İŞKUR Müdürü Kaya, yeni teşvikleri açıkladı

Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya önderliğinde kurumdaki tüm yöneticiler ve personeller tarafından Ticaret ve sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Sivil Toplum Örgütleri ve işyerlerine  ziyaretler gerçekleştirilecek olup Teşvikler hakkında kapsamlı toplantılar düzenlenecek.

İŞKUR Müdürü Kaya, yeni teşvikleri açıkladı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
09 Nisan 2018 Pazartesi 09:04

İŞKUR Müdürü Kaya, yeni teşvikleri açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “İstihdam Şura”sı ve 2017 yılı istihdam seferberliği ödül töreninde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından startı verilen Milli İstihdam Seferberliğinin ikinci fazında uygulanacak olan yeni istihdam teşvikleri açıklandı.

 Buna istinaden Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya önderliğinde kurumdaki tüm yöneticiler ve personeller tarafından Ticaret ve sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Sivil Toplum Örgütleri ve işyerlerine  ziyaretler gerçekleştirilecek olup Teşvikler hakkında kapsamlı toplantılar düzenlenecek.

İSTİHDAM TEŞVİKLERİ
İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ


•    İmalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama eklenecek her bir çalışanın tüm sigorta primleri ve vergileri karşılanacaktır.
•    İmalat ve bilişim sektöründe asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteği ilk kez prime esas kazanç üzerinden verilecektir. 4.740 lira maaşa kadar ek istihdam sağlanılan çalışanların tüm sigorta primleri karşılanacaktır. Böylelikle 2017 yılında, çalışan başına 773 TL’den 1884 TL’ye kadar olan prim desteği sürdürülecek ve bu tutarlar, 2018 yılının asgari ücretine göre güncellenecektir.
•    İmalat ve bilişim harici sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi 2017’de olduğu gibi 2018’de de asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecektir.
•    Teşvikten yararlanma süresi her bir sigortalı için en fazla 12 aydır.
•    Özel politika gerektiren gruplar işgücüne katılımlarını artırmak adına özel olarak desteklenmeye devam edilecektir. Bu kapsamda 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engellilere teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı sunulacaktır.
•    İstihdam teşviki 31.12.2020 tarihine kadar uygulanacaktır. Bu şekilde işverenlerimize önlerini görerek planlama yapabilme imkanı sunulmuştur.

BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİKİ

•    3 ve daha az çalışanı olan imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan işyerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerimizin maaş, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren bir ay devlet tarafından ödenecektir.
•    Söz konusu destek asgari ücret üzerinden olacak ve 2018 yılının başından itibaren istihdama katılan bir çalışanın 6 aylık ücreti devlet tarafından ödenmiş olacaktır.


İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

•    2018 yılında bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarımızın süresi 6 AY olarak uygulanacaktır.
•    2018 yılında işbaşı eğitim programlarımıza katılan vatandaşlarımıza günlük 61,65 TL ödenecektir. Ay içerisinde 26 fiili gün programa katılan kişilere net 1603 TL ödeme yapılacaktır. Öğrencilere 46,23 TL , işsizlik ödeneği almakta olanlara ise 30,82 TL cep harçlığı ödenecektir.
•    Bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin meslekleri olarak öngörülen mesleklerde 18-29 yaş aralığındaki katılımcılar için program süresi en fazla 9 AY olarak uygulanabilecektir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda katılımcı zaruri gideri günlük 75 TL olarak uygulanacaktır.
•    2018 yılında 2-5 yaş arasındaki (2 ve 5 yaş dahil) çocuğu olan ve kurs veya programlarımıza katılan annelere kurs/program süresince  aylık 400 TL bakım desteği karşılanacaktır. kreşe/gündüz bakımevine (özel veya kamu) devam eden kadın kursiyer/katılımcılar yararlanabilecektir. 
•    Destekten yalnızca bir çocuk için yararlanılabilecektir.

KADIN, GENÇ VE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLANLARIN TEŞVİKİ 

•    Kişinin son 6 aydır işsiz olması
•    Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi
•    Özel sektör işvereni olması
•    18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,
•    18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay,
•    29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay,
•    Çalışmakta iken; 01.03.2011 tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay,
süreyle destek sağlanmaktadır. İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenilmesi yönünde hüküm getirilmiştir. 
İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.ENGELLİ İSTİHDAMI TEŞVİKİ

•    Özel sektör işverenlerinin kontenjan dâhilinde veya kontenjan fazlası olarak ya da yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştırmaları durumunda işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı (416,05 TL) Hazinece karşılanması şeklinde değiştirilmiştir.
•    2018 yılında kendi işini kurmak isteyen engellilere en fazla 3.000 TL kuruluş işlemleri desteği, 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 11.000 TL işletme gideri desteği ve makine, teçhizat, yazılım, donanım, v.b. alımı için en fazla 36.000 TL kuruluş desteği olmak üzere toplam 50.000 TL destek sağlanmaktadır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLARA YÖNELİK TEŞVİK 

•    İşsizlik ödeneği alanların; işe alındığı tarihten önceki son altı aylık dönemde, prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınması durumunda kişinin kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücret üzerinden hesaplanan sosyal güvenlik priminin %1’lik kısmı hariç olmak üzere tamamı (679,88 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır. 
•    İşverene destek sağlanan süre kişinin başlangıçta işsizlik ödeneği için belirlenen toplam hak sahipliği süresinden düşülür. 
•    İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 
•    İşçinin, işten ayrıldığı işyerinde tekrar işe başlaması halinde bu teşvik hükümlerinden yararlanılamaz. 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.