Bu sorulara kim cevap verecek...!!!

Yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çocuklarının, annelerinin ve babalarının yaşadığı kurum...

Bu sorulara kim cevap verecek...!!!
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
01 Temmuz 2021 Perşembe 16:17

Servis edilen bir "skandal" haber 
...VE BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN Yüzü... 


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı;
Devletin ve Ak Parti hükümetinin en güzide kurumu olan; hükümetin özellikle kimsesiz, evsiz, barksız, anasız, babasız, terk edilmiş çocukların yanı sıra; engelli, yaşlı, bakıma muhtaç vatandaşlarımıza sağlık, eğitim, barınma, güvenlik, sosyal ve kültürel yaşamlarına kadar her konuda kucak açtığı kurum...
Yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çocuklarının, annelerinin ve babalarının yaşadığı kurum...

1- Bu kurumun öyle yada böyle yıpranmaması, yıpratılmaması gerekir...
2- Hükümetin en başarılı olduğu bu kurumda yaşananların, uygulamaların iyi analiz edilip ilgili müdür ve amirlerin personellerinden daha etkin, duyarlı, liyakatli ve uyanık olması gerekir...
3- 'Personel yapmış' diyerek kurum amirlerinin kenara çekilme lüksü olmadığı gibi, direk sorumlu kurum amiridir...
Son bir haftadır ulusal medya kuruluşlarında Kırşehir'in ismi, engelli çocukların maaşlarının bir kurum çalışanı tarafından alınıp kendi tasarrufunda kullanıldığı ile ilgili haberlerle gündeme geldi...
Olay son derece üzüntü verici ve vahim...
Ancak;
Yaşanan bu olaylar üzerine konuyu baştan sona araştırarak aldığım bilgileri, olduğu gibi paylaşma ihtiyacı duyduk...
İddia şöyle;
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Kırşehir Engelsiz Yaşam Merkezi'nde 2 zihinsel engelli kardeşin hesabına yatan aylık yaklaşık (550x2) 1100 lira bir kurum çalışanı öğretmen tarafından 8 yıldır bankamatikten çekilerek harcanıyor. Kurum, tam 8 yıl sonra bu olayı fark etmiş oluyor ve gerekli yasal işlemleri başlatıyor!!.... Hatta, olayla ve muhatabı ile ilgili kurum yetkilileri tarafından; " Daha durun, daha neler çıkacak...Hayatını kaybeden engelli vatandaşların dosyalarını da açıp, banka hesaplarını inceleyeceğiz. Didik didik edeceğiz " deniliyor...Yani olay yeri inceleme ekipleri gibi 8 yıl sonra arkadaşlar uyanmış ve işlem başlatıyor!!!
Bu kurumla muhatap olanlar ve de kurum sorumluları adı gibi bilir ki; bu evlatlarımızın hesabına yatan paralar, kurum tarafından görevlendirilen kişilerce çekilerek ihtiyaçlar karşılanır bununda yolu, yöntemi harçlık defteri'ne işlemek ve ilgili harcamaların fiş faturasını da harçlık defterine eklemektir. Bu kadar basit kurum işleyişindeki bu zorunluluk 8 yıldır nasıl görülmez... Çok iyi biliyoruz ki; " Biz sana güveniyoruz " denilerek 8 yıldır bu işlem neden devam ettirilmiştir.! Çok daha önemlisi adı geçen ücretli öğretmen ile iddialara göre şahsi sorunlar yaşanınca mı böyle bir operasyon akıllara geldi..!
Nereden bakarsanız bakın bu iş ve işlemlerde önü açık bırakılmış bir keyfilik, soruşturma işlemi başlatırken de ' İstediğim zaman böyle yaparız ' keyfiliği ayan beyan ortadadır.
Peki şimdi size soruyoruz;
1- Rutin kontrolleri 8 yıldır harçlık defteri üzerinden takip etmeyi niçin yapmadınız? İlle de iddia edildiği gibi bu olaylar 2 kişi arasındaki husumet sonucu mu ortaya dökülmesi gerekirdi?
2- Bu kurumda harçlık defteri var mı? Ve evlatlarımızın parasını çeken herkese tek tek açılmış mı?
3- Bu kurumda kaç tane maaş alan engelli var ve bu engelli vatandaşlarımızın, çocukların maaşlarını bankamatikten kimler alıyor? Onlar da aynı incelemeye tabi tutuldu mu? Tutuldu mu diyoruz çünkü, tek bir kişinin kurban seçildiği ve yargılaması bitmeden ifşa edildiği ücretli öğretmenin 8 yıldır takibi yapılmayıp 8 yıl sonra adeta medya kuruluşlarına birebir mailler atarak ' İşten attık, soruşturma başlattık ' diyerek işin içinden bir bütün olarak sıyrılınamaz... Buradan soruyoruz; son 15 yıldır bu kurumda barınan engelli vatandaşların maaşları ve çekenleri ortaya çıkarılacak mı? Bu öğretmenle ilgili ' Daha hayatını kaybeden engellilerin de hesabına bakacağız ' diye çalışma başlattığını söyleyip, bir bütün olarak kurumsal inceleme yapıldığı algısı ne kadar doğru? Yapıyorsanız incelemeyi son 15 yılda bu kurumda barınan hayatta yada vefat etmiş tüm engellilerin dosyasını açın... Aldığımız bilgilere göre; daha önce de bu tür olaylar yaşanmış ve kırama ile kapatılmış, engellilerin maaşını çekip kullanan personelden bu para istenip istenip olayı yargıya bile taşımadan kurum içinde helalleşilip (!) kınama cezasıyla üzeri örtülmüş...
4- Daha önce bu kurumda böyle bir olay daha yaşandı mı? Ki bu kurumla şu veya bu şekilde ilişiği olmuş birçok insan, hatırlı ve siyasi destekli kişilere özellikle dokunulamadığını, dokunulması durumda makam ve mevki endişesi nedeniyle kaç kişinin bu şekilde benzer uygulamalarına göz yumuldu?
5- Sizce 8-10 yıldır harçlık defterine işlenmediği, fiş ve fatura bulunmadığı 8-10 yıl sonra tespit edilmiş olurken; bu kontrolü bunca yıldır yapmayan ve dolayısıyla görevini alenen ihmal eden ve savsaklayan kurum amir ve yöneticiler hakkında soruşturma açılması gerekmez mi? Onların bu işte ihmali yok mu? Yada bir kısım yöneticiler bu işe yol verip, belki de o çekilen maaşlardan alınan tatlı ve börekleri yedikten sonra canları istediği zaman mı işlem başlatıyor? Koyunu canavar kapmış yada çalınmış..Bunu köyün muhtarına mı çobana mı sorarsınız...? 8-10 yıl sonra mı eksiği fark etmiş oldunuz...!
Daha da açığını söyleyelim;
Benzer durumlarda kaç kişinin yargıya intikal ettirilmeden içeride kınama ve benzeri işlerle dosyası kapatıldı? Ve bu soruşturmaları kimler yürüttü? Bunların hepsinin bilgisi bizde mevcut...!
Bu kınama ve benzeri işlemleri yargıya intikal ettirmeden kimler yürüttü ve kendi içinde halletti...!
Kaldı ki; servis edilen bu haberden sonra sorumluluk duyarak iddiaya konu kurumda barınan birçok engelli vatandaşımız ve adı bizde saklı kalacak personelle yaptığımız görüşmeler tüylerimiz diken diken etti. !
Sadece birkaçını sizinle paylaşıp yorumu tamamen kamuoyuna bırakacağız...Çoğu söylemi paylaşmayacağız ama biliyoruz...
Soru:  Bu kurumda sizin maaşlarınızı kim çekiyor ve ne yapıyor? 
Aldığımız cevap: Maaşlar alınıyor ve çağ kebap yapılıyor. Abi burada öyle şeyler dönüyor ki; bu Öğretmenimize gelene kadar daha neler var neler...Bu Öğretmenimiz kurban verildi ve özellikle niçin nikah fotoğraflarına kadar paylaşıldı. Çekilen bu paranın bir kısmını her ay bize verirdi. Biz de ailemizi çocuklarımızı görmeye giderdik' dedi.
Bizleri elbet şahit olarak mahkemeye çağırırlar. Bu kurumda ne dönüyorsa Müfettişe ve Hakime, Savcıya anlatacağız "
Neticede kuruma bir müfettiş Bakanlık tarafından görevlendirilmiş... Umarız servis edilen tek bir olay üzerinde değil, kurumun tüm uygulamaları bir bütün olarak çerçeveli bir şekilde soruşturulup, kurumsal zaaflar veya yapılan işlemlerin tümü ortaya serilir ve üzerine gidilir...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.