banner245

Çekirge zıpladı! Bahar Geliyor!

Ufak bir söyleşi kulağıma geldi. Bu bir iddiada olabilir. Ya da gerçektir. Bu işi bir kendisi, Bir Allah, birde yaptığı gizli toplantıya katılanlar. Rektör seçim hazırlıkları içinde çok güvendiği kişilerle yaptığı istişare toplantısında sözüm o’na demiş ki;

Çekirge zıpladı! Bahar Geliyor!

Çekirge zıpladı! Bahar Geliyor!


Ufak bir söyleşi kulağıma geldi. Bu bir iddiada olabilir. Ya da gerçektir. Bu işi bir kendisi, Bir Allah, birde yaptığı gizli toplantıya katılanlar. Rektör seçim hazırlıkları içinde çok güvendiği kişilerle yaptığı istişare toplantısında sözüm o’na demiş ki;
‘Onların niçin yazdıklarını çok iyi biliyorum. Ben işimi sağlama aldım. Bu konuda korkum yok. YÖK ve Köşk tamam. Zaten Üniversitede sıkıntı yok’ Sanırım zatıâlilerini açtığı kadrolarla ve bu kadrolara doldurulan siyasetçi yakınlarından (artıklarından) ve soytarılardan söz ediliyor. Birinci garantisi buymuş. İkincisi ise  (F) tipine olan mesafesiymiş. Yukarıda YÖK çevresinde kendileri için cemaat erbabıdır ancak (F) tipi içinde en dik duran ve karşı çıkanlardan deniliyormuş. Kısaca katıksız AKP’li olduğunu AKP’nin tüm segmentlerine koşulsuz hizmet ettiği de söylenenler arasındaymış. Zatıaliniz için önceleri MHP’li, AKP iktidar döneminde Cemaatçi olduğu paralellik çıkınca ardından çakma AKP’li… Olduğunuz söyleniyor. Eğer bu iddialar doğruysa Kocaman adamsın. İnsanın rüzgâra göre dönen bir Dünya görüşü olur mu? Sen Rüzgâr Gülü müsün ki; istikametin bu kadar karışık?
Bağbaşı yerleşkesinin bulunduğu alan eskiden çöplüktü. Bolca karga vardı. Çöplüğü Salman temizletti bölgede karga kalmadı ama gülmek için birkaç saksağan bölgede bulunabilir.
“Ankara’nın bağları da büklüm, büklüm yolları
Ne zaman sarhoş odluna kaldıramıyon kolları!”
Umarım bu üniversite bir Sayıştay raporunu daha sumen altı etmez. Akıbeti halefinin durumu olmaz.
Sormak istiyorum Üniversiteye hangi mantıkla kar küreme makinesi aldınız? Parası hangi fasıldan çıktı. Kırşehir bir kış memleketi olmadığını sanırım sen hâlâ öğrenememişsin. Diyelim ki kış aylarını çok yoğun yaşıyoruz. Üniversite Özel idareden istedi vermedi mi? Belediye Başkanlığından istedi de vermedi mi? Onca ihtiyaç varken kar temizleme makinesi! Hangi firmadan kaça aldınız desem… bu makinenin aciliyeti neydi diye sorsam! Cevabınız sana ne olacaktır. Bende diyorum ki Üniversiteyi bırak bir çiftlik kurun. Adını ne koyarsanız koyun… İçine iş makinesi olarak, İtfaiye al. Kar küreme makinesi al. Bağ budama makası al. Alda cebinden al. Bu milletin parasını çarçur etme. Bak Alttan dersi olan çocuklardan ekstra para topluyorsunuz. İnsanda biraz vicdan olur. Bu alım üniversitede kar kürümez ama inşallah seni ve ekibini dibinizden küreyecektir. Bu makinenin tek bir faydası vardır. Alınan komisyon. Ne kadar cık? Kişiye mi? Üniversiteye mi? Olabilir mi? Hani benimki yarenlik!
İnsanın ayağına geleb dolaşır mı? Bazılarının dolaşır. Eski rektör öğrenciler için montofon ineği demişti bu sağmaya niyetli. AEÜ Rektörlüğü bir duyuru yayınlamış öğrenciler tepkili ve ayakta. Duyurunun içeriğinde para var. Kısaca alttan dersi olan öğrencilerin sağılması var. 
Devlet Ahi Evran Üniversitesine sadece güz dönemi için öğrenci başına 1 233,84 TL ödüyor. Öğrenci sayısı 19 bin olan bu üniversiteye güz dönemi için Halk bankası hesabına yatan toplam para miktarı: 234 Milyon 429 bin Türk Lirası. Bu rakam bir yıl için yapılan devlet katkısı. Ekstrem, ikinci ve uzaktan eğitim dâhil mevcut öğrenci sayısına göre oluşmuş olan devlet katkısı (farklar hariç) Bu para kayıtlara “Öğrenci katkı payı Telafi Gelirleri” olarak kaydediliyor. Öğrencinin yapmış olduğu katkı bu rakamın dışında ve bölümlerine göre farklılık gösteriyor. Bu para 4 yıldır aynı banka üzerinden yapılıyor. Bu banka birde öğrenciler dâhil tüm personele “jet” adında birde kart veriyor. Bu karta kayıtlı paranız yoksa cebinizde nakdiniz dahi olsa kantinden simit alma şansınız yok. Kaybederseniz yenisi için bankaya 15 Liracık ödemek mecburiyetindesiniz. Ne akıl be! Ye, ye bitmez. Kazandırana, kazandırırım mantığı. Yazıklar olsun.
Bu paranın içinde maaşlar yok. Onarım yok. Yapılanma, keşif bedelleri, yapı işlem bedelleri yok. Yeni bölüm ilave girdileri yok. Araştırma hastanesinin Bilimsel araştırma olarak verdiği para yok.  Onların hepsinin ayrı, ayrı bütçesi var. Üniversitenin tüm hesapları aynı bankada. Öğrenciye babasından gelen harçlıkta bu bankaya yatıyor.  Bu paranın Banka tarafından kemiksiz üniversiteye sağladığı promosyonu düşünebiliyor musunuz? Rektörün bu paralara ait sadece promosyon hesabı yapmasına aklı yeter mi bilmem ama elindeki on parmak yetmez… Bu promosyonlar nereye hangi fasıldan harcanıyor ya da argo deyimle nasıl hiç ediliyor. Bunun mutlak bir açıklaması olmalı. Olmalıda nasıl olmalı?
Öğrenci elektronik ağ üzerinden çevrimiçi (online)  kendi notlarını öğrenmek için sayfasını açtığında karşısına çıkan metnin özeti. “Borçlusun.” Bu parayı yatırmazsan ders alamazsın kısaca çakarsın. Kaydını silerim gibi anlamlar taşıyor. Öğrenci ders kayıt ücretini ödemiş olmasına rağmen, öğrenciden ikinci bir pay istemenin mantığı nedir. Desem karşıma 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) fıkrasında yer alan öğrenim sürelerinde eğitimini tamamlayamayan öğrencilerden, aynı kanunun 46 ncı maddesinin (ç), (d), (e) ve (f) fıkralarında yer alan hükümlere göre katkı payı veya öğrenim ücreti alınır.” Bu ekstra olarak istenen paraları deli Dumrul tanımlamasına dayayacakları kesin. Kısaca biz kanunların bize verdiği yetkiye dayanarak sizi istediğimiz gibi öperiz anlayışı. İşte kanun metni. İkinci kez alttan dersi olan öğrenciler den tekrar para istemenin mantığını su götürür tarafı var mı? Öğrenci dönem başlarında zaten ödemesini yapmış. Bu Dumrul tanımını nedenleriyle tam yapamazsanız öğrencilere anlatmazsanız gençleri tutamayabilirsiniz?
 ‘Yukarıda belirtilen durumlarda her bir ders için kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti tutarları, her bir dersin kredisinin ilgili dönemde alınması gereken toplam ders kredisine oranlanması sonucu bulunacak katsayının ilgili dönem için belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti ile çarpılarak, ilgili yükseköğretim kurumunca dönem başlarında hesaplanır.’ AEÜ bu kanunla İlkbahar dönemi için hazırlıklarını tamamlamış öğrencilerin porteline yansıtmış. Sadece numaranızı girin ve borcunuzu öğrenin. Gidip bankaya yatırın. Bu anlayış etik mi? Hayır. Bu anlayış ahlaksızlığın resmigeçit töreni. 
Birkaç gün sonra AEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve dilli düdük olan kişisel giderlere ve harcamalara ayrılan ve ödenen paralar. Bu parayı harcamaya kim yetkili. Bu paralar sadece üç kişi için mi? En çok hangisi için harcanıyor? Faturalar hangi firmadan hangi dökümle fatura ediliyor. Harcama ‘Sarımsak döveceğine.’ Fatura ‘mürekkep’ üzerine mesela yani!
Fakülte binalarında takılı bulunan levhaları yenilemek bahanesiyle üzerinden söktürdüğün T.C harfleri ne zaman yerine takılacak?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İskender - 6 yıl önce
onu bunu boş verinde ercan hocamın yeniliklerini konuşalım; bu günkü iskender pek güzel olmuş sağol ercan hocam)))))) aslında sizi seviyorumda aahhh o özkan olmasa ahhhh anladınız değilmi?****
Avatar
Aynen öyle - 6 yıl önce
evet mustafa abi kıymetli rektörümüz etrafındakilere aynen yazdığınız gibi söylüyorum; siz onların yazdıklarını boş verin ben işimi garantiye aldım diye söylüyormuş
Avatar
Fatura - 6 yıl önce
fatura alma işi ibrahim abiye aittir o biçerden gelir öder...
Avatar
iki oy - 6 yıl önce
t.c.
ahi̇ evran üni̇versi̇tesi̇ rektörlüğünden
i̇lanüniversitemizin aşağıda belirtilen birimlerine 2547 sayılı kanunun 23, 25 ve 26. maddelerine dayanılarak hazırlanan ve yükseköğretim kurulu başkanlığınca yayınlanan ahi evran üniversitesi akademik yükseltme, atama kriterleri ve puanlama i̇lkeleri yönergesi asgari şartlarına (bakınız: http://pdb.ahievran.edu.tr/) ve 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. maddesi hükümleri uyarınca devlet hizmetine girmede aranan şartlara haiz öğretim üyeleri (yardımcı doçent) alınacaktır. rektöre 2 oy daha geldi
Avatar
Menfaat - 6 yıl önce
bazı insanlar menfaati için şerefini dahi satarlar. menfaat öyle bir şey işte insanın güzünü hırs büyüdümü ne ar kalı ne haya her şeyini ayaklar altına alır.... allah bizleri öyle olmaktan korsun umarım rektörümüz de öyle değildir.
Avatar
Sıkıntı yok - 6 yıl önce
evet sayın rektör bu sözün halkı "üniversitede sıkıntı yok" elbette olmayacak szi kırşehiri ve üniversiteyi düşünmediniz ki ilk seçildiğiniz günden beridir 2. seçimi hesap ettiniz kadroyu ona göre şekillendirdiniz sizi destekliyenlere sırtınızı döndünüz kalleşlik yaptınız başınıza geleceği tahmin ettiğiniz için ne olursa olsun 2. seçimi almalısınız yoksa işiniz zor bay rekötr
Avatar
Yaşar Başkanıma - 6 yıl önce
başkanım kırşehirdeki tüm akp camiası rektörü destekliyormuşta sadece bir siz karşı çıkıyormuşunuz izlenimi veriyorlar bunuda rektörün etrafındaki avaneler ve yağdanlıklar anlatıyorlar bundan haberiniz olsun başkanım size güveniyoruz siz işinizi bilirsiniz
Avatar
Sinan bernay - 6 yıl önce
Mustafa bey, bu yazıyı samsun OMÜ deki hocalarla paylaşmaya izin var mı, belki şimdiden arkadaşlarına bir kadro ayarlarlar, evet zamanın geldi...