türkiye’de bu oran diğer gelişmiş ülkelere  oranla çok daha yüksek.Ülke genelinde kadınların neredeyse  yarısı şiddete maruz kalıyor.

Uzmanlara göre ülke genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz kalanların oranı % 39.Varoşlarda bu oran % 97’lere varıyor. Yaşadıkları  fiziksel şiddeti kimseye anlatamayanların oranı % 48,5.Her hangi bir sivil toplum örgütüne ve polis,savcılık dahil hiçbir kuruluşa başvurmayanların oranı ise %92 ‘ler seviyesinde.. Resmi kayıtlara göre kadın cinayetlerinde artış devam etmektedir.

Yeri ve zamanı geldiğinde mangalda kül bırakmadan söylerler  ya ;  Kadın anadır,yardır,kardeştir,nimettir.Gerçekler, bu sözlerin yalan olduğunu gösteriyor.
Dünyada kadına yönelik şiddetin kaynağı eşitsizliktir. Gelişmekte olan ülkelerde günde bir dolardan daha aza yaşayan 1.3 milyar insanın % 70’i kadındır.
Dünya mal varlığının sadece %1’ine sahiptirler. Dünyada okuma -yazma bilmeyen nüfusun üçte ikisi kadındır.

Kadına şiddeti uygulayanlar okuma-yazma bilmeyenler veya az bilenlerle sınırlı değil.Yüksek öğrenimi bitirenler de onlardan geri kalmıyor.Kadının  erkeğe şiddet uyguladığı da  az da olsa  vardır.

Biliriz ve inanırız ki, insan insana zulmetmez. Medeniyetimizde sadece insana değil,tüm canlı ve cansız varlıklara saygı ve sevgi vardır.Kara karıncayı gece görenin olduğunu bilenler zulme ortak olmazlar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ramazan yıldırım - 8 yıl önce
birileri bu istatistikleri görmüyor ...kapandıkça özgürleşiyoruz...