banner245

Öztürk, 5084'ü değerlendirdi

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 5084 sayılı teşvik yasası ile ilgili değerlendirme yaptı.

Öztürk, 5084'ü değerlendirdi

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 5084 sayılı teşvik yasası ile ilgili değerlendirme yaptı.

Başkan Öztürk, açıklamasında, "Bilindiği gibi 5084 Sayılı Teşvik Kanunu'nun süresi 31 Aralık 2012'de sona ermişti. Bu teşviklerden yararlanan işletmelerde istihdam noktasında ciddi sıkıntılar yaşanabileceğine dair esnaflarımızın, işletmelerimizin ciddi uyarıları vardı. Bu kapsamda, bütün illerde olduğu gibi Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliğimiz tarafından hazırlanan raporumuz, hem Başbakanımıza, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, Milletvekillerimize,  hem de TESK genel merkezimize sunulmuş, bu yasanın en az beş yıl süre ile uzatılması gerektiğini vurgulamıştık. Kırşehir’ le birlikte teşvikten yararlanılan diğer 48 il çapında yapılan yoğun talepler üzerine bakanlıkça bir çalışma başlatılarak Sayın Başbakanımıza sunulmuştu. İlimiz Kırşehir’de faaliyet gösteren 401 işletmede 9.048 civarında çalışanın yararlanmış olduğu İstihdam Teşvik Yasası sürecek mi? diye merakla resmi açıklama bekleniliyordu. Sayın Başbakanımız, 5084 Sayılı Yasa kapsamındaki istihdam teşvikinin, illerin gelişmişlik düzeyine göre ve teşvik bölgeleri esas alınarak devam edeceğini müjdeledi" dedi.


' KIRŞEHİR’ İN BULUNDUĞU 4.TEŞVİK  BÖLGESİNDE 4 YIL UZATILACAK '

Kararın, resmi olarak en kısa sürede detaylarının hükümet tarafından kamuoyuna açıklanmasını beklediklerini belirten Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, açıklamasına şöyle devam etti:

"2004 Yılında uygulamaya konulan 5084 Sayılı Teşvik Yasası ile birlikte işletmelere sağlanan SGK desteği, kayıt dışı işçiliğin önüne geçtiği gibi, kalkınmada öncelikli illere yeni yatırımların yapılması noktasında önemli katkıları olmuş, ülkemizde işletmelere verilen destekler arasında en önemlileri arasında yerini alarak, ülkemiz genelinde kadın istihdamı  başta olmak üzere kayıtlı istihdamın  artışını sağlamıştır. Ancak istihdam teşvikini sağlayan yasanın 31 Aralık 2012 tarihinde sona ermesi, esnafımızın, işletmelerimizin sıkıntı içerisine girmesini, sonucunda da çalışanların işten çıkarılmasına sebebiyet verebilecekti. Buradan doğabilecek olumsuzlukları ve isteklerimizi milletvekillerimize, TESK Genel Başkanlığımıza ileterek, konunun yakından takipçisi olduk. Bizlerin ve milletvekillerimizin ısrarlı takiplerimiz sonucu işletmelerimizin merakla beklediği istihdam teşvikinin bölge esasına göre devamı, Sayın Başbakanımız tarafından Mardin konuşmasında müjdelenmiştir. Başbakanımız Mardin ziyaretinde teşvikin üçüncü bölgede 3 yıl, dördüncü bölgede 4 yıl, beşinci bölgede 5 yıl, altıncı bölgede de 6 yıl daha uzatılması yönünde çalışma yapıldığını duyurmuştur. Başbakanımızın bu açıklamaları esnafımızı heyecanlandırmıştır. Kırşehir’ de işletmeler SGK primini göndermek için ayın son gününe kadar beklemeye başladı. Sesimize cevap verdiği için Başbakanımıza Ahi Esnafımız adına teşekkür ediyor, yasanın bir evvel uygulamaya konulmasını bekliyoruz "

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.