banner245

Çetinkaya, KOP için düğmeye bastı

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesi içerisinde yer almayan Kırşehir'in bu bölgeler içerisine dahil edilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Çetinkaya, KOP için düğmeye bastı

Çetinkaya, KOP için düğmeye bastı

 
Ak Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesi içerisinde yer almayan Kırşehir'in bu bölgeler içerisine dahil edilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. 
 
Milletvekili Salih Çetinkaya, KOP ile ilgili Mucur'da katıldığı iftarda konuştu ve milyarlarca lira desteklerin verildiği KOP bölgesi içerisine Kırşehir'in de dahil edilmesi için gereken çalışmaları yaptıklarını söyledi. Çetinkaya, " Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP Bölgesi'nde yatırımların gerektirdiği araştırma, planlama, programlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetlerinin yerine getirilmesi suretiyle, bu projelerin kapsadığı bölgelerin kalkınmasını hızlandırmak üzere, 2011 yılında çıkarılan 642 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. KOP Bölgesinde tarım, sanayi, ticaret ve turizm öne çıkan sektörler olup, tarım bölge ekonomisinde ağırlıklı etkisini korumaktadır " dedi. 
 
" KONYA OVASI PROJESİ, BİRÇOK ALANDA KATKI SUNUYOR "
Milletvekili Çetinkaya, açıklamasının devamında, KOP bölgesi içerisinde yer alındığında hangi avantajlara sahip olunacağına dikkat çekerek, " Aldığımız bilgilere göre; KOP bölgesi içerisine girdiğimizde toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, ekonomik yapının güçlendirilmesi, altyapının geliştirilmesi ve kentleşme, beşeri ve sosyal yapının güçlendirilmesi, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi gibi önemli yatırımlara destek veriliyor. KOP Eylem Planı’nın temel amacı bölgede kapsamlı bir dönüşümü gerçekleştirmektir. Bu çerçevede tarımsal yapıda değişimi ve sürdürülebilirliği sağlayarak; sanayi, ticaret, ulaşım, enerji gibi sektörleri güçlendirmek, eğitim, sağlık, kültür ve diğer sosyal hizmetlere erişilebilirliği artırmak, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak, yenilikçi bir yaklaşımla bölgenin rekabet gücünü geliştirmek, bölgenin ekonomik ve sosyal kapasitesini güçlendirmek ve vatandaşlarımızın refah düzeyini yükseltmek temel önceliklerdir. 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planı için toplam 9 Milyar 927 Milyon Türk Lirası kaynak tahsisatı yapılmış.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile başlayan entegre bölgesel gelişme çalışmaları Orta Anadolu’da KOP, Doğu Karadeniz’de DOKAP ve Doğu Anadolu’da DAP Bölge Kalkınma İdareleri ile genişletilmiş ve yaygınlaştırılmış. Kırşehir'in de KOP'un içerisine girmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. İnşallah yakın zamanda müjdeyi vereceğiz " dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.