Ahi Esnafı'ndan bankalara sert açıklama

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, ekonomik kriz ve bankaların esnafa yönelik uygulamalarını değerlendirdi.

Ahi Esnafı'ndan bankalara sert açıklama
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
06 Aralık 2016 Salı 10:15

Öztürk'ten bankalara sert açıklama:
" ESNAFI BATIRMAK İÇİN YAPTIĞINIZ UYGULAMALAR, SİZE DÖNECEK "
" KREDİ FAİZLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A İNAT DÜŞÜRMÜYORSUNUZ "
" BANKALAR, ESNAFA KREDİ VERMEMEK İÇİN BAHANE ÜRETİYOR "
" MÜFETTİŞLER, ESNAFA ZORLUK ÇIKARSIN, BATIRSIN DİYE GÖNDERİLMİŞ '
" SİCİL AFFI ÇIKMALI VE ESNAFIN, VATANDAŞIN ÖNÜ AÇILMALI "
" ESNAFIMIZ BİTİYOR. SEÇİLMİŞLER KONUYA DUYARLI DEĞİL "
" ESNAF BİTERSE BUNUN ALTINDA HERKES KALIR "
" EV VE İŞYERLERİNİ DOLAR, AVRO İLE KİRAYA VERENLERİN TERÖR SUÇUNDAN YARGILANMASINI İSTİYORUZ "Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, ekonomik kriz ve bankaların esnafa yönelik uygulamalarını değerlendirdi.

Başkan Öztürk, Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı'nda yaptığı basın açıklamasında, ilk olarak dolara karşı müdahalede Diyanet İşleri Başkanlığı'nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Öztürk, " 2016 yılında ülkemizde 60 bin kişi hacca gitmiş. 1 Milyon 760 bin kişi müracaat etmiş, sadece 60 bin kişi hacca gidebilmiş. Yani yıllık 1 milyar dolar Diyanet İşleri'ne verilmiş. Bu parayı TL'ye çevirince sorun çözülür. Bu para yastık altında. Yastık altında yada faizde para var. bunların yatırıma dönmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız kulak vermek gerekiyor. Cumhurbaşkanımız yalnız kaldığını söylüyor. doğru söylüyor " dedi. 

Öztürk'ün açıklamasının ardından Diyanet İşeri Başkanı bir açıklama yaptı ve hac kayıtlarının dolar değil TL olarak alınacağını basına duyurdu. 

' KÜÇÜK ESNAFTA DOLAR YOK Kİ BOZDURSUN! '

Başkan Öztürk, Kırşehir'de küçük, büyük tüm esnafların sıkıntı çektiğini belirterek, " Küçük esnaf da zaten dolar yok. Dolayısıyla bozdurma lüksü yok. Esnafımız gırtlağına kadar borçun içinde. İmece usulüyle ayakta kaıyorlar. Esafımız birbirine borç veriyor, ipotek veriyor, evrak veriyor ve ayakta kalma mücadelesini kardeşçe veriyor. Bunu istismar eden müfettişler var ve resmen esnafı batırmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Biz, oda olarak bugüne esnafımıza 70 milyon kredi verdik. 2016 yılındı 17 milyon kredi verildi " dedi. 

' İŞYERİ KİRASINI DÖVİZ İLE YAPANLARIN TERÖR SUÇUNDAN YARGILANMASINI İSTİYORUZ '

Başkan Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrılarına rağmen ev ve işyerlerini halen dolar ve avro cinsinden kira olarak alanlar var. Ve direniyorlar. Bu kişiler vatan hainidir. Ve bu kişilerin tespit edilip yargılanmasını, ekonomik teröre destek verdikleri için terör suçundan yargılanmasını istiyoruz. Vatanı sevmeyen bu işyeri sahiplerine kanuni işlem yapılmalı. Ülke menfaatine dönük işler yapmak gerekiyor " dedi. 

' 8 BİN 800 ESNAFIMIZIN TAMAMI SIKINTILI '

Öztürk, Kırşehir'de odaya kayıtlı 8 bin 800 esnafın olduğunu ve tamamının sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek, " Ben, 18 yıldır esnaflık yapıyorum. Bu kadar sıkıntılı bir dönem görmedim. Tüm esnafımız sıkıntılı. Buradan özellikle kredi kuruluşlarına sesleniyorum. Ben, Ahi esnafımıza sonuna kadar kefilim. Hepsi borcunu öder. Ama, esnafımızın önünü açmak yerine kuyusunu kazan bankalar var. Bankalara tam da bu dönem müfettiş göndererek adeta esnafı batırın diyen genel müdürler var. Bu böyle olmaz. Bu bankaları ve müdürlerini yakın zamanda teşhir edeceğim " dedi. 

' ODA OLARAK 2 BİN 400 ESNAFIMIZA KREDİ VERDİK. 1.5 MİLYON LİRA FAİZİ SİLDİK '

Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini ve Vatan topraklarının savunmasında ekonomik savaş içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Öztürk, " İnsan; Vatanı, Bayrağı, Dini ve Namusu için yaşar. Biz, Vatana, Bayrağa, Dinimize ve Namusumuza göz dikenin gözünü çıkarırız. Kimseye verilecek bir karış toprağımız yok. Şu anda yapılan devlet bankalarının ekonomik terör girişimi, esnafı batırma, krize sokma, ülkeyi sıkıntıya sokma girişimidir. Bunu kim yapıyorsa çok yakında mutlaka cezasını çekecektir. Biz, oda olarak 21 milyon kredi verdik. 68 milyon alacağımız var. Esnaf rahat değil. 2 bin 400 kredi kullandı, zor günler geçirenler de var. Hiçbir kredi alacağımızın üzerine gitmiyoruz. Azıcık para kazanan zaten borcunu ödiyor ve ödemeye çalışıyor. Esnafımızın iyi gününde, kötü gününde yanındayız " dedi. 

' DEVLET BANKALAR DAHİL BAZI BANKALAR TEFECİLİK YAPMAYA BAŞLADI '

Başkan Öztürk, devlet bankalarının da aralarında olduğu bazı özel bankaların finansörlük yani tefeciliğe soyunduğunu belirterek, " Bankalar daha önce esnafa kredi vermek için ellerinde tencere tava koşardı. Şimdi tam anlamıyla finansör kuruluşlar yani tefecilik yapan kuruluşlar haline dönüştüler. Böyle bir kredi çalışması olamaz! Avrupa'da yüzde 2-3'lerle yatırım yapana kredi veriliyor. Biz de yüzde 20'ye kadar dayanan faizler var. Kimi banka müdürleri bankanın dışında kendi parasıyla tefecilik yapıyor. Bu bankaları ve müdürleri yakın zamanda açıklayacağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Hatta bir banka müdürü, Kırşehirli esnafımıza ' Paranı getir. Kredi kapat. Sonra tekrar kullandırırız ' deyip, ertesi gün gelen esnafımıza ' Genel müdürlük onay vermedi ' deyip batmasına neden oldu. Bu alçakları yakında paylaşacağım ve bu bankaların şehrimizden defolup gitmesini isteyeceğim.  Bankaların dizginlenmesi lazım.  Bankalar esnafa eziyet ediyorlar. Cumhurbaşkanımız ' YARDIMCI OLUN ' dedikçe daha çok eziyet ediyorlar. Şu anda 586 işlerimiz kapısına kilit vurdu. Sadece Ekim ayı içerisinde 58 dükkan kapandı. Buradan SİYASİLERİMİZE SESLENİYORUM: AHİ ESNAFI PERİŞAN VE BATIYOR. MÜDAHALE ETMEYECEKSENİZ SÖYLEYİN DE BİZ DE DOTUMUZU DÜŞMANIZIMI BİLELİM " dedi. 

' EKSPER FİRMALARI, BANKALARIN İSTEĞİ ÜZERİNE RESMEN MİLLETİN MALINA ÇÖKÜYOR '

Başkan Öztürk, bankaların görevlendirdiği eksper firmalarının esnafın malına çöktüğünü belirterek, " Bankalara kredi kullanmak yada kredisini artırmak için giden esnafımızın ipotek verdiği mallara resmen çökülüyor. El konuyor. 300 bin liralık daireye 60 bin lira değer biçip, esnafımızı köşeye çıkıştırıyorlar. Tefecilik yapmak böyle oluyor ! Özel bankaların yanı sıra devlet bankaları da tefeciliğe soyundu. kredi vermemek için uğraşıyorlar.  iflas eden edene. Biz 1.5 milyon faiz sildik. onlar da yapsın.  bu vatan bizim. Esnafımıza malını mülkünü sattırıp daha da üzerine gidiyorlar " dedi. 

' SİCİL AFFI MUTLAKA ÇIKMALI. MİLLETİMİZİN SİCİLİNİN SİLİNMESİ GEREKİYOR '

Başkan Öztürk, sicil affının mutlaka çıkması gerektiğine dikkat çekerek, " Sicil Affı çıkacak dediler ama bir türlü yapmadılar. Yalan söylüyorlar. Vatandaş, 5 yıl önce kredi kartını geç ödedi diye bankadan kovuyorlar. Esnaf, bir çekini ödemedi diye kredi vermiyorlar. Yazılan çekini, ödenmeyen kredi kartını bir iki gün sonra ödeyen vatandaşa da kredi vermiyorlar. Adama göre muamele çekiyorlar. Malı mülkü olan, görüntüde zengin görünene daha önce ödeme gecikmesi olmasına rağmen kredi veren, faiz oranını düşüren bankalar, küçük esnafın yüzüne bile bakmıyor. Sicil affı mutlaka çıkmalı. 2000 yılından beri sicilleri silmiyorlar. Puanların tekrar düzenlenmesi gerekiyor " dedi. 

' MÜFETTİŞLER, KIRŞEHİR ESNAFINI PERİŞAN EDİYOR. SİYASİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ '

Cuma günü Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun toplantısına katılacağını ve bu konuları gündeme getireceğini söyleyen Başkan Öztürk, " FETÖ'nün nasıl üzerine gidildiyse bankalara da müdahale edilmeli. Müfettişler zorluk çıkarmak için Kırşehir'e gönderilmiş. Tüm bankalarda esnafa para vermemek ve borcunu kapattırmak için operasyon yapıyorlar. Esnaf batıyor. Banka müdürleri listeyi çıkarmış keyfine göre faiz alıyorlar.  adamına göre faiz alıyorlar.  Ahi esnafı rencide edilemez. en kısa zamanda bu müdürleri de teşhir edeceğiz. kendi parasını esnafa satan müdür var. bunları biliyoruz. zamanı gelince bunları açıklayacağız " dedi. 

' BANKALARA MÜDAHALE EDİLMEZSE, KAPANAN İŞYERLERİNİN ANAHTARLARINI BANKALARIN ÖNÜNE BIRAKACAĞIZ '

Başkan Öztürk, bankaların uygulamalarının düzelmediği ve seslerine kulak verilmediği durumda kapanan işyerlerinin anahtarlarını özellikle devlet bankalarının önüne bırakacaklarını ve farklı tepkiler vereceklerini belirterek, siyasilerin konuya biran önce el atmalarını istedi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.