banner245

Deprem haftası kutlanıyor

Ülkemizde her yıl 28 Şubat Sivil Savunma Günü, 1-7 Mart Deprem haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanırken; Kırşehir'de bir dizi etkinlik yapılarak konunun önemine dikkat çekildi.

Deprem haftası kutlanıyor

Ülkemizde her yıl 28 Şubat Sivil Savunma Günü, 1-7 Mart Deprem haftası olarak  çeşitli etkinliklerle kutlanırken; Kırşehir'de bir dizi etkinlik yapılarak konunun önemine dikkat çekildi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, konuya ilişkin verdiği bilgilerde, " Sivil Savunma ; düşman saldırılarına karşı halkın can ve mal kaybının en az seviyeye indirilmesi, hayati önem taşıyan her türlü resmi ve özel tesis ve kuruluşların korunması ve faaliyetlerinin devamını sağlayacak iyileştirmenin yapılması, savunma gayretlerinin halk tarafından en yüksek seviyede desteklenmesi ve halkın moralini yüksek tutmak için alınacak her türlü silahsız koruyucu ve kurtarıcı tedbir ve faaliyetleri ihtiva eder. Depremler ülkemizde can ve mal kaybının en fazla olduğu afetlerin başında gelmektedir.

Ülkemizin %92’ sinin deprem bölgesinin içinde olduğu,
Nüfusumuzun %95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı,
Büyük sanayi merkezlerinin %98’i ve
Barajlarımızın %93’ünün deprem bölgesinde bulunmakta olduğu bilinmektedir.

Kırşehir İlimizin topraklarının büyük bir kesimi birinci  derecede  deprem bölgesi içinde bulunmaktadır. Kırşehir ve çevresinde büyük ölçekli deprem üretecek faylar mevcut olmakla birlikte geçmişte Kırşehir ve çevresinde meydana gelen depremlerde can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Afet zararlarının en aza indirilmesinin temel yolu toplum olarak deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrasında yapılması  gerekenlerin öğrenilmesi ve tedbirlerin önceden alınması ile mümkündür. Depremin meydana gelmesi karşısında suçlu arama yaklaşımı yerine  çağdaş afet yönetiminin en önemli aşamalarından olan zarar azaltma ve  risk azaltma çalışmalarının mutlaka önceden yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda şehrimizde deprem riskinin azaltmasına ilişkin tedbirlerinin alınması kadar depreme karşı hazırlıklı olmak, eğitimli ve bilinçli toplum oluşturmak çok önemlidir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak Sayın Valimizin emirleri  doğrultusunda tüm halkımızı afet konusunda bilinçlendirilecek çalışmalara başlanılmış olup, İlimizdeki tüm okullarımızda temel afet bilincinin kazandırılması konusunda öğrenciler ve öğretmelerimize eğitimler verilmekte olup, bu eğitimlerimiz 31 Aralık 2013 tarihine kadar devam edecektir. Öğrencilerimize afet bilincinin kazandırılması için okullarımızda “Afetler ve Etkilerinden Korunma” konulu resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmiştir. Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki  görevli personellere, Sivil Toplum Kuruluşlarına temel afet bilinci ve Sivil Savunma Eğitimleri  verilecektir. Sivil Savunmanın önemi  ve temel afet bilinci konulu eğitimlerimiz yerel basın ve yerel TV aracılığı ile tüm halkımıza verilecektir. Sayın Valimizin destekleri ile eğitimli ve bilinçli toplum oluşturmak için tüm çalışmalar müdürlüğümüzce sürdürülmektedir. Afetsiz günler temennisi ile saygılar sunarım " dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.