banner245

Özel okul teşvikleri 6 Eylül'de sona eriyor

Kırşehir Bil Okulları Genel Müdürü Mustafa ÇELİK, özel okul öğrenci velilerine önemli açıklamalarda bulundu.

Özel okul teşvikleri 6 Eylül'de sona eriyor

Özel okul teşvikleri 6 Eylül'de sona eriyor

Kırşehir Bil Okulları Genel Müdürü Mustafa ÇELİK, özel okul öğrenci velilerine önemli açıklamalarda bulundu.

Çelik açıklamasında; " Kırşehir Bil Okulları olarak 2016-2017 Eğitim ve öğretim faaliyetlerimize yeni Eğitim yerleşke alanımızda başlayacağız. Altmış beş dönüm arazi üzerine kurduğumuz eğitim yerleşkemiz de; kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık), Temel Lisesi (Anadolu), Özel Fen Lisesi olmak üzere toplamda yedi adet eğitim kurumumuz ile sizler içinde bizim içinde çok kıymetli olan öğrencilerimize hizmet vereceğiz " dedi.

Çelik, yaptığı açıklamada;  Yeni eğitim-öğretim döneminde devletimizin sağlamış olduğu özel okul eğitim teşvik uygulaması konusunda aşağıdaki açıklamaklarda bulunarak öğrenci velilerinin dikkatini çekti.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), özel okullarda öğrenim  görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği başvuruları, 10 Ağustos - 6 Eylül arasında alınacak. 
 Özel  Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim  Desteği Uygulama e-Kılavuzu yayımlandı. Buna göre, eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen  öğrenciler, e-okul, özel okullar ise MEBBİS üzerinden 10 Ağustos-6 Eylül'de  başvurularını yapabilecek.
Tercih yapmaya hak kazanan öğrencilerin isimleri, 7 Eylül'de  Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak ve aynı gün öğrencilerin tercih  işlemleri de başlamış olacak. 14 Eylül'e kadar devam edecek olan tercih sürecinin  ardından 15 Eylül'de yerleştirme sonuçları ilan edilecek ve 15-22 Eylül'de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak.
Başvurularda 75 bin kişinin belirtilen tarihlerde özel okullara kayıt  yaptırmaması halinde yeniden tercih alınmadan öğrencilerin önceki tercihleri  doğrultusunda ek yerleştirmeler yapılacak ve 29 Eylül itibarıyla 2017-2018  öğretim yılı eğitim ve öğretim desteği işlemleri tamamlanmış olacak.

Teşvik kimlere verilecek?

Eğitim ve öğretim desteği, yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütlerin ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınmasıyla verilecek. 
Her öğrenci için verilebilecek eğitim öğretim desteği tutarı resmi okullarda öğrenim görecek bir öğrencinin okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde devlete maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere, önceki yılın verileri esas alınarak tespit edildi. 
 
Destek tutarları

Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 3 bin 60 lira, ilkokuldaki 15 bin öğrenciye 3 bin 680 lira, ortaokuldaki 15 bin öğrenciye 4 bin 280 lira, lisedeki 15 bin öğrenciye 4 bin 280 lira ve temel lisedeki 24 bin öğrenciye ise 3 bin 680 lira destek verilecek. 75 bin öğrenci, bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteğinden yararlanacak. Yeni eğitim öğretim yılında, önceki yıllardakiler de dahil olmak üzere 340 bin öğrenciye destek verilecek.

Destek Millî Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacak

İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütlerle diğer ilgili hususlar Millî Eğitim Bakanlığınca yayımlanacak kılavuzda belirtilecek. Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubundakiler, eğitim öğretim desteğinden yararlanabilecek. İllerde okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda, Bakanlık boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek.
Bu vesile ile Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan büyük Türk milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten duygularımla kutlar, aziz şehitlerimizi minnet duygularımla anıyorum "
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.