SGK borçları için yapılandırma fırsatını kaçırmayın

Kırşehir SGK İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, 7143 sayılı "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

SGK borçları için yapılandırma fırsatını kaçırmayın
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
11 Haziran 2018 Pazartesi 09:36

SGK borçları için yapılandırma fırsatını kaçırmayın

Kırşehir SGK İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, 7143 sayılı "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Akdeniz, yaptığı yazılı açıklamasında, " Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. SGK borcu olan vatandaşlarımızın 7143 sayılı Yasaya göre borçlarını yapılandırmaları için müracaat tarihi 31Temmuz 2018 tarihinde sona ermektedir. Yasanın, Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarımızın yapılandırılmasında sağladığı büyük kolaylıklar ve imkânlar şunlardır:
1-) 2018 Mart ve öncesi SGK'ya olan Prim, İşsizlik Sigortası Primi, İdari Para Cezası, Eğitime katkı payı, Özel işlem vergisi, Damga Vergisi, Emeklilik keseneği, Kurum karşılığı, Sosyal Güvenlik Destek Primi, Topluluk Sigortası primi, İsteğe bağlı sigorta primi borçları gecikme zammı/cezası yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak iki ayda bir ödenmek üzere 18 eşit taksite kadar (toplamda 36 ay vade) yapılandırılacak. Peşin ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE de yüzde 90 indirim. İlk iki taksit süresinde ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE'de yüzde 50 indirim, İdari Para Cezası asıl tutarına da yüzde 50 indirim yapılacaktır.
2 -) Genel sağlık sigortası borcu olanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar sağlıktan faydalanacaklardır.
3-) 2018 Nisan ve önceki aylara ait genel sağlık borcunu 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyene gecikme zammı ve cezası yok.
4-) Genel sağlık sigortası gelir testi yaptırmayanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testi yaptırırlarsa çıkan sonuca göre bu borçlar ilk tescilden itibaren tahakkuk edecek veya silinecektir.
5-) İş kazası, meslek hastalığı, adi malullük, malullük ve ölüm nedeniyle rücu ya dayalı borcu olan kişilere borçları kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak taksitlendirilecektir.

6-) Yersiz ödeme yapılan kişilere ait gelir ve aylıklar kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak taksitlendirilecek.
7-) 4/b (bağ kur) kapsamındaki muhtar, bağımsız çalışanlar ve tarımda kendi adına çalışanların geçmişte durdurulan borçları, gecikme zammı/cezası yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak 18 Temmuz 2018 tarihine kadar defaten ödenmesi halinde hizmetten sayılacak.
8 -) 4/b (bağ kur) kapsamındaki muhtar, bağımsız çalışanlar(esnaf) ve tarımda kendi adına çalışanların 31 Mayıs 2018 ve önceki borçları durdurulacak ve daha sonra istenirse gerek kendilerince gerekse hak sahipleri tarafından yeniden canlandırılabilecektir. 
9-) 4/b kapsamında çalışması nedeniyle aylıklarından kesilmesi gereken sosyal güvenlik destek primi borcu olanların bu borçları geriye dönük silinecektir.
10-) Yapılandırma başvuruları 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılabilecek. İlk iki taksitin mutlaka süresinde ödenmesi gerekmektedir. İlk taksitin ödenme süresi 30.09.2018, 2.taksitin ödenme süresi ise 30.11.2018'dir. Her bir taksit 2 aylık dönemi kapsayacak ve toplamda 36 aya varan bir vade söz konusu olabilecektir. Belediye borçları için 144 aya varan vade imkânı getirilmektedir.
11-) Daha önceki borç yapılandırmaları bozulmayanlar bunları ödemeye devam edecek. Yani önceden yapılandırılmış borçlar kapsam dışı. Ancak bu borçların kalan tutarlarını peşin ödeyenlere YI-ÜFE'nin yüzde 90'ı silinecektir.
4/a(ssk)prim borcu olan İşverenlerimizin, 4/b(bağ kur) prim borcu olan esnaf ve tarım sigortalılarımızın ve Genel Sağlık Sigortası borcu olan sigortalılarımızın yasanın sağlamış olduğu büyük kolaylıklardan yararlanabilmeleri için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar SGK İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir. Kurumumuza borcu olan vatandaşlarımıza hayırlı olsun " dedi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.