banner245

Bakan Güler, Kırşehir'de...

Belediye kampüs alanı açılışına katılıp bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kırşehir'e gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Farklılıklar zenginliğimizin bir parçası" dedi.

Bakan Güler, Kırşehir'de...

Belediye kampüs alanı açılışına katılıp bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kırşehir'e gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Farklılıklar zenginliğimizin bir parçası" dedi.

Kırşehir Valiliği programını sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bekletmemek adına iptal eden Bakan Güler, ne zaman istikrar ve güven dolu bir ortam olursa orada ekonomik gelişme olduğunu ifade etti. Güler, "Değerli arkadaşlarım, dikkat ederseniz ne zaman istikrar dolu, güven dolu bir ortam bulunabilirse o ortamlarda ekonomik gelişme sürdürülebilir hale gelmiştir. Dünya değişti. Yaşı benimle bir olan arkadaşlarım bilecektir. Güneydoğu'da, Doğu'da fakirlik, yoksulluk vardı da buralar güllük gülistanlık mıydı? Bunun sebebi birbirimiz değiliz. Biz farklılıkları zenginliğimizin bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Bu memlekette Türk'ün karşılığı Kürt değil, Kürt'ün karşılığı da Türk değil, Türkmen, Abaza, Roman, Laz, Çerkez değil, bunlar birbirlerinin karşıtları değil. Bir milleti mağduriyete uğratan, birbirlerine zulmettiren de bunlar değil. Kürt kökenli insan itildi kakıldı da Türk kökenli insan daha mı üstte tutuldu? Başörtülü kadınlar, Aleviler zulüm görmedi mi? 12 Eylül döneminde sağcısı da solcusu da siyasetçisi de zulüm görmedi mi? Demek ki bu işin kökeninde ceberut devlet anlayışı, elit ve seçkinci bir anlayışın rolü var" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler Kırşehir'de yaptığı açıklamada, "Kürt kökenli insan itildi kakıldı da, Türk kökenli insan daha mı üstte tutuldu? Başörtülü kadınlar, Aleviler zulüm görmedi mi? Başka etnik kökendekiler görmedi mi? 12 Eylül döneminde sağcısı da solcusu da siyasetçisi de zulüm görmedi mi? Bu iş sadece başbakanın, bakanların işi değil. Toplum olarak herkesin elini taşın altına koyması gereken bir konudur" dedi.

İncelemelerde bulunmak üzere Kırşehir'e gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, hükümetin yürüttüğü süreci değerlendirdi. Grand Terme Hotel'de sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye'nin farklı etnik gruplardan meydana geldiğini belirtti. Farklılıkların zenginliğimizin bir parçası olduğunu belirten Bakan Güler şunları söyledi:

FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZ

"Türkiye'de dikkat ederseniz ne zaman istikrar dolu, güven dolu bir ortam bulunabilirse, o ortamlarda ekonomik gelişme sürdürülebilir hale gelmiştir. Dünya değişti. Yaşı benimle bir olan arkadaşlarım bilecektir. Güneydoğu'da, Doğu'da fakirlik, yoksulluk vardı da buralar güllük gülistanlık mıydı? Bunun sebebi birbirimiz değiliz. Biz farklılıkları zenginliğimizin bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Bu memlekette Türk'ün karşılığı Kürt değil, Kürt'ün karşılığı da Türk değil, Türkmen, Abaza, Roman, Laz, Çerkez değil, bunlar birbirlerinin karşıtları değil. Bir milleti mağduriyete uğratan, birbirlerine zulmettiren de bunlar değil. Kürt kökenli insan itildi kakıldı da Türk kökenli insan daha mı üstte tutuldu? Başörtülü kadınlar, Aleviler zulüm görmedi mi? Başka etnik kökendekiler görmedi mi? 12 Eylül döneminde sağcısı da solcusu da siyasetçisi de zulüm görmedi mi?"

YOL HARİTAMIZ MİSAK-I MİLLİ

Türkiye'de herkesin kendini özgürce iade edebilmesi ve huzur ve mutluluk içinde yaşamasının önemine dikkat çeken Bakan Güler, son 10 yılda ülkede önemli gelişmelerin olduğunu söyledi. "Bizim yol haritamız Misaki Milli'dir" diyen Bakan Güler şöyle devam etti:

"Cumhuriyet'le kurduğumuz birlik ve beraberlik değil mi? Biz çözüm sürecini 2002 yılında AK Parti iktidarıyla başlattık. Demokratik gelişme hızla devam etmektedir. Bu ülkenin kuruluşundan bu yana çeşitli sıkıntılar yaşanmıştır. Bizim birinci hedefimiz 2023'tür. Cumhuriyetimizin 100 yılıdır. Ülkeler bir hedefle çalışmazsa bir yere varamaz. Sorunların ve sıkıntılarımız vardır. Biz bu sorunları çözmek durumundayız. Kavgayla, gürültüyle, güvenlik tedbirleriyle polisiye tedbirlerle bu işin sürdürülebilir yanı var mı? Yok. Biz bu kavgayı kimle yapıyoruz. Binlerce yıldır birlikte yaşadığımız, dindaşlarımızla, aynı ülkenin vatandaşı olmakla gurur duyduğumuz insanlarla. Terörün bir sürü nedeni var. Psikolojik, ekonomik nedeni var. Var oğul var. Biz bunlarla vakit geçiremeyiz. Bu sorunun çözümlenmesi için bir iradeye de ihtiyaç var. Evlatlarımızın gelecekte daha müreffeh, daha mutlu yaşamaları için bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Bunun için taşın altına elini, başını, gövdesini koyması gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Bu kadar toplumsal desteği olan bir iktidar çözemezse kimse çözemez. Bu işin behemal çözümlenmelidir. Bu iş sadece başbakanın, bakanların işi değil. Toplum olarak herkesin elini taşın altına koyması gereken bir konudur."

BAĞIRMAYLA BİR YERE VARILMAZ

Çözüm sürecine dikkat çeken Güler, farklı kişilerin söylediklerinden çok olayların nasıl gerçekleştiğinin önemli olduğunu söyledi. Çatışmasızlığın olduğunu, 4 aydır şehit cenazesinin gelmediğini belirten Bakan Güler, "Bunlar nerden çıkacak, nasıl çıkacak söylemlerini bırakalım. Meselenin özüne bakalım. En hayırlısı silahların tamamen bırakılması, terör sorununun çözümlenmesidir. Terör sorunu çözümlenirse ne olacak? Türkiye daha büyüyecek, kardeşliğimiz gelişecek. Biz öyle bir bölgede yaşıyoruz ki dünyanın 14 belalı sorunu var, bunların 11 tanesinde Türkiye var.Türkiye bölünecek diyorlar. Bir zamanlar komünizim tehlikesi vardı. Nerde bunlar. Birlik ve beraberlik içinde olursak, güçlü olursak bizi kimse bölemez. Terör konusunun çözümlenmesi noktasında sizler gibi bizim hassasiyetimiz var. Biz ayrışmanın değil, kucaklaşmanın, helalleşmenin zamanın. Kolay değil yüreklerdeki acıyı da yok saymayalım. Onların hatırasını da yaşatalım. Onları sürekli gündemde tutmayalım. Önemli olan birlik ve beraberliğimiz. Endişeli olabilirsiniz, ama biz bunları anlatıp, birbirimizi ikna etmeliyiz. Bağırmayla, çağırmayla, şiddetle bir yere varılmaz. Bugüne kadar bir yere varıldı mı? Hangi toplumlar şiddetle, bağırmayla, çağırmayla bir yere varmıştır. Bu çözüm sürecine destek vermeyeni, vatandaş gereğini yapacaktır" diye konuştu.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, belediye kampüs alanı açılışı için gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler'e belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Hoca Ahmet Yesevi Camii'nde kılınan cuma namazının ardından esnafı ziyaret ederek Kırşehir Belediyesi'ne giden İçişleri Bakanı Muammer Güler, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı. Bahçeci, "Kırşehir'in yaşanabilir bir kent olması adına iktidara geldiğimiz günden beri çalışmaktayız. Kentlilik bilinci içerisinde sürekli hemen hemen her kurumla koordineli şekilde çalışıyoruz. Belediye bünyesine 4 yıl içerisinde 53 adet iş makinesi ve araç alarak katı atık depolama tesisinde günlük 130 ton atığı geri dönüşüme kazandırıyoruz. Belediyemize ait sosyal tesislerde ücretsiz kurs imkanları sunarken hayır veren ile hayır alan elleri buluşturmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kırşehir'i yaşanabilir bir kent haline getirmek için her kesimle istişare halinde çalışıyoruz" dedi.

Yeni projelerle ilgili bilgi alan Güler, Kırşehir'de tamamlanan ya da yürütülen birçok çalışmanın örnek olduğunu söyledi.

' ŞEHİT AİLELERİNDEN TAM DESTEK GELDİ '


Belediye ziyaretinin ardından Makissos Termal Otel'de düzenlene Şehit Aileleri ile yemek programına geçen Bakan Güler, burada şehit ailelerine seslendi.

Güler buradaki konuşmasında çözüm sürecine ilişkin olarak şehit ailelerine, "Bizim kimseyle pazarlığımız yok. Bizim pazarlığımız sizlerle. Sizin dışınızda kimseyle pazarlığımız yok. Bizim kırmızı çizgimiz sizin hassasiyetinizdir. Sizin hassasiyetiniz ne ise bizim hassasiyetimiz de odur." dedi.

Bakan Güler, 76 milyon insanın kardeş olduğu Türkiye'yi inşa etmeye çalıştıklarını ifade eden Güler, "Amacımız, bu ülkede acıların ve kederlerin en önemli nedeni olan terör belasından ülkemizi kurtarmak. Bu, çok önemli. Bunu yapmanın yolu siyasi iradeyi ortaya koymaktır. Siyaseten bu kolay bir şey değildir. Otuz yıldır terör belasının kara gölgesini ülkemiz üzerinden kaldırmak elbette sizlere karşı, topluma karşı bu toplumun geleceğine karşı olan en büyük görevimiz ve sorumluluğumuzdur." şeklinde konuştu.

Kimseyle bir pazarlık içinde olmadıklarını dile getiren Güler, şunları kaydetti: "Bu ülkede kırk yıldır çeşitli görevlerde bulunmuş kardeşiniz olarak söylüyorum, biz bu süreçte hiç kimseyle asla ve asla pazarlık yapmayacağız, bunu özellikle sizin bilmenizi istiyorum. Bizim pazarlığımız ancak sizlerle olur. Sizlerle pazarlığımızda sizlerden aldığımız güçtür, sizlerin üzerimizdeki hakkınızdır, sizlerin bu terör belasını bir an önce bitirme isteğinizdir. Bizim kırmızı çizgimiz, devlet ile milletin bölünmez bütünlüğüdür. Bizim hassasiyetimiz sizin hassasiyetinizdir."

Şehit aileleri ile yapılan toplantıya; Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Türker Yılmaz, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Emniyet Müdürü Mustafa İncebay katıldı.

Şehit Ailelerinin Bakan Güler'e çözüm sürecinde tam destek verdiği ve birebir konuşmalarda ' Biz yandık başkaları yanmasın ' sözleriyle destek vermeleri, Bakan Güler'i duygulandırdı. Şehit Aileleri ile yemek yiyen Bakan Güler, yaklaşık bir saat süren programın ardından Makissos Termal Otel'i gezdi ve İşadamı Oğuz Altın ile Mehmet Malkoç'a hayırlı olsun temennisinde bulundu. Şehit aileleri ve gazilerle otel lobisinde fotoğraf çektiren Bakan Güler, burada şehit annesine sarılarak her zaman yanlarında olduklarını söyledi. Bakan Güler, burada ayrıca şehit çocuklarını da severek, onlarla gurur duyduklarını kaydetti.

' BELEDİYE ARAÇ KAMPÜSÜ HİZMETE AÇILDI '

Makissos Termal Otel'de düzenlenen şehit aileleri ve gazilerle yemek programının ardından Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından yaptırılan BELEDİYE KAMPÜS ALANI'nın açılışına geçildi. Sağanak yağmura rağmen açılış kurdelesini kesen Bakan Güler, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin hizmetlerini gururla takip ettiğini ve kendisine başarılar dilediğini söyledi. Açılış sonrasında Belediye çalışanları ile hatıra fotoğraf çektiren Bakan Güler'e, Başkan Bahçeci tarafından araç park gezdirildi ve kampüsle ilgili bilgiler verildi.

Bakan Güler, açılış ve gezi sonrasında Ak Parti İl Başkanlığı ziyaret etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.