banner245

Bahçeci, JKBB'de konuştu

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısını 5 Nisan 2013 Cuma günü İzmir Kaya Termal Otel’de yaptı.

Bahçeci, JKBB'de konuştu

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısını 5 Nisan 2013 Cuma günü İzmir Kaya Termal Otel’de yaptı.

Toplantıya Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin yanı sıra JKBB üyesi Belediyelerin Başkanları, Meclis Üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İzmir/ Balçova Kaya Termal Otel’de saat 10:00'da Başkan Bahçeci başkanlığında, Katip Üyeler Muhammet Akyol ve Rahmi İlgen’den oluşan divanın teşekkülü ile başlayan Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'nin Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, açılış ve yoklamanın ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.
Gündem öncesi Nisan Ayı Olağan Meclisi'nin açılış konuşmasını yapan Başkan Bahçeci yaptıkları çalışmalar ile Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'ni belli bir noktaya getirdiklerini, Türkiye'de jeotermal enerjinin öneminin daha da arttığını vurguladı. Bahçeci, üye belediyelerin verdikleri destekler ile birliğin her geçen gün daha da büyüdüğünü söyledi. Toplantıların yapıldığı bölgelerin jeotermal kaynakları ile ilgili problemlerini de çözmek için girişimlerin yapıldığını belirten Başkan Bahçeci, Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın hayırlı olmasını temenni etti.

Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci'nin konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Birliğe üyelik kabülü görüşülmesi ile Sivas İli Yıldızeli Beldesi, Aydın İli  İncirliova İlçesi, Uşak İli Banaz İlçesi , Ankara İli Beypazarı İlçesi ve Uşak İlinin birliğe üyelikleri  karara bağlanarak, birliğin yeni logosunun belirlenmesinin bir sonraki toplantıda tekrar görüşülmesine karar verildi. Ardından 2012 yılı faaliyet raporu ve kesin hesabı görüşüldü. İhtisas komisyonlarına üye seçimi ve encümen üyelerinin seçimi yapıldı. Hemen ardından 2013 yılı eğitim semineri ile yurt dışı teknik gezi programı görüşülerek karara bağlandı. Yayımlanan hibe ve ya destek programlarına proje bazında başvuru yapılması için yetki verilmesi görüşüldü ve danışma kurulu üyelerinin yurtiçi ve ya yurt dışında düzenlenen konferans, panel vb.organizasyonlara katılım giderlerinin bütçeden karşılanması yetki verilmesi konusunun görüşülmesinin ardından Gündemin son maddesi olan dilek ve temenniler ile Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı sona erdi.

ISI POMPALARI, UYGULAMA ÖRNEKLERİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PANELİ’NE YOĞUN İLGİ

Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ardından saat 14:00’da  “Yeşil Enerji: Isı Pompaları, Uygulama Örnekleri ve Enerji Verimliliği” konulu panele geçildi.

Konferansa İzmir Valisi Cahit Kıraç, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak Enerji Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, İzmir Milletvekili Rıfat Sayit, Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlik üyesi belediyelerin başkanları, İl Özel İdaresi yetkilileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.


Konferansın açılış konuşmasını Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş yaptı. Kertiş jeotermal enerji verimliğinin önemini vurgulayarak ilçelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek bütün katılımcılara teşekkür etti.
Ardından JKBB Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise yaptığı konuşmasında enerji verimliliğinin günümüzde tüm dünyanın en önem verdiği konuların başında geldiğini belirterek enerji tüketimi ve doğanın korunması birbiri ile birebir ilişkili konulardır ve birlikte değerlendirilmesinin esas olduğunu vurguladı. Başkan Bahçeci yer –toprak ısısından yararlanmak sureti ile ısı pompaları vasıtası ile ısıtma ve soğutma mekanizmaları da son yıllarda dünyada yaygın hale geldiğini ve önemli bir potansiyel oluşturduğunu belirtti ve günümüzde ısıtma ve soğutma için sarf edilen enerjinin toplam enerji tüketimi içindeki oranı gün geçtikçe artmakta olduğunu bu amaçla enerjinin verimli kullanılmasının esas ve vazgeçilmez önemde olduğunu vurguladı. Bahçeci ısı pompa sistemlerinin binalarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığını da belirterek belediyeler açısından takibi ve dünyadaki uygulamaları seviyesini yakalamak açısından da ayrı bir önem teşkil etmektedir dedi ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Başkan Bahçeci’nin ardından söz alan Enerji Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı jeotermal alanda yapılan çalışmaların önemine değinerek Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın Birliği kendisine emanet ettiğini belirterek her zaman destek olacağını söyledi.

Fındıklının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç konuşmalarını yaptı ve enerjinin sürdürülebilir, ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli girdilerden biri olarak toplumsal yaşam standardının yükseltilmesinde önemli rol oynamakta olduğunu, dolayısıyla enerjinin verimli kullanılması ve güneş, rüzgar, jeotermal enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarının arttırılmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Kıraç alternatif enerji kaynakları açısından ülkemizin ve bölgenin zengin potansiyelinin bulunduğunu belirtti ve konunun üzerinde önemle durulmasını vurgulayarak panelin başarılı ve verimli geçmesi temenni etti. Vali Kıraç emeği geçen herkesi tebrik ettiğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından “Yeşil Enerji: Isı Pompaları, Uygulamam Örnekleri ve Enerji Verimliliği” paneline geçildi.

Dr.Toros Özbek’in Oturum Başkanlığı’nda gerçekleşen panelde ilk olarak konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Murat Bayram, Enerji Verimliliği hakkında bilgiler verdi.
Panelde Lars Hovgaard Nielsen ve Jacob Hansen Kamstrup A/S DANİMARKA tarafından Isı Paylaşım ve Ölçüm Sistemleri hakkında katılımcıları ayrıntılı olarak bilgilendirdiler. Başkanlar tarafından ilgi görülen konu ile ilgili sorular cevaplandırıldı.
Panelin diğer bir konuşmacısı Levent İme ise Isı Pompaları hakkında başkanları, Meclis Üyelerini ve diğer katılımcıları ayrıntılı olarak bilgilendirdi ardından soru cevaplarla konuşmasını tamamladı.

Başkent Üniversitesinden Prof.Dr.Birol Kılkış, Yeşil Binalar ve Uygulama Örnekleri konusu hakkında panele katılanlara detaylı bilgilendirme yaparak soruları cevaplandırdı.
Panelistlerin konuşmasının ardından soru ve cevaplarla devam eden program, soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

6 Nisan 2013 Cumartesi günü ise programın Kültürel ve Teknik Gezi bölümünde Balçova Termal Tesisi incelendi ve Bayındır Sera uygulamaları gezildi. Yapılan incelemelerin ardından JKBB’nin Nisan Ayı Panel ve Teknik Gezi programı sona erdi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.